košického dopravného úradu.
KOŠICE. Špeciálna prokuratúra po niekoľkých dňoch zrušila obvinenie šiestim mužom z východného Slovenska, ktorí podľa polície rozširovali v štátnych úradov falošné kolkové známky. Zároveň nariadila, aby sa prípad ďalej vyšetroval. Denníku KORZÁR to potvrdila Jana Tőkőlyová z Generálnej prokuratúry.
Podľa uznesenie dôkazy polície ne obvinenia nestačia a skutok nenapĺňal potrebnú právnu kvalifikáciu. Kauzu zároveň špeciálna prokuratúra postúpila na Krajskú prokuratúru v Košiciach.
"Trestné stíhanie sa teraz vedie iba vo veci. Spis bude pridelený dozorujúcemu prokurátorovi a ten rozhodne ako sa bude postupovat," povedal hovorca Milan Filičko.
Polícia: konáme ďalej
Na kauze kolky od minulého roka pracuje špeciálny vyšetrovací tím. Falšovateľský gang totiž nefungoval len na východe, jeho sieť pokrývala územie celého Slovenska.
Šesť osôb polícia zadržala počas rozsiahlej akcie na východnom Slovensku v polovici augusta. Obvinila z ich falšovania a nedovolenej výroby kolkových známok. Ako členovia zločineckej skupiny mali falzifikáty dovážať zo zahraničia a potom ich uvádzať do obehu po slovenských úradoch.
Na rozhodnutie špeciálnej prokuratúry reagovala polícia zdržanlivo. "Aj po zrušení obvinení budeme ďalej konať vo veci a postupovať podľa platnej legislatívy," povedala Marta Bujňáková z policajného prezídia.
Falzifikáty pri dovoze áut
Koncom augusta polícia na dvoch obvodných úradoch pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Košiciach preverovala množstvo dokumentov. Išlo o agendu od začiatku roka. "Policajti skontrolovali 6118 spisov, 1362 z nich zabavili pre podozrenie, že majú falzifikáty. Celková hodnota známok na spisoch je 2 727 000 korún," informovala Bujňáková. Spisy sa týkali najmä žiadostí o schválenie ojazdených vozidiel dovezených zo zahraničia.
Vyšetrovatelia preverujú tiež podozrenia, že organizovaná skupina mala svojich ľudí medzi zamestnancami štátnych úradov. Jednému z nich, Jánovi D., ktorý pracuje na úseku cestnej dopravy, tiež vzniesla obvinnenie, prokuratúra ho zrušila. Do práce úradník nechodí, je dlhodobo práceneschopný.
"Keď sa podozrenia potvrdia, pracovať tu nebude. Zákon je v tomto smere jasný. Ak dostanem jeho obvinenie, môže byť postavený mimo štátnej služby ešte pred odsúdením. Ak by sa priznal, môže byť hneď prepustený," povedal riaditeľ úradu Štefan Pustelník.
Spolu s osobami zadržanými v Košiciach polícia obvinila aj podozrivých z iných častí Slovenska. Pravdepodobne chystá previerky kolkov na ďalších štátnych úradoch.
Chýbala kontrola
Úrady dopravy v Košiciach nemali ako skontrolovať, či ľudia platia správne poplatky falošnými kolkami. Chýbala im totiž špeciálna UV lampa , ktorá dokáže falzifikáty odhaliť. "Také vybavenie má iba polícia. My sme nemohli pravosť kolkov technicky overiť," hovorí Pustelník.
Čoskoro by sa to malo zmeniť. Dopravný úrad pre Košice mesto si už lampu zapožičal od polície. Krajský úrad dopravy sa chystá zariadením vybaviť aj ďalšie obvodné úrady v kraji.
Falošné kolky sa pritom na košickom dopravnom úrade objavili už vlani. Potvrdzuje to oznam v jeho budove. Vodičov upozorňuje, aby si odložili doklad z pokladne, ktorým budú môcť preukázať pravosť zakúpených kolkov.
Polícia vtedy spisy zadržala na dva týždne. Vrátila ich bez toho, aby vec uzavrela.
Miliónové škody
Štát pre falošné kolky prichádza o milióny korún. Len v minulom roku napríklad dopravný úrad pre mesto Košice vybral na správnych poplatkoch 9 miliónov korún, za prvý polrok tohto roku skoro 5 miliónov. Od januára schvaľoval tritisíc dovozov áut.
* * *
PROBLÉM - Rozhodnutia asi zostanú v platnosti
n Obvodné dopravné úrady v Košiciach zatiaľ nedostali žiadne usmernenie, ako majú postupovať pri žiadostiach, na ktorých znalci potvrdia falošný kolok. Predpokladajú však, že vydané rozhodnutia sa nebudú anulovať a zostanú v platnosti. Najčastejšie sa týkajú schválenia technickej spôsobilosti dovezených áut alebo povolení na zriadenie stanice technickej či emisnej kontroly. "Tvrdíme, že ak by aj kolky boli falošné, celý úkon platný je," hovorí Andrej Tomčko, riaditeľ Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice okolie. S návrhom polície, aby sa od ľudí, ktorí použili falzifikát, pýtali nové kolky, nesúhlasí. "Teraz je na ťahu polícia, aby povedala, čo máme robiť. Lebo ľudia nemôžu za to, že si štát nedokáže ustrážiť distribúciu kolkov," povedal.
n Problémom sú neukončené správne konania, v ktorých ešte neboli vydané rozhodnutie. Ich vybavovanie sa po zabavení spisov políciou zastavilo. "Neviem, na čom som. Volám na úrad dva razy denne, nevedia mi povedať dokedy to potrvá. Majú doklady od auta, kúpnu zmluvu...Nemôžem jazdiť ani požiadať o prechodnú značku," sťažuje sa jeden z vodičov. Podľa Štefana Pustelníka, riaditeľa Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice mesto budú musieť ľudia pri nevybavených žiadostiach falošný kolok zrejme nahradiť pravými. Ide len o prípady od polovice augusta. Na jeho úrade je takých pätnásť.
n Pustelník zároveň upozorňuje, že vodiči by mali nakupovať kolky len v inštitúciách, ktoré na to majú oprávnené. Sú nimi obvodné úrady všeobecnej štátnej správy, pošta a polícia. "Ak ich kupujú inde lacnejšie, musia počítať s možnými dôsledkami," povedal.
* * *
POZNÁMKA - Akcia "Kolok"
MIROSLAV SAMBOR
Nad tým, čo sa deje v súvislosti s akciou "Kolok", ostáva chvíľami človeku rozum stáť. Do prísne utajovaného zásahu bolo zapojených 131 policajtov, colníkov a dalších zainteresovaných zložiek, ktorí zaistili podozrivé ceniny veľkej finančnej hodnoty. V sieti uviazlo aj šesť podozrivých, tých však na druhý deň pustili na slobodu. O pár ďalších dní prokurátor zrušil aj ich obvinenia. Práca 131 strážcov zákona tak zatiaľ vychádza nazmar. Prokuratúra tvrdí, že to zbabrala polícia. Tá mlčí. Ale megaakcia stála nemálo finančných prostriedkov. Ponesie za to niekto zodpovednosť? Či to daňový poplatník zaplatí ako tisíc iných nepodarkov z dielne verejných činiteľov?
Majitelia áut nemôžu používať kvôli pozastaveniu vybavovania žiadostí s falošnými kolkami svoje vozidlá. Bude to tak dovtedy, kým pracovníci príslušných úradov nedostanú jasné pokyny, ako majú so zadržanými spismi majiteľov vozidiel naložiť. Úradníci sa odvolávajú na políciu, tá zas na ministerstvá vnútra, respektíve dopravy. Jednoducho, ani tu niet toho, kto by konečne jasne povedal, ako treba spomínaný "kolkový" uzol rozťať.
Aj by sme majiteľov áut poľutovali, ale... Ak niekto kupuje kolok v hodnote 2000 korún za nižšiu sumu hoci aj na Blšáku, nemôže teraz vyplakávať, že má problémy. Privodil si ich totiž sám.
Akcia "Kolok" tak zatiaľ pripomína staré známe: operácia sa podarila, pacient zomrel.
Autor: rok, sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári