Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

* Na šiestich zimných štadiónoch sa dnes začína 15. ročník našej najvyššej hokejovej súťaže

Extraliga vhodí puk prvý raz medzi dvanásť slovenských palícŠiestimi zápasmi prvého kola štartuje dnes 15. ročník hokejovej extraligy. Aj s

Extraliga vhodí puk prvý raz medzi dvanásť slovenských palíc

Šiestimi zápasmi prvého kola štartuje dnes 15. ročník hokejovej extraligy. Aj s niekoľkými novinkami, ktoré by mohli prispieť k atraktivite bojov o majstrovskú korunu. Tou hlavnou je počet účastníkov súťaže, prvý raz sa o poriadok v tabuľke bude starať tucet mužstiev. Ďalšou je napríklad bonus pre víťaza základnej časti v podobe miestenky do pripravovanej Ligy majstrov. Ak extraligu vyhrá to isté mužstvo, medzi európskou klubovou elitou si zahrá aj náš finalista. Nemenej zaujímavý môže byť aj experiment s mužstvom Slovenska do 20 rokov, i keď jeho zaradenie medzi extraligistov a ťažko definovateľný hrací plán (mužstvo odohrá len prvú a tretiu štvrtinu základnej časti, a po návrate z majstrovstiev sveta aj nadstavbu pár - nepár bez nároku na postup do play off) môže pôsobiť na fanúšikov trocha chaoticky. Ale keď to našej mládežníckej reprezentácii prospeje, prečo nie? Technický charakter má zmena v pravidlách o samostatných nájazdoch. Ak sa o víťazovi stretnutia nerozhodne v riadnom hracom čase ani v predĺžení, budú nasledovať nájazdy s tromi hráčmi (doteraz to bola pätica) na každej strane, a potom po jednom, až do rozhodnutia. Chválihodný počin, lebo tak to istý čas už funguje v súťažiach Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)...

Skryť Vypnúť reklamu

Inak, extralige s vôňou nafty (generálnym sponzorom je aj v tomto ročníku spoločnosť Slovnaft, ktorá prispeje klubom 50-timi miliónmi) veštia nesmierne vyrovnanú budúcnosť. Odborníci pasujú do role favoritov na titul Slovan, Trenčín, Košice i Zvolen, no isté percento šancí dávajú i Skalici, keďže náš hokejový básnik Žigo Pálffy dostal rozum a opäť si obul korčule. Takže, uvidíme, do apríla, keď je naplánovaná korunovácia nového slovenského kráľa, je ešte ďaleko. Dovtedy nech si hráč i fanúšik hokeja poriadne úžíva.

* Ašpirant na majstrovský titul HC Košice omladil káder, čo má pozitívny vplyv na vyváženosť mužstva

Chcú dosiahnuť umiestnenie, ktoré im zaručí štart v Lige majstrov

Ako sa na Košičanov patrí, aj teraz vstupujú do novej sezóny s vysokými ambíciami, že by už nezaškodilo ich oceľovú arénu konečne pozlátiť. Lebo ten titul stále medzi prstami uniká. Lákavý je však aj iný variant, vyhrať základnú časť súťaže, tak ako vlani, lebo aj tadiaľ vedie cesta do európskej Ligy majstrov. A tá, aj vzhľadom na lukratívne podmienky garantované IIHF, je pre slovenskú hokejovú špičku konečne prvoradým cieľom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mužstvo budujeme tri roky, a odvtedy sme skončili v základnej časti postupne tretí, druhí a prví. Akurát nám vždy nevyšlo semifinále. Aj napriek tomu, že naši súperi sa tiež posilnili, chceme sa v extralige opäť presadiť a dosiahnuť také umiestnenie, ktoré nám zaručí účasť v Lige majstrov." Riaditeľ HC Košice Juraj Bakoš tým povedal vlastne všetko.

Veľa sa hovorí o vyrovnanosti súťaže, že podobné ambície bude mať v tejto sezóne viac extraligových mužstiev. "Liga bola veľmi vyrovnaná už v posledných dvoch rokoch. Podľa môjho názoru do bojov o medaily môže teraz prehovoriť až osem mužstiev."

Neuškodí tej úrovni a vyrovnanosti účasť slovenského výberu do 20 rokov?

"To budeme hodnotiť až po sezóne. Všetci účastníci extraligy sa však stotožnili v tom, že dáme priestor mladým chlapcom, aby si skúsili seniorský hokej, a pokiaľ sa ukáže, že ich štart v extralige sa pozitívne prejavil aj na výsledku na najbližších majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie, budeme môcť povedať, že ich účasť v našej súťaži bola prínosom."

Skryť Vypnúť reklamu

Môžete povedať aj to, že nákup posíl do vašej kabíny prebehol podľa vašich predstáv, alebo vám nejaké plány nevyšli? Myslíte si, že máte silnejší káder ako v minulej sezóne?

"So všetkými hráčmi, ktorí k nám v lete prišli, sme spokojní. V podstate sme obranu a útok doplnili tak ako sme potrebovali. Samozrejme, mali sme v úmysle získať aj ďalších kvalitných hráčov, ale tí už neboli voľní. My máme vysoké ambície, preto musia mať vyššiu kvalitu aj naše posily. Z kádra nám odišli dvaja skúsení harcovníci Ján Lipiansky a Roman Kontšek, i talentovaný Vlado Dravecký do Los Angeles. Doplnili sme ho mladými hráčmi, ktorých sa, z môjho pohľadu, podarilo do mužstva dobre zabudovať. Takže si myslím, že teraz máme vyváženejšie mužstvo ako v minulej sezóne, vo všetkých štyroch päťkách," vraví Juraj Bakoš.

A prezident klubu Ľubomír Veme ho dopĺňa: "Naším cieľom bolo omladiť káder, zmeniť trošku somatotypy, aby sme už v mužstve nemali iba technických, malých hráčov. Viac sme chceli stavať na vlastných odchovancoch, napríklad na Tomášovi Marcinkovi, ktorý v zámorí urobil veľký pokrok, ale on sa rozhodol, že to ešte rok vyskúša na farme. Ak ho nepodpíše New York Islanders, v budúcej sezóne by už mohol byť naším hráčom. V minulej sezóne sme mali v mužstve desať tridsiatnikov a viacročných hráčov, čo sa negatívne prejavilo v semifinále s Trenčínom, keď mužstvu chýbala sila, výbušnosť. Teraz, s prevahou mladých hráčov by malo byť inak. Káder je vyváženejší, sú v ňom aj skúsení hokejisti ako Gron, Huna či Peter Bartoš, ale aj hráči, ktorým nechýba mladícka sila a dravosť. Príkladom je štvrtý útok Bartánus, Miklík, Lukáč. Nikde nie je napísané, že príležitosť nedostanú aj ´čakatelia´ Jenčík so Ščurkom..."

Spokojnosť možno vyjadriť aj s prípravou, veď Košičania v nej takmer do konca nenašli premožiteľa. Až na tú machuľu v zošite od maďarského Székesfehérváru. "Prípravné zápasy boli tak trochu špecifické," vraví riaditeľ HC Juraj Bakoš. "Z rôznych príčin sme nehrali zápasy s niektorými extraligovými mužstvami, pretože počas prípravného obdobia sa hralo veľa turnajov. Na jednom z nich, Rona Cupe, sme boli aj my, a tam nám prospela konfrontácia s českými celkami."

Novinkou v tíme košických oceliarov je nový kapitán, počas stredajšieho tréningu si mužstvo zvolilo Petra Bartoša, jeho asistentmi budú Juraj Kledrowetz a Juraj Faith. Mužstvo sa už teší na úvodné buly nového ročníka extraligy. "Sme radi, že prvý zápas hráme doma. Chlapci sú naň dobre pripravení a chcú urobiť fanúšikom radosť. Dnes večer predpokladáme asi päťtisícovú návštevu. Tých 6200 divákov, čo chodilo počas minulej sezóny v priemere na naše zápasy, je úžasné číslo. Radi by sme si takú návštevnosť udržali aj v tomto ročníku extraligy," verí Juraj Bakoš, že Košice zostanú aj naďalej hokejovým mestom.

* Slovenskej dvadsiatke nepôjde v extralige o výsledky, chce však svojich súperov čo najviac potrápiť

Pre hráčov zo zámoria bude cesta do tohto kolektívu veľmi ťažká

Prvým súperom Košičanov v novom ročníku hokejovej extraligy bude "nováčik", tím Slovenska do 20 rokov, presnejšie "HK VSR SR 20", ako znie jeho oficiálny názov. Hrať sa malo v jeho domovskom stánku, na púchovskom zimnom štadióne. Pravda, keby bola jeho rekonštrukcia hotová... Keďže týždeň pred zápasom to bolo iba málo pravdepodobné, vedenie dvadsiatky sa obrátilo na Košičanov so žiadosťou, aby sa mohlo hrať v Steel Aréne. Väčšiu radosť nedočkavým košickým fanúšikom ani nemohlo urobiť...

Čo ešte chýba k tomu, aby ste vašich zverencov mohli poslať na vlastný, púchovský ľad? - opýtali sme sa 42-ročného kouča slovenskej reprezentácie do 20 rokov Štefana Mikeša.

"Technicky dosť, lebo na našom štadióne ešte ani nezačali mraziť ľadovú plochu. Momentálne sa stavajú mantinely, inštaluje sa plexisklo, do konca týždňa by malo byť hotové osvetlenie, tým pádom by sa mala začať mraziť hracia plocha. Čo sa týka šatní a príchodu na ľad, treba tam ešte umiestniť gumu, aby sme mohli začať trénovať. Myslím, že za týždeň, do toho 16. septembra, ako bol stanovený termín, by sa všetko dalo stihnúť. Akurát neviem posúdiť ako bude s divákmi, do akej miery je pripravené hľadisko."

Až do 5. kola, keď príde do Púchova Nitra, budú hokejoví mladíci na cestách. Hneď tá prvá ich privádza do jamy levovej, košickej Steel Arény. Tešíte sa, alebo prevládajú obavy z premiéry proti takému nadupanému mužstvu akým sú Košice? - pýtame sa trénera Mikeša.

"Samozrejme, že sa tešíme. Chlapci horia nedočkavosťou, kedy už vybehnú na prvý ligový zápas.

Možno je aj lepšie, že na cudzí ľad, lebo doma, pred našimi priaznivcami, ktorí žiadneho z našich hráčov doteraz nevideli, by bola zodpovednosť ešte väčšia. V Košiciach nás čaká veľmi zaujímavá konfrontácia, s vynikajúcim mužstvom, ktoré bude patriť k favoritom extraligy, takže veľké oči nemáme. No výsledky nebudú na prvom mieste, našou úlohou je skôr potrápiť súperov, aby to s nami nemali také ľahké. Samozrejme, že nám pôjde aj o dosiahnutie čo najlepších výsledkov, ale tie pre nás nebudú veľkým problémom, nebudeme si z nich robiť ťažkú hlavu. Naše ciele sú niekde inde. Tieto zápasy nám poslúžia na to, aby sa chlapci individuálne zdokonaľovali, aby sa etablovali v seniorskom hokeji. Toto mužstvo v príprave ukázalo, že na to potenciál má."

Spĺňa výber hráčov, ktorý ste zúžili na 22 mien, vaše predstavy? Pred časom ste vyjadrili rozčarovanie z toho, že mladí hráči sa snažia za každú cenu odísť do zámoria, že pre nich nie je zaujímavé hrať slovenskú extraligu. Bolo ich veľa?

"Myslím, že z tých chlapcov, z ktorých sme si mohli vybrať, sme vybrali to najlepšie. Z kádra vypadli tí hráči, ktorí sa necítili na to, že by obstáli v seniorskej extralige, ale aj takí, ktorí nemali ten pocit, že by im táto súťaž po hokejovej stránke niečo dala, a dali prednosť Kanade. Ale tomu je veľmi ťažké zabrániť. Chceme však dokázať, že pre mladých hráčov je lepšie ísť touto cestou ako cez Kanadu alebo zahraničie, aby ich viac lákalo zostať doma ako ťahalo tam. Aby to najlepšie nemuselo odchádzať von za lepšími podmienkami, väčšími možnosťami. Aj preto vznikol tento projekt."

Aká je atmosféra v kabíne vášho mužstva?

"Výborná. Chlapci trénujú s veľkým nadšením, dávajú do toho naozaj všetko, už v príprave bolo cítiť, že tomuto kolektívu pripisujú obrovský význam. No uvidíme, nakoľko to bude stačiť, pretože takí mladí hráči nie sú ešte schopní opakovane podávať stabilné, dobré výkony, s kolísavosťou výkonov treba u tohto mužstva rátať."

Aj o tom to všetko je, že extraligová dvadsiatka by mala potom tvoriť gro mužstva na svetový šampionát. Budete pri konečnej nominácii preferovať týchto hráčov, alebo sa poddáte zámoriu? Ako bývalo zvykom doteraz...

"Osobne takýto tlak, že by som mal preferovať hráčov zo zámoria, vôbec nepociťujem. Samozrejme, že snahou bude, aby na majstrovstvá sveta išlo čo najviac hráčov odtiaľto, z tohto tímu. Máme na to necelé štyri mesiace, aby sme hráčov na šampionát pripravili, ale už po mesiaci spoločnej prípravy chlapci ukázali, že tvoria výbornú partiu, na tréningoch, na ľade, aj mimo neho. Všetci si uvedomujú svoje ciele, vedia kam chcú ísť, takže si myslím, že pre hráčov zo zámoria bude veľmi ťažké prepracovať sa do tohto kolektívu."

Budete hrať v dresoch slovenskej reprezentácie, myslíte si, že vás v Púchove vezmú za svojich?

"V dresoch národého mužstva sme hrali len prípravné zápasy, na extraligové budeme nastupovať v dresoch s iným logom, v ktorom bude názov ´HK VSR SR 20´, pod ktorým budeme v súťaži štartovať. Budú však biele a modré, tak ako reprezentačné dresy. Sám som ich zatiaľ ešte nevidel. Ani neviem ako nás budú povzbudzovať Púchovčania, či tým známym ´Slovensko do toho!´, alebo nejako inak. Určite si však nejaký pokrik nájdu."

Ešte dodávame, že v Mikešovom kádri pre extraligu sú aj dvaja košickí mladíci, obranca Michal Kozák a útočník Jozef Molnár.

* Súpiska HC Košice na sezónu 2007/08

Brankári

88 Miroslav Lipovský

33 Imrich Petrík

35 Lukáš Škrečko

Obrancovia

72 Ivan Droppa

27 Miroslav Javín

47 Rudolf Jendek

14 Juraj Kledrowetz

5 Petr Mocek

17 Jaroslav Špelda

10 Marcel Šterbák

55 Alexander Valentín

Útočníci

24 Marek Bartánus

43 Peter Bartoš

91 Juraj Faith

97 Stanislav Gron

22 Rudolf Huna

25 Richard Jenčík

11 Jaroslav Kmiť

21 Michal Lukáč

71 Michal Macho

19 Michel Miklík

74 Ján Pleva

38 Ladislav Ščurko

28 Marcel Šimurda

44 Gabriel Špilár

Realizačný tím

Ján Šterbák - hlavný tréner

Anton Tomko - asistent trénera

Ján Bajtoš - tréner brankárov

Marián Štefanovič - manažér A-mužstva

MUDr. Stanislav Beli - lekár

MUDr. Miloslav Klíma - lekár

MUDr. Jozef Kubašovský - lekár

Marcel Papcun - masér

Ľubomír Výrostek - masér

Bohuš MATIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 536
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 283
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 581
 4. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 214
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 064
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 782
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 567
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 537
 9. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 473
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 333
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košické rozprávkové Vianoce čakajú tohto roku viaceré zmeny

Účinkujúcich nahradí rádio, nebudú ani stánky s občerstvením.

Na adventnom venci sa prvá svieca rozsvieti 29. novembra.

Meteorológovia varujú pred hmlou i poľadovicou

SHMÚ vydal výstrahy prvého stupňa, trvajú rôzne.

Ilustračné.

Do Humenného chce prísť investor. Poslanci majú obavy

Firma plánuje preinvestovať vyše 12,5 milióna eur a zamestnať do 160 ľudí.

Priemyselný park Guttmanovo v Humennom.

Pri bitke odrezal súperovi časť nosa. Hrozí mu 15-ročné väzenie

Ku konfliktu medzi dvoma mužmi došlo vo Veľkom Šariši.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Peter Pellegrini.
Ján Mikas.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Peter Tkačenko

Akcia Babylon: NAKA zadržala aj exšéfa kontrarozviedky SIS

Zadržaní čelia obvineniu pre pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania.

Ilustračná fotografia.
Cynická obluda

Matovičova paradigma

Keby žil v ére Edisona, tak sa hádže o zem a vyhráža až kým by sme nemali ústavný zákon o svietení petrolejkami.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop