Prehral boj s rakovinou pankreasu
Svetoznámy taliansky operný spevák Luciano Pavarotti včera v skorých ranných hodinách zomrel. Oznámil to jeho manažér. Jeden z najslávnejších tenoristov svojej generácie skonal o 5.00 h SELČ vo svojom dome v Modene.
"Maestro bojoval dlhú a ťažkú bitku s rakovinou pankreasu, ktorá ho zrejme pripravila o život," uvádza sa vo vyhlásení jeho manažéra Terriho Robsona.
Pavarotti, ktorý trpel na rakovinu pankreasu, bol od stredy v bezvedomí a vo večerných hodinách mu prestali pracovať obličky. Agentúry už v priebehu dňa oznámili, že jeho zdravotný stav sa zhoršil a je "veľmi vážny".
Tenoristu v auguste na dva týždne hospitalizovali s vysokými horúčkami v jeho rodnom meste Modena. Spevák sa podrobil v júli 2006 operatívnemu zákroku v newyorskej nemocnici a odvtedy sa na verejnosti neobjavil.
Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v muzikantskej rodine. Po prvý raz sa predstavil publiku na koncerte chrámového zboru, ktorého primášom bol jeho otec Fernando. Miloval šport, predovšetkým futbal a v jeho kronike je veľa fotografií zo školského obdobia, na ktorých má dres miestneho klubu.
Svoje nadanie rozvíjal u hlasových špecialistov, pričom najväčší podiel na jeho speváckej kariére majú Attore Campogalliani a Arrico Pola. Po vyhranom medzinárodnom speváckom konkurze svoj operný debut zažil v apríli 1961, keď sa v opere Bohéma bravúrne uviedol partom Rudolfa, ktorý sa stal jeho životnou úlohou. Na medzinárodnej scéne debutoval v opere La Traviata v Belehrade. Krst na americkej hudobnej scéne absolvoval Pavarotti vo februári 1965, keď sa v Miami predstavil v opere Lucia di Lammermoor.
Počas obdivuhodnej speváckej kariéry tlieskali Pavarottimu milovníci operného spevu v najznámejších koncertných sieňach i divadlách sveta, od Metropolitnej opery v New Yorku, scénach v Barcelone, Chicagu, Florencii, Madride, San Franciscu, Sydney, Zürichu až po jemu najmilšiu La Scalu v Miláne. Jeho partnerkami boli svetové hviezdy prvého rangu - Montserat Caballé, Florenza Cassotto, Mirella Freni, Renata Scoto, Joan Sutherland, Shirley Verret. Jeho predstavenia a koncerty dirigovali napríklad Claudio Abbado, Leonard Berstein, Zubin Mehta alebo Seidži Ozawa. Medzi jeho najobľúbenejšie role patrí Nemorino z Nápoja lásky od Donizettiho a Rudolfo z Bohémy.
Svet opery minulých storočí sa aj jeho pričinením priblížil súčasníkom. Svoj podiel na tom majú aj jeho súputníci Placido Domingo a José Carreras. Slávne operné árie sa preniesli z útrob kamenných divadiel na otvorené priestranstvá športových arén, kde tisícky nadšených divákov tlieskali kráse spevu trojice hviezd operného neba interpretujúcich diela Giusseppe Verdiho, Giacomma Pucciniho, Domenica Scarlattiho, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Pietra Mascagniho či Ruggiera Leoncavalla. Na veľkých galapredstaveniach v londýnskom Hyde Parku, newyorskom Central Parku a pod Eiffelovou vežou v Paríži tlieskali Pavarottimu státisíce poslucháčov a pri televíznych obrazovkách milióny divákov.
Do hudobného sveta sa jeden z najslávnejších tenoristov histórie nezmazateľne zapísal nielen množstvom vydaných hudobných nosičov, ale aj neutíchajúcou starostlivosťou o nastupujúcu generáciu umelcov. V roku 1982 založil súťaž pre mladých interpretov, víťaz ktorej mal česť vystúpiť spolu s ním.
Naposledy Pavarotti verejne vystúpil na otvorení Zimných olympijských hier v Turíne vo februári 2006. Napriek rakovine podžalúdkovej žľazy pripravoval nový album, ku ktorému si komponoval skladby.
Pavarotti sa oženil v roku 1961. V marci 1996 sa rozišiel s manželkou Aduou, s ktorou mal tri dcéry. Druhýkrát sa oženil s Nicolletou Mantovaniovou.
TASR
Luciano Pavarotti počas svojej bohatej kariéry vystúpil v máji 1998 aj v metropole východného Slovenska
Svojimi opernými áriami roztlieskal v amfiteátri ruky tisícov divákov
Svetoznámy taliansky tenorista Luciano Pavarotti počas svojej kariéry účinkoval na mnohých svetových operných scénach. Jeho prekrásny sýty tenor mali možnosť obdivovať aj obyvatelia a návštevníci Košíc. Luciano Pavarotti vystúpil vo vypredanom a vynovenom amfiteátri na košickom Festivalovom námestí 16. mája 1998.
Vyše roka očakávaný koncert bol veľkou oslavou milovníkov operných árií na Slovensku i za jeho hranicami. Maestro sa vo východoslovenskej metropole predstavil so špeciálnym programom zloženým z operných árií známych talianskych a francúzskych skladateľov Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Georgea Bizeta, Ruggiera Leoncavalla, Jula Émile Masseneta a populárnych talianskych piesní.
Po búrlivých ováciach sa začal program koncertu predohrou k opere Don Pasquale od Gaetana Donizettiho v podaní Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou talianskeho dirigenta maďarského pôvodu Janosa Ácsa. Za ňou nasledovali dve árie s Donizettiho opier Nápoj lásky. Quanto e bella, quanto e cara a predovšetkým Una furtima lagrima roztlieskali ruky tisícov divákov.
V programe s jednou prestávkou sa predstavil aj svetoznámy flautista Adrea Grimminelli v Montiho Čardáši.
Prvý a zároveň posledný koncert L. Pavarottiho na území Slovenska odvysielal v priamom prenose Slovenský rozhlas na dvoch hlavných programových okruhoch Slovensko 1 a Devín. Po skončení koncertu sa Pavarotti zúčastnil na sponzorskej večeri v hoteli Bankov. Výťažok z nej bol venovaný nadácii Harmony Petra Dvorského, ktorý sa zúčastnil na vystúpení v amfiteátri a bol medzi pozvanými hosťami sponzorskej večere.
L. Pavarotti sa podľa vlastných slov na vystúpenie v Košiciach veľmi tešil. "Vedel som o tom, že Slovensko je krásna, mladá krajina a majú tam dobrú hudbu," povedal spevák na tlačovej besede pred vystúpením.
Mimochodom, L. Pavarotti odchádzal z Košíc so svojím polmetrovým dvojníkom. Bábkou - marionetou, ktorú mu daroval bratislavský výtvarník - dizajnér Karol Krčmár. Umelec si vyskúšal vodenie bábky a vyhlásil "Čau, čičo, veľmi dobré."
TASR
Pre šéfa opery Štátneho divadla Košice je smrť Luciana Pavarottiho šokom
Peter Dvorský: Je to šok!
* Šéf opery Štátneho divadla Peter Dvorský priznáva, že smrť L. Pavarottiho je pre neho smutným šokom. "Ešte pred týždňom som kdesi v novinách čítal, že sa mu zdravotný stav zlepšuje, tak som sa z toho veľmi tešil. Keď som sa dozvedel o jeho smrti, bolo mi veľmi smutno. A smutno mi je ešte viac teraz, keď sa snažím vybaviť si mnohé spomienky, ktoré sa mi k tomuto výnimočnému mužovi viažu."
Jednou z milých spomienok, ktoré sa P. Dvorskému hneď vynorili v pamäti je spomienka na čas, kedy bol na stáži v Miláne. "V tom čase v divadle L. Pavarotti skúšal dve nové úlohy a naša riaditeľka ho poprosila, či by neprišiel medzi študentov. Rozprával nám veľa o seba a potom povedal, že on už vravel dosť, že bude počúvať. A chcel, aby sme mu zaspievali. Samozrejme - každý sa hanbil. Potom ukázal na mňa a opýtal sa - Si tenor? Povedal som, že áno, ale že som nerozospievaný a akosi sa necítim dobre. Začal sa smiať, až ukázal všetky svoje zuby a zvolal: No jasné, typický tenor, večne chorý. Potom mi povedal, aby som mu zaspieval jednu veľmi náročnú áriu. Podarilo sa mi odspievať ju naozaj dobre, aj keď sa mi triasli kolená i hlas. Pavarotti vstal - čo on často vzhľadom na svoje kilá navyše nerobil - a povedal: Vážení páni, ja pokojne môžem odísť, máte tu za mňa náhradu. Celú noc som potom nemohol spať!"
* Petrovi Mikulášovi, výbornému basovi a bývalému šéfovi opery Slovenského národného divadla, ktorý mal to šťastie, že sa počas svojej kariéry dostal na mnohé miesta, kde spieval aj L. Pavarotti, šťastena nedopriala, aby sa s ním aj stretol. "Bohužiaľ sme sa vždy nejako obchádzali. V každom prípade som však bol veľmi smutný, keď som sa dozvedel, že zomrel. On bol Bohom bozkaný talent. Človek, ktorý sa rodí len raz za sto rokov. Nedá sa ani slovami vypovedať, aká je to škoda, že zomrel," nazdáva sa P. Mikuláš. Aj keď nikdy nemal to šťastie vidieť L. Pavarottiho naživo, často počúval nahrávky s jeho spevom. "Neraz, keď som sa učil novú rolu, tak som počúval nahrávku s operou, kde tenorovú rolu spieval práve on. Celkom iste si pamätám, že som sa takto učil Verdiho Requiem. V tom, akú mal farbu hlasu, ako ľahko spieval a akým štýlom, bol absolútna špička a nikto ho nenahradí."
* Pre sólistu opery Štátneho divadla Košice Jaroslava Dvorského je smrť L. Pavarottiho veľmi smutnou udalosťou. "Aj keď v posledných mesiacoch už vôbec nevystupoval na verejnosti, je to veľká strata. Bol najväčším tenorom tejto doby a aj keď sa vraví, že každý je nahraditeľný, podľa mňa L. Pavarottiho nikto nenahradí," prezradil J. Dvorský. "Bol jedinečný svojou farbou hlasu a tým, s akou ľahkosťou spieval. Raz sa ho vraj jeden novinár opýtal, či je to naozaj také ľahké spievať takto úžasne s ľahkosťou, ako to robil on. Pavarotti povedal - Áno, je to ľahké, len to musíte vedieť." Pre J. Dvorského ako tenora bol samozrejme L. Pavarotti inšpiráciou. "Často som si púšťal jeho nahrávky a snažil som sa zistiť, ako tvorí tón, ako dokáže spievať takto prirodzene a pritom bravúrne."
kid
Autor: Nová výstava v NOVE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári