"donosil" a sady nás obdarúvajú šťavnatou, voňavou zrelou úrodou. Dedovia vždy hovorievali, že máj je síce krásny, ale hladný, september je krásny tiež a navyše - sýty.
Druhá polovica septembra, obdobie ľudmilsko-matúšske, možno, pokiaľ ide o predpovede, pokojne nazvať alibistickým. To preto, lebo dáva na výber - pokračujúce leto a prudké ochladenie. Neskoré a vrcholiace leto, ktoré má trvať od Ľudmily (16. 9.) do Matúša (21. 9.), býva v niektorých rokoch triumfálnym hrejivým sviatkom posledných dní "úradného" leta, z čoho sa vždy náramne vytešujú vinohradníci, ale i studenou pohromou, keď Ľudmila donúti siahnuť už po poriadnej obuvi a Matúš po čiapke, v duchu slávnej pranostiky: Po Matúši čiapku na uši.
Michalské babie leto
Po Matúšovi sa vlády chytá jeseň, ktorá už, samozrejme, prináša chladnejšie dni - ibaže, aj prvé babie leto - u nás (ale napr. i v Nemecku a Maďarsku) - michalské. Vo svete je známe i pod inými názvami - v susednom Česku je letom svätého Václava, (v kalendári ide o susedov, Václava je 28. 9., Michala 29. 9.), v Amerike indiánskym, vo Francúzsku letom sv. Mauricia. Ak sa zadarí, prvé babie leto údajne pričaruje aj ďalšie, pretože signalizuje teplú jeseň a nádej na ňu je vysoká, pretože michalské babie leto prichádza s pravdepodobnosťou až 70 %.
Pavučinky nosia šťastie
Babím letom sa nazýva pre známe lietajúce pavučiny - netreba sa ich báť - stará povera vraví, že koho sa táto pavučinka dotkne, bude mať šťastie. Prečo nie, keď jedna zo starootcovských skúseností hovorí: Ak vzduchom veľa babieho leta poletuje, jasné počasie sa dlho udrží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári