roka.
KOŠICE. Do nominačného súboru sú zahrnuté rímskokatolícke kostoly v Hervartove pri Bardejove a v Tvrdošíne na Orave, tri evanjelické artikulárne kostoly v Leštinách, Hronseku a Kežmarku a tri gréckokatolícke drevené cerkvi v Ladomírovej, Bodružali a v Ruskej Bystrej.
"Získali by popularitu a reklamu, zvýšiť sa môže aj cestovný ruch a záujem turistov. Každá krajina je povinná sa o zapísané pamiatky starať s väčším rešpektom. Tie, ktoré sú zapísané v UNESCO, môžeme považovať za top pamiatky v rámci celého sveta," povedal Miloš Dudáš, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline, zodpovedný za nominačný projekt drevených kostolíkov slovenskej časti Karpatského horského pásma.
V súčasnosti sú v zozname zapísané štyri naše lokality, dve prírodné pamiatky a hudobný nástroj. Titulom svetového kultúrneho dedičstva sa doteraz hrdí Spišský hrad s okolím, Banská Štiavnica s technickými pamiatkami, drevená architektúra osady Vlkolinec a naposledy bol v roku 2002 zapísaný Bardejov s historickým jadrom a židovskými pamiatkami. Z prírodných pamiatok sú zapísané Bukové pralesy a jaskyne Slovenského krasu, z osobitných kultúrnych pamiatok sa v zozname UNESCO nachádza aj fujara, ako jedinečný hudobný nástroj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári