Lunik IX. Ľudmila Riznerová-Podjavorinská (1872-1951) sa svojou tvorbou zaradila medzi klasikov slovenskej literatúry.
KOŠICE. Bola dcérou dedinského učiteľa. Z jej deviatich súrodencov, šesť zomrelo a aj ona bola chorľavá. Po osýpkach prišla o oko, čo spôsobilo jej utiahnutosť. Venovala sa knihám, v ich rodine sa veľa čítalo. Na štúdium nemala peniaze. Veľa čítala a učila sa cudzie reči. Už ako 15-ročná začala písať poviedky, básne, žartovné veršíky do novín. Čarovné sú jej básne o zvieratkách Do školy, Zajko bojko. Kto z detí by nepoznal básne Demikát, Na tanci, Snehuliak, Sánkovačka, Žabiatko, Medový hrnček, Čin-čin, Čarovné skielka, Išli svrčky poza bučky, Už ho vezú a iné.
Prvé príspevky uverejňovala v časopisoch Slovenské noviny, Obzor, Černokňažník, neskôr v Slovenských pohľadoch, v Dennici a prispievala aj do novín amerických Slovákov. Používala viacero pseudonymov. Deťom sa prihovárala ako Teta Ľudmila. Krátko pracovala ako úradníčka Červeného kríža.
Prvým publikovaným textom Podjavorinskej bola próza Stratená mladosť, uverejnená v časopise Priateľ dietok. Do časopisov písala nenáročné humoristické príbehy z dedinského prostredia. Vydala básnickú zbierku Z vesny života. Bola to prvá zbierka ženskej autorky, ktorá na Slovensku vyšla. Ženy publikovali iba v časopisoch. Písala nenáročné situačné humoresky Kmotrovia, Figliari, Sokovia, Fako Ďura Kotúlku. V ďalšom tvorivom období napísala psychologicko-sociálne novely V otroctve, Blud a Žena. Napísala aj veršované novely Po bále a Na bále. Jej posledné diela sú výpoveďou o životnej situácii starnúcej autorky a o hodnotách, ktoré po celý život uznávala.
Veľkú časť svojej tvorby venovala Podjavorinská deťom, ktoré si jej verše osvojili, radi ich počúvajú a recitujú. Veršovanú rozprávku o vrabčej rodine hrajú deti aj na javiskách a poznáme ju aj z televíznej obrazovky.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Podtatranského ulica v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári