MVDr. Jozef Skalka, CSc. v tomto období pracuje na knihe, ktorá by niekomu možno zachránila život
V čase núdze sa dá zjesť žihľava, ale aj žaba, rôzne červy a hmyz
Aj v časoch hlbokého socializmu sa našli ľudia, ktorí sa nebáli verejne vystúpiť so svojimi názormi, aj keď si k vôli tomu pri stretnutí s nimi mnohí mohli poťukávať na čelo. MVDr. Jozef Skalka, CSc., v tom čase vedecký pracovník Ústavu experimentálnej veterinárnej medicíny v Košiciach, sa venoval účinkom pyramídy, energii kameňov, ale predovšetkým bylinkám, aj keď táto téma ho celkom uchvátila hlavne v posledných rokoch. Čím napĺňa svoje dni dnes dôchodca 73-ročný Jozef Skalka (na snímkach)?
Na stole má porozkladané hárky s úhľadným písmom, niektoré kopčeky papiera sú v obaloch. V každom z nich sa skrýva budúca kniha, pravda, ak by sa našli nejaké korunky pre vydavateľa. J. Skalka prekladá z ruštiny a z angličtiny texty, ktoré väčšinou súvisia s novými poznatkami o liečivých rastlinách. Vnútorný popud prišiel pred časom, keď mu lekár po dvojročnej liečbe vážneho cievneho ochorenia povedal: "Ja som s vami skončil, už vám nemám čo ponúknuť."
Na pacientovi vyskúšal viaceré terapeutické postupy, ale výsledok nebol uspokojivý. J. Skalka dodržiaval všetky lekárske odporúčania, ale poruchy chôdze sa nestratili a neutíchajúce bolesti v nohách ho trápili naďalej. "Veľmi si vážim takýto postoj lekára, keď povie na rovinu čo a ako. No a pustil som sa do hľadania, lebo príroda na všetko ponúka liek," pripomenul starú známu pravdu.
V časopise Liečivé rastliny našiel článok, v ktorom autor popísal svoj prípad s podobnou diagnózou. Uviedol, že jeho stav sa po polročnom užívaní ginka výrazne zlepšil. "V tom čase neboli u nás žiadne prípravky z ginka, tak som si listy po známosti zadovážil z Nemecka. Podľa receptúry, ktorá bola uvedená v časopise, som vyrobil extrakt. Vynikajúco pomohol. Dnes ma noha už nebolí, výrazne sa mi uľavilo."
J. Skalku ginko tak očarilo, že si ho i sám pestuje. Aj keď prípravky s ginkom dnes už nie sú vzácnosťou, vlastnoručne zhotovený extrakt má vždy vyššiu hodnotu. Niektoré druhy ázijských liečivých rastlín, napríklad eleuterokok, má aj v záhrade. "Vynikajúco účinkuje hlavne na psychiku," vraví zo skúsenosti.
Chémia ustupuje
Celý svet je zahltený informáciami a každý deň pribúdajú ďalšie aj z oblasti fytoterapie či prírodnej medicíny. My sa vraciame k ľudovej herbálnej medicíne, v oblastiach Južnej Ameriky či Austrálie sa aj vedci začínajú opierať o poznatky šamanov či ľudových liečiteľov z kmeňov pôvodných obyvateľov. Prebieha celosvetový etnobotanický a etnoterapeutický výskum. Míľovými krokmi v tomto smere napreduje India a Čína. Chémia ustupuje liečivám na prírodnej báze, a to je dobre.
J. Skalka záujemcom rád poradí, ale najprv musí byť seriózne lekárske vyšetrenie. Až potom sa dá hovoriť o tom, aká bylina by mohla mať najväčší účinok. Dobre známy koreň žeň-šeňa, ak sa správne užije, nemôže nikomu ublížiť a povzbudí nervový systém.
Na otázku, či zavrhol niečo z toho, čomu sa venoval v minulosti, reaguje takmer pohoršene: "Nič som nezavrhol, lebo som realista, lebo uznávam prírodu a fyziku. A tá hovorí, že existuje žiarenie a každý atóm má svoju frekvenciu. Energiu má aj kameň, aj rastlina, veď je to dokázané! Treba vari poukázať na kus uránu? Že keď ho máte v rukách nič necítite? Ale to ešte neznamená, že nežiari a neprenáša do tela svoje účinky. Aj rastlina je živý organizmus a svojou energiou reaguje na človeka a pôsobí na neho."
Rastliny na prežitie
J. Skalka v tomto období pracuje na knihe, ktorá by niekomu možno zachránila život. Čo urobí dnešný človek, ak sa zhodou okolností dostane v prírode do situácie, keď nemá čo jesť ani piť a od hladu mu zviera žalúdok? Ak by vedel na čo má vo svojom okolí siahnuť, ľahšie by prežil. A práve tieto možnosti ponúka rukopis, ktorý čerpá z rôznych, ale hlavne z ruských prameňov. Veď v starých ruských selách sa v časoch hladomoru museli poriadne obracať, aby prežili. Také rastliny ako tam rastú aj u nás. Mali by sme ich poznať a tiež vedieť, že v čase núdze aspoň čiastočne dokážu nahradiť bežnú stravu.
"Treba kombinovať rastlinnú aj živočíšnu potravu," odporúča J. Skalka, akoby pripomínal zásady správnej výživy. Ale ako sa to dá dodržať v prírode, keď je človek odkázaný na to, čo má vôkol seba? "Určite tam nájde žihľavu, možno aj čakanku, z ktorej sa užívajú listy, lopúch treba vyhrabať až ku koreňom, ten má najviac výživných látok. Na jeseň, ale aj v zime pomôžu šípky, trnky, kalina, rakytník rešetliakovitý - to všetko sú polyvitamínové rastliny. Aj huby sú dobré, len ich treba bezpečne rozpoznávať, aby nedošlo k otrave." Ak sa človek ocitne v takejto výnimočnej situácii, nemal by sa štítiť zjesť ani žabu alebo si nachytať rôzne červy alebo hmyz. Veď v ázijských krajinách tieto živočíchy patria medzi pochúťky.
Vek sa u nikoho nedá zvrátiť, ale J. Skalka by bol rád, keby sa mu dalo ubrať aspoň dvadsať rokov. Aj keď vstáva o piatej ráno a namiesto telocvične si zacvičí na balkóne, predsa má obavy z toho, že už nestihne všetko to, čo má v pláne V zásuvke má aj receptár liečivých rastlín pre mužov. Možno sa niekedy dostanú k čitateľovi aj v knižnej podobe.
Ginko je najstarším druhom stromu na našej planéte
Zepšuje pamäť a pomáha proti depresii
Čínska medicína vo svojej praxi používa ginko už od pradávna. Podľa písomných pamiatok z čias dynastie Chan ho aplikovali najmä na zlepšenie krvného obehu, ošetrenie omrznutých častí tela, pri pľúcnych chorobách, problémoch kože, aj ako náplasť na rany (206 r. pred Kristom 220 r. po Kristovi). Podľa Veľkej knihy liečivých rastlín, vydanej v roku 1578 v Číne Li Šich-čchenom, ginko sa používalo aj na liečbu astmy, kašľa, pri chorobách močového mechúra a výtokoch z pošvy.
Ginko je najstarším druhom stromu na našej planéte. Niektoré pramene uvádzajú jej výskyt spred 200 až 300 miliónmi rokov. Z rôznych sort minulosti sa uchoval už iba strom zvaný ginko biloba a prirodzene rastie iba v Číne. Inde vo svete sa pestuje ako kultúrna plodina, hlavne v Kórei, Japonsku, Francúzsku, ale najväčšie plantáže sú v USA. Na Slovensku máme údajne asi 140 takýchto jedincov. Ginko môžeme považovať za najstaršiu "žijúcu fosíliu" (skamenelinu), ktorá sa vyskytuje na našej planéte. Ešte donedávna sa usudzovalo, že strom vyhynul.
Látky, ktoré obsahuje, sa nevyskytujú v žiadnej inej rastline. Extrakt z listov ginka zlepšuje pamäť, účinkuje aj na studené ruky a nohy tým, že sa zlepší cirkulácia krvi aj v jemných vlásočniciach. Pomáha proti úzkosti a depresii a urýchľuje aj hojenie rán. Účinky ginka mimoriadne ocenia starší ľudia, hlavne ak majú problémy so sluchom a zrakom.
Štyri piliere v čínskej astrológii sú pomôckou v živote, aby sme sa zbytočne netrápili
Ba Zi je súčasťou feng-šuej
Vo svete azda niet človeka, ktorého by celý život sprevádzali iba šťastné udalosti a tiež človek, ktorý "zakopáva" iba o nešťastie. Náš život je ako neustále vlnenie. Raz nás vlna vynesie do výšin, aby nás opäť stiahla do hlbín. Čím vyššie a rýchlejšie nás vynesie hore, o to bolestivejšie je, ak padáme dole. Odraziť sa celkom od dna vyžaduje mimoriadne úsilie.
Čínska astrológia ponúka podrobnú analýzu tzv. štyroch pilierov, čo je prepracovaný, logicky podložený systém, ktorý pomáha človeku hlbšie spoznať samého seba. Výsledkom takej analýzy je spoznanie miesta kde sa nachádzame , v ktorej časti vlny. Táto metóda má vystríhať človeka pred obdobiami, ktoré mu v určitej životnej oblasti nebudú žičiť, alebo naopak - podporia ho v období, ktoré mu je naklonené priaznivo. Vlnenie nášho života by malo byť jemné a vlny ako chrbát korytnačky. Ak sú vlny príliš ostré a lomia sa vo vrchole, život takejto osoby je hektický, napokojný.
Systém čínskej astrológie metódou štyroch pilierov môže človeka vystríhať pred nevedomým pádom, či sa to už týka práce, zdravia alebo lásky. Ak človek dokáže pád spomalíť, už nebude taký bolestivý. Štyri piliere sa vypočítavajú z dátumu narodenia, pridáva sa k tomu deň zrodu a čas. Systém sa opiera o dvanásť pozemských vetiev, ktoré znázorňujú čínsky zvieratník: byvol, tiger, zajac a ďalšie. Pracuje aj s nebeskými kmeňmi, ktoré súvisia s piatimi živlami.
Pri zhotovení štyroch pilierov sa sledujú energie a vzťah medzi jednotlivými znameniami. Dá sa vypočítať, či osoba je mocenský alebo akademický typ, či je vo svojej podstate slabá alebo silná. Dá sa zistiť, kto je pre nás vhodným partnerom v láske alebo v biznise a ktoré roky nám môžu priniesť vnútornú samotu, zásadné zmeny alebo obavy z toho, čo príde. Na zlepšenie situácie niekedy stačí, aby sme nahradili prvok, ktorý nám chýba a budeme lepšie fungovať. Inokedy stačí potlačiť silu osobnosti iným prvkom, alebo človeka treba "vyživiť". Toto všetko sa dá riešiť stravou, štýlom obliekania, zariadením v byte, cvičením, ale hlavne sebaovládaním a spoznávaním samého seba. V podstate ide o to, aby sa človek "vyvážil", dostal do rovnováhy.
Tento typ predpovedania často používajú majstri v Číne, aby nahliadli do osudu v budúcnosti. K tomu sú potrebné piliere šťastia. Spravidla sa vypočítava desať pilierov, ktoré sú rozdelené na desaťročia. Tu sa dozvieme, aké obdobie čaká práve na nás. Analyzuje sa v kombinácii so znamením čínskeho zvieratníka a piatich živlov. Hlavným zmyslom tejto metódy je, aby sa človek dokázal vyvarovať pre neho neprajného obdobia a povzbudil sa tam, kde ho čaká čas šťastia.
Počas tohto a nasledujúceho víkendu pobudne v Košiciach lektor Brandon Chua zo Singapúru, aby záujemcom aj pomocou metódy Ba Zi priblížil, ako sa dá šťastie dobre ukočírovať.
V sobotu majú meniny všetky ženy s menom Jolana
Vie sa postarať o iných, aj o seba
Najčastejšie ich oslovujeme zdrobnelinou Jolka. Čo im prináša toto meno a ako ich charakterizuje?
Osobným číslom tohto mena je 9 - génius. Jolana zvyčajne býva skvelá žena, vždy sa vie postarať o svojich blízkych, aj o seba. Nerada vystupuje na verejnosti, ani stredobodom spoločnosti nechce byť. Radšej sedí niekde v kútiku, pozoruje iných a v duchu ich hodnotí. Rada využíva svoje poznatky, ale v tichosti, nečaká na verejné uznanie. Je dobrota je vrodená a keď máte v rodine Jolanu, určite viete, že je pre ňu posvätná.
Ťažko však znáša oponovanie v oblastiach, v ktorých sa vyzná, čo môže prerásť až do vážnych oponentských sporov. Napriek skvelým vlastnostiam jej často chýba ctižiadosť a sila na uskutočňenie vlastných snov a predstáv, tak sa ich radšej vzdá. Ťažko vie pochopiť, že niekto je ochotný zriecť sa tých hodnôt, ktoré sú pre ňu dôležité (rodina), len aby dosiahol svoje, napríklad kariérny postup. Má radšej istotu a keďže zmeny ju vedia zaskočiť, radšej im predchádza a bráni sa im. Nerada riskuje.
Meno Jolana je vhodné pre znamenia Panna, Býk, Lev alebo Rak. Prijateľná farba je oranžová
Lea Gallová
Autor: Zahornacký v NOVE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári