pseudonym Ján Rob Poničan, rob a iné.
KOŠICE - Pochádzal z roľníckej rodiny. Narodil sa v Očovej. Rodičia mu skoro zomreli, preto ho vychovávali príbuzní. Študoval v Banskej Bystrici a Lučenci. V štúdiu pokračoval na vysokej škole technickej v Prahe. Po dvoch rokoch prestúpil na právo, ktoré ukončil. V roku 1924 vstúpil do KSČ. Pracoval ako koncipient v Bratislave a vo Zvolene. Za komunistické prejavy bol odsúdený a dva roky uväznený. Potom bol koncipientom u Vladimíra Clementisa a po roku si otvoril vlastnú advokátsku prax. Zastupoval najmä komunistov a robotníkov.
Stal sa tajomníkom Advokátskej komory, verejným a štátnym notárom. Po roku 1945 bol tajomníkom a podpredsedom Spolku slovenských spisovateľov. Pôsobil aj ako vedúci redakcie Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry a neskôr sa stal jeho riaditeľom. V tejto funkcii zotrval až do dôchodku.
Prvé verše uverejňoval Poničan vo viacerých časopisoch ako Svojeť, Mladé Slovensko, Pravda chudoby, Hlas ľudu. Spolu so Siráckym, Okálim a Clementisom založil časopis DAV. Jeho básne vyjadrujú politické názory, revolučné a proletárske nadšenie, vlastný nepokoj. Písal aj básne erotické a ľúbostné, opisoval mestské zážitky z Paríža, ale venoval sa aj sociálnym témam.
Okrem poézie, prózy a drámy prekladal diela svetových dramatikov a ruských autorov ako boli Jesenin, Majakovský, Ady, Petöfi, ale aj diela z bulharského jazyka. Jedno z najznámejších prozaických diel je Búrlivá mladosť. Prvou zbierkou slovenskej proletárskej poézie je Som, myslím, cítim a vidím, milujem všetko, len nenávidím. Napísal 11 drám. Máje zhudobnil Bartolomej Urbanec. Tvoril aj pre deti a mládež. Historický román Skaza hradu vyšiel až po jeho smrti. Bohatá bola aj jeho prekladateľská činnosť.
Zajtra sa pozrieme na pôvod názvu Postupimskej ulice v mestskej časti Dargovských hrdinov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári