Problémy riešte hneď s deťmi a učiteľkou
PROBLÉM Prvý školský september je pre deti, ale aj ich rodičov veľkým zlomom. Nie všetci prváci zvládnu zmenu životného rytmu bez ťažkostí. Neúspech detí môže u rodičov vyvolať obavy. Prehnane vysoké nároky na dieťa k ničomu dobrému nevedú. To najdôležitejšie - milujúci postoj, ako základ pre pomoc školáčikovi, má každý rodič vo svojom vnútri.
Každý rodič sa ku vstupu svojho dieťaťa do školy postaví inak. Jedni iba nakúpia pomôcky, iní sa snažia s dieťaťom učiť. Treba vedieť, že nie je nutné, aby sa rodič s deťmi učil vopred, ale tiež netreba všetky povinnosti nechať len na školu. Riešením je zlatá stredná cesta vzájomná spolupráca učiteľa a rodiny žiaka. Pedagóg stanovuje rozsah učiva a počas vyučovania urobí, čo je potrebné, rodič mu môže významne pomôcť.
Učiť hravou formou
Pokiaľ by rodičia chceli doplniť vzdelávanie svojich detí v škole, nemalo by ísť o memorovanie a nácviky písania a počítania. Pomocou by bolo skôr hravé učenie napr. pri ceste do obchodu sa dá rozprávať o farbách okolitých vecí, či si dieťa všimne nejaké písmenko, či spočíta, koľko psíkov už stretli. Na začiatku školskej dochádzky robia niektorým deťom problémy i samoobslužné veci ako obliekanie a uloženie vecí do školských skriniek. Veľmi často prichádzajú deti do školy na poslednú chvíľu. V oboch prípadoch musia zasiahnuť rodičia tak, aby to dieťa zvládlo a v škole bolo načas. Ak rodič zistí, že dieťaťu nejaká domáca úloha nejde, treba si dať na chvíľu prestávku, vyplnenú tým, čo dieťa robí rado. Predtým, než sa rodič rozhodne, že svoje dieťa prihlási do krúžkov, by tiež mal porozmýšľať, ako ho tým zaťaží.
Rodič a učiteľ musia komunikovať
Pre rešpektovanie detí so špeciálnymi problémami a prácu učiteľa s nimi platia na školách metodické pokyny ministerstva školstva. Časté sú i ďalšie problémy, ktorých odstráneniu môže pomôcť rodič. Spomenúť možno prílišnú hravosť detí, alebo sa rodičom môže zdať, že pani učiteľka je práve na jeho syna, alebo dcéru prísnejšia. Kľúčom k ich riešeniu sa ukazuje byť otvorenosť, dôvera a hlavne komunikácia medzi učiteľom a žiakom. Pri záujme o dieťa nie je obrátenie sa na odborníkov psychológov žiadna hanba!
Psychologička radí
"Je dobré ak je dieťa citovo a intelektovo zrelé pre prvý ročník. Škola by nemala byť strašiakom. Dieťa musí cítiť z rodičov, že oni sami sú vyrovnaní, tešia sa na školu a nemajú, či neprezentujú negatívne skutočnosti," hovorí psychologička Pedagogicko-psychologickej poradne v Košiciach Eva Fazekašová.
Deťom treba vysvetliť, čo sa od nich bude vyžadovať. Prvoradé je nespochybňovať prístup a autoritu učiteľa, nehovoriť o negatívnych skúsenostiach s učiteľkou, aspoň nie pred dieťaťom. Učiteľka musí byť doma prezentovaná ako autorita.
Učiteľ musí byť autorita
"Podobne nesúhlas s praktikami pedagóga nesmie byť prezentovaný pred dieťaťom. Ak s niečím nesúhlasíte, treba si ísť problém vydiskutovať do školy."
Len čo rodič zbadá zmenu nálady u dieťaťa, je nutné zvýšiť záujem a pýtať sa. Otázka, čo bolo v škole, je najväčšou chybou, akú rodičia robia.
"Treba to konkretizovať, napr. čo ste robili na tejto hodine? Prvák môže totiž rezignovať a nepovie nič. Na druhej strane to netreba preháňať, aby toho nebolo priveľa. Skôr sa pýtať na vzťahy, ako vyzerá lavica, ktorí spolužiaci sú sympatickí."
Keď má dieťa problém
Deťom škodí ak sa nezačlenia, nenájdu si priateľa, necítia sa v škole dobre.
"Treba upozorniť učiteľku, že dieťa má problém, je to jej úloha, aby dieťa iniciovala. Častejšie ho vyvolá, povie, toto rozdaj spolužiakom, a cez svoje postoje vyformuje postoj spolužiakov voči tomuto dieťaťu. Ak je však dieťa príliš aktívne, učiteľ ho nemôže zaškatuľkovať ako strašiaka triedy."
Veľmi zlé sú čierne, červené bodíky, hodnotenie detí v prvých mesiacoch. "S tým máme zlé skúsenosti. Učiteľka by mala dať nejakú včeličku aj za slabší výkon a motivovať ho."
Rodičia musia spolupracovať
Najmä v prvých dňoch majú deti pocit, že sa im ťažšie vstáva, preto ich treba pozitívne naladiť, že v škole sa niečo naučia. Deti sú trochu roztržité, zabúdajú, majú pocit, že nič nezvládajú. Všetko sa dá zvládnuť pri troche pomoci. "Poprosila by som rodičov, aby pracovali na sústredení dieťaťa, aby nerobilo doma dlhé činnosti, ale trvali na tom, aby prácu dokončilo. Stačí desať minút, potom prestávka a zase pokračovať," vraví učiteľka prvého ročníka ZŠ Park Angelinum Zuzana Jančárová.
Vyskytujú sa aj konflikty medzi žiakmi...
"Už sme sa s tým stretli, ťahá sa to ešte zo škôlky. Detičky mali problém, stratila sa farbička, ja to však vyriešim. Rodič by mal byť voči svojmu dieťaťu kritický. Ono situáciu popíše zo svojho pohľadu."
Ak má rodič pocit, že sa jeho dieťaťu ubližuje, nech navštívi učiteľku.
Prvák potrebuje režim
Sú deti, ktoré nie sú ešte na školu zrelé, niekedy to rodičia podcenia. Problémy sa ukážu v prvých týždňoch, deti sa do decembra môžu do škôlky vrátiť. Treba sa radiť aj so psychológom. Veľký význam zohrávajú aj domáce úlohy. "Prvák by nemal mať veľa domácich úloh. Čítať zo šlabikára má rodič s dieťaťom každý deň, písomné úlohy robiť vždy krátko, len aby sa ruka precvičila. V piatok nezvykneme dávať úlohy vôbec. Rodičia by mali mať režim a pravidelný čas, kedy úlohy deti robia."
AKO POSTUPOVAŤ
Čo pomáha deťom s problémami:
- relaxácia, hry, hudba, šport,
- správna komunikácia a účinné výchovné techniky,
- kontakt fyzický (dotyky, objatia) i očný,
- záujmové krúžky,
- humor
Čo deťom s problémami škodí:
- obmedzujúca alebo naopak liberálna výchova,
- narušenie vzťahu rodič - dieťa, rodič učiteľ,
- odkladanie riešenia problémov alebo ich bagatelizovanie,
- zlá životospráva,
- nedostatok času rodičov na deti
ALEXANDER SUCHAN
alexander.suchankorzar.sk
KRISTIÁN SABO
kristian.sabokorzar.sk
Autor: I. trieda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári