ulica v mestskej časti Sever. Bol profesorom bratislavského evanjelického lýcea a poslancom uhorského snemu za mesto Krupina.
KOŠICE. Palkovič pochádzal z roľníckej rodiny. Absolvoval gymnázium v Šoproni. V štúdiach pokračoval na univerzite v Jene, kde otvoril so svojimi krajanmi vysokoškolský čitateľský spolok Societas Slavica, v ktorom prednášal o Husovi či Komenskom. Po návrate pôsobil ako profesor na gymnáziu v Lučenci. Od roku 1803 až do svojej smrti bol na Katedre reči a literatúry česko-slovanskej na evanjelickom lýceu v Bratislave, ktorej bol spoluzakladateľom. Prednášal česko-slovenskú gramatiku, ale aj literárnu históriu spojenú s vyučovaním srbského, poľského a ruského jazyka.
Kalendáre a slovník
Realizoval sa hlavne vo vydavateľskej, prekladateľskej a jazykovednej činnosti. Jeho literárnou prvotinou bola zbierka Múza ze slovenských hor. Zostavil Kalendář, vydával Vetší a zvláštnejší Nový a Starý kalendář a doplnil ho Přídavkem ku kalendáři, v ktorom popularizoval vedecké poznatky, propagoval modernizáciu poľnohospodárskej výroby a publikoval beletriu. Vydával aj diela slovenských a českých autorov, cirkevné knihy, zdravovedné knihy a šlabikáre. Zostavil Pamätné príhody hrabete Beňovského. Jeho celoživotným dielom bol dvojzväzkový Česko-latinsko-nemecký slovník, ku ktorému pripojil aj slovník slovakizmov a slovenských rečových zvratov. Pokúsil sa tiež o divadelnú veselohru Dva buchy a tri šuchy v slovenskom dialekte.
Snažil sa založiť pravidelne vychádzajúce noviny, čo mu nadriadené úrady zamietli. Až pozdejšie sa mu podarilo cisárskym dekrétom získať privilégium na vydávanie Týdenníka. Potom vydával Tatranku. Bol zástancom biblickej češtiny, teda radikálnym odporcom Štúrovej spisovnej slovenčiny.
V pondelok si pripomenieme Luisa Pasteura, po ktorom je pomenovaná ulica i námestie na Juhu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári