žiakov a študentov, patrí aj platenie za obedy v školských jedálňach. Na jednotlivých školách sa zatiaľ výrazne neupravovali. Aká je budúcnosť, to sme sondovali na príslušných miestach.
Okrem energetikov už avizovali zvýšenie cien aj potravinári. Dotkne sa aj školských jedální. "Výšku stravného na základných školách určuje zriaďovateľ. V prípade stredných škôl majú túto kompetenciu riaditelia škôl. Významnú úlohu zohrávajú režijné náklady i dodávateľsko-odberateľské vzťahy," uviedla MVDr. Ľubica Krajničáková, odborný radca pre školské stravovanie Krajského školského úradu. "Zatiaľ nemám informácie o tom, že by sa mali plošne zvyšovať cenové limity na stravovanie v školách. Vieme však o tom, že by mali stúpnuť ceny za niektoré potraviny i ceny energií. V tom prípade by mohlo dôjsť k zvýšeniu o zhruba 1 - 2 Sk za obed na deň."
Mesto je zriaďovateľom 35 základných škôl. Ceny stravného určuje magistrát. "Cena obedov sa do konca kalendárneho roka nebude zvyšovať," informovala nás hovorkyňa magistrátu Jana Geročová. "Ak by ale v októbri nastali zmeny v cenách od dodávateľov potravín, v tom prípade by mesto zvážilo všetky okolnosti a od 1. novembra by eventuálne mohlo dôjsť k zvýšeniu cien. Zatiaľ ale do konca roka garantujeme ceny za stravovanie na školách v pôvodnej úrovni. Ak by išli ceny potravín hore od 1. januára budúceho roka, tak by sa v novom roku ceny za stravovanie pre žiakov základných škôl zvýšili." V súčasnosti platia za obed žiaci I. stupňa základných škôl 23 Sk, žiaci II. stupňa 25 Sk a študenti 8-ročných gymnázií 26 Sk.
Zriaďovateľom stredných škôl je v Košiciach Košický samosprávny kraj (KSK). "KSK určuje formou odporučenia finančné limity na zaobstaranie potravín pre prípravu stravy v školských jedálňach stredných škôl," uviedla hovorkyňa KSK Soňa Jakešová. "Limit na jeden obed je 26 - 28 Sk, pričom sú v súlade s odporučenými limitmi uvdenými v usmernení ministerstva školstva. V tomto školskom roku sú rovnaké ako vlani a o ich zvýšení neuvažujeme."
Okrem nákladov na potraviny sú do hodnoty jedla zarátané i režijné náklady, ktoré sú v jednotlivých jedálňach rôzne. Na jedno hlavné jedlo v školskej jedálni, prispieva KSK 22 korunami. "Ak je niekde menej stravníkov, sú režijné náklady vyššie. V odôvodnených prípadoch môže riaditeľ školy rozhodnúť, či a v akom rozsahu budú na réžiu prispievať aj žiaci, alebo či tieto náklady vykryje škola," dodala hovorkyňa. Najväčší záujem o obedy v školskej jedálni majú gymnazisti (70 - 80 %). Nasledujú študenti odborných škôl (50 - 60 %) a žiaci odborných učilíšť (menej ako 30 %).
Zaujímalo nás, aká je "cenová" situácia na niektorých košických stredných školách. "V uplynulom školskom roku bola cena za obed 29 Sk. Tá sa v najbližšom období nebude zvyšovať. Ovplyvňuje ju hlavne počet stravníkov, ktorí chodia na obedy v škole, ako aj réžijné náklady," povedal nám riaditeľ SPŠ elektrotechnickej Štefan Krištín.
Podobná je aj situácia v jedálni na SPŠ dopravnej, kde navaria denne vyše 500 obedov a stravujú sa tam i gymnazisti z Poštovej. "K prípadnému zvyšovaniu cien za obedy sa zatiaľ ťažko vyjadriť. U nás sa cena 26 Sk za obed nemenila štyri roky. Pokiaľ nepôjdu ceny potravín hore, ostane pôvodná suma i naďalej. Zatiaľ varíme len niekoľko dní, múdrejší budeme zhruba po mesiaci," uviedla vedúca školskej jedálne Valéria Šáriková.
Ceny za obed sa teda nič nemení, no rodičia musia rátať s tým, že ak stúpnu ceny potravín i energií, zriaďovatelia škôl budú nútení ceny za obedy zvýšiť. Na viacerých z nich nám potvrdili, že počkajú mesiac - dva a po vyhodnotení cien potravín sa rozhodnú ako ďalej.
Boris MACKO
Autor: Nová výstava v NOVE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári