Mladí Košičania zachraňujú hudbu starých archívov
Oprášiť zašlú slávu chrámovej hudby v Košiciach z pera dvoch významných košických skladateľov Františka Xavera Zomba (1779 - 1823) a Oldřicha Hemerku (1862 1946) má za cieľ projekt občianskeho združenia Zbor sv. Cecílie z Košíc. Za pomoci domácich a svetových odborníkov chce ponúknuť umeleckému svetu možnosť nahliadnuť do partitúr chrámovej hudby, ktorá leží v pôvodnom stave v košických archívoch.
Najbohatším skladateľským prínosom F. X. Zomba i O. Hemerku sú podľa jedného z autorov projektu Viliama Gurbaľa omše, ktoré sú umelecky najhodnotnejšie a pre tento projekt aj nosné. Hudobné prevedenia diel F. X. Zomba bude zverené do rúk hosťujúcim dirigentom a inštrumentalistom - odborníkom na starú hudbu z Anglicka, Belgicka či Francúzska. Zaručila by sa tak autentická interpretácia skladieb. K slovu sa dostanú aj dobové hudobné nástroje. "Pri uvádzaní diel O. Hemerku by sme chceli osloviť španielskeho dirigenta Edmona Colomera, ktorý obľubuje diela 20. stor. a v Košiciach už uvádzal Requiem M. Duruflého," vraví V. Gurbaľ.
"V 19. storočí zamestnávalo mesto Košice v Dóm sv. Alžbety ôsmich profesionálnych spevákov všetkých hlasových skupín. Nezdravo zakorenený názor, že mladí potrebujú rytmické nástroje a jednoducho zapamätateľné piesne, často kopírujúce lacné štýly interpretov populárnej hudby podporuje umelecky prázdne interpretácie podpriemerných skladieb. Preto sa združenie rozhodlo investovať aj do oblasti práce s umelecky a kresťansky založenými mladými ľuďmi a dlhodobo v nich pestovať cit a zmysel pre cítenie umeleckých prejavov," prezradil V. Gurbaľ hlavnú pohnútku pre spracovanie starých hudobných partitúr.
Dodnes sa nachádza v Dóme sv. Alžbety skriňa s tlačenými notami (na obr.), ktoré zozbieral vtedajší organista O. Hemerka. Paradoxne jeho diela ležia v mestskom archíve v pôvodnom zatiaľ nevypublikovanom stave. "Najlepšie sa čítajú originály, nie ich kópie. Použitý atrament postupom času a uložením listov ´na seba´ čiastočne preráža aj na druhú stranu, kopírovaním by sa ešte zvýraznil presiaknutý atrament a notový text na kópii by sa zneprehľadnil," konštatuje V. Gurbaľ.
Vydanie partitúr by mohla zabezpečiť Hemerkovská nadácia, ktorá sa usiluje o znovu uvádzanie diel rovnomenného autora na koncertné pódia a do našich chrámov. "Náklady.... to sú státisice, pokiaľ by bola ochota vydať kompletne všetky diela F. X. Zomba a O. Hemerku. To sa podarí pravdepodobne len vtedy, keď Košice získajú titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Vieme síce koľko skladieb kto napísal, ale až ich rozsah napovie, koľko práce a peňazí to bude stáť. Päťminútová skladba môže trvať pri prepise rôzne a to závisí nielen od počtu nástrojového obsadenia, ale aj od celkového počtu nôt, či je inštrumentácia bohatá, alebo len veľmi skromná," dodáva autor myšlienky.
Zuzana Majerníková
Autor: Rozhodnú svedkovia?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári