Niektoré školy a poskytovatelia záujmovej činnosti sa snažia urobiť výnosný obchod. Štát vydáva vzdelávacie poukazy (VP), ktoré majú tento rok
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hodnotu 800 Sk. Rodič však neraz musí i tak siahnúť do peňaženky. Sú totiž školy, ktoré z hodnoty VP odrátajú 300 Sk a "zvyšných" 500 Sk požadujú od rodičov. Paradoxom je, že túto matematiku praktizujú, aj keď sa cena krúžku rovná hodnote poukazu. Ak má škola 500 žiakov, dokáže takto vybrať od rodičov štvrť milióna.
KOŠICE. Ministerstvo školstva SR (MŠ SR) takéto praktiky neschvaľuje. Jednoznačne trvá na tom, že škola, ani poskytovateľ krúžku, si nemôže dovoliť znižovať hodnotu VP. Aj keď príslušné vyhlášky staršieho dáta, umožňujú poskytovateľom krúžkov vyberať ďalšie peniaze, "poukaz nemôže slúžiť na vyrovnávanie akýchsi poplatkov alebo ako náhrada za príspevky, ktoré sú dané inou vyhláškou. Ide o dve nezlúčiteľné veci," dozvedeli sme sa z MŠ SR.
Prax ukazuje, že školy nielen vydajú VP, ale sú zároveň i poskytovateľom záujmovej činnosti. Väčšinu poukazov potom i prijmú od svojich žiakov späť, čo najviac platí na vidieku. Niektoré školy zverili túto lukratívnu činnosť školským strediskám záujmovej činnosti (ŠSZČ).
"Prihláškou sa žiak stáva klientom napr. centra voľného času a podieľa sa príspevkom na jeho činnosti. Môže ale ísť o dovyberanie príspevku, nie o odratávanie z hodnoty VP," vraví zdroj z ministerstva.
Tento spôsob by totiž išiel proti zámeru MŠ SR priniesť so štátnym príspevkom dostupné záujmové vzdelávanie žiakom, ktorí by si ho inak nemohli dovoliť. Logiku veci narúša i fakt, že kým jednej škole za krúžok stačí odovzdaný VP, v inej si už za ten istý krúžok rodič musí priplatiť.
Aj keď sa žiak neprihlási na viac ako jeden krúžok, a hoci nie je ani finančne ani materiálovo náročný, akým je napríklad počítačový, rodič stojí pred voľbou: Zaplatím 500 korunový príspevok, alebo zariadim dochádzanie svojho dieťaťa za týmto krúžkom inam.
Skončime debatu
"Až 95% žiakov použije VP u nás, vtedy je platba nižšia a keď nedá VP, alebo sa prihlási do viacerých krúžkov, tak tam platí viac. Dopláca, lebo ide o súkromné stredisko záujmovej činnosti. Riaditeľ strediska určuje jednotnú sumu podľa zákona. Naše deti platia 500 Sk ročne. Týka sa to všetkých, nielen tých, ktorí chcú viac krúžkov," vysvetľuje riaditeľka ZŠ Park Angelinum Alica Bodnárová, ktorá dodala, že napr. počítačový krúžok na ich škole má hodnotu 800 Sk. Ako je teda možné, že rodič musí aj napriek odovzdaniu VP v tej istej hodnote ešte doplácať? "Môžem skončiť túto debatu, lebo sa to netýka mňa, ani našich učiteľov. Keď rodičia nechcú, nedajú."
Rovnako sú na tom napr. aj rodičia na ZŠ Laca Novomeského 2.
Vook tomu nerozumie
Tomu, ako školy môžu žiadať doplatok k VP, keď samotný krúžok túto hodnotu neprekračuje, nerozumie ani prednosta Krajského školského úradu Jozef Vook: "Vzdelávacie poukazy by mali pokrývať krúžky. Rozsah hodín je robený tak, aby ten vzdelávací poukaz stačil. Ak sa vyberá ďalší poplatok, je to čudné." Pripustil, že v istom zmysle žiadajú viac peňazí, než škola na zabezpečenie krúžkov potrebuje. "Ak chcú robiť niečo navyše, musí byť dohoda s ľuďmi, ktorí by chceli niečo naviac. Robia si zárobkovú činnosť, preto by mala škola do toho vstúpiť. Ide predsa o peniaze zo štátneho rozpočtu. Ak sa nevedia zmestiť do poukazu, tak musia ponúknuť aj iné alternatívy." Vook prisľúbil, že takéto praktiky prešetria.
Niekde sa neplatí vôbec
Na ZŠ Tomášikovej naopak na krúžky úplne postačuje VP. "Na našej škole sa bude doplácať len za krúžok plávania, ďalšie budú bez poplatkov," povedala poverená riaditeľka spomínanej ZŠ Renáta Obšatníková. Škola dokonca nevyberá poplatky ani v prípade, že žiak navštevuje viacero krúžkov naraz.
O postupe ZŠ Považská hovorí riaditeľ Ľuboš Hvozdovič: "U nás záleží na tom, či žiak navštevuje družinu, alebo nie. Ak navštevuje a odovzdá poukaz, za krúžok nedopláca nič, aj keď sa rozhodne pre viacero súčasne."
Podľa názoru mesta je na vedení školy, akým spôsobom zabezpečí záujmové vzdelávanie na svojich školách. "Ak rodič nesúhlasí s uvedeným poplatkom, nemôže žiak navštevovať ŠSZČ a rodič by mal umiestniť VP v krúžku, kde mesačný poplatok nie je stanovený," tlmočila názor Oddelenia školstva referentka správy škôl a školských zariadení na magistráte Henrieta Behinová.
* * *
Čo sú vzdelávacie preukazy
(as)
Termín odovzdania koniec septembra
V poradí už po štvrtý krát za sebou vydali základné a stredné školy každému svojmu žiakovi vzdelávací poukaz (VP). Najneskôr do konca septembra sa musia rodičia rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a nimi podpísaný poukaz odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Uplatniť ho v základných umeleckých školách nemožno. Žiak však nie je povinný poukaz prevziať, ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi, alebo samotnému žiakovi vyplatila.
Vzdelávací poukaz tohto roku predstavuje príspevok rezortu školstva na mimoškolské aktivity v hodnote 800 Sk na jedného žiaka na celý školský rok. O tieto peniaze sa uchádzajú školy, alebo niektoré zo školských zariadení ponúkajúcich záujmové krúžky.
* * *
DETAILY
(as)
Každý žiak má právo na jeden VP
O ďalších podrobnostiach hovorí Helena Jeníková, poverená vedúca odboru školstva z košického magistrátu.
-Neboli by sme radi, keby si rodičia túto povinnosť nechávali na úplne poslednú chvíľu. Keď odovzdajú VP svojho dieťaťa 30. septembra, sme ešte schopní to zapracovať do výkazov. Malo by však ísť skôr o výnimku.
Čo má robiť rodič?
-Rodičia by tejto problematike mali venovať pozornosť, aby ich deti využili svoje VP, pretože prinášajú kvalitu do záujmovej činnosti. Každý žiak má právo na jeden VP, ktorý je neprenosný. Po tom, čo VP obdrží, musí ho vyplniť, to znamená, že si vyberie poskytovateľa záujmového vzdelávania-krúžku. Pokiaľ je jeho dieťa neplnoleté, VP musí podpísať, a odovzdá naspäť škole.
Autor: as, krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári