zrealizuje raz- dvakrát za život, si treba dávať veľký pozor. Podvodníci s realitami sú stále v strehu, vybavení novými fintami, ako vás obtiahnúť o peniaze alebo pripraviť o nehnuteľnosť.
KOŠICE. Koncom augusta obvinil policajný vyšetrovateľ pre trestný čin podvodu 40 ročného Ľubomíra Š. z Košíc. Ten v priebehu roka v štyroch prípadoch riadil a zosnoval kúpu bytov, pričom takto podvodným spôsobom získal sumu vo výške 2 930 000 korún. Obvineného stíhajú na slobode, hrozí mu trest odňatia slobody na dva až osem rokov.
Najprv záloha, potom plač
To je iba jeden z mnohých prípadov, keď sa obeťou stali nepoučiteľní majitelia nehnuteľností. Pri spomínaných štyroch podvodoch postupoval Ľubomír Š. podľa jednoduchého scenára. Keď sa on alebo niektorý z jeho spoločníkov predstavili predávajúcim ako nádejní kupci, po dohode s majiteľom bytu vyplatili zálohu. Napríklad 100 000 korún. Potom presvedčili predávajúceho aby na nich previedol vlastnícke práva k bytu. Ako? Tvrdili, že po preukázaní sa listom vlastníctva im peňažná inštitúcia poskytne úver, z ktorého doplatia predávajúcemu zvyšok požadovanej sumy. To sa však nikdy nestalo. Podvedení tak ostali bez bytov i prevažnej časti peňazí, ktoré za byty pýtali.
Falšujú doklady
Podvodníci falšujú aj doklady pravých majiteľov bytov, vydávajú sa za ich príbuzných, falšujú notárske zápisnice, kúpno-predajné zmluvy či podpisy na nich. Treba si uvedomiť, že úradníci na katastroch nehnuteľností neoverujú pravosť občianskych preukazov, či notárskych zápisníc. Obsah kúpno -predajných, darovacích zmlúv či iných dokladov o prevode majetku jednoducho akceptujú ako fakt. Či sú údaje v predkladaných písomnostiach pravdivé, nepreverujú ani notári. Tí iba osvedčujú pravosť podpisov na listinách. Že ste prišli o byt a stali sa obeťou realitného podvodu sa väčšinou dozviete až vtedy, keď vám na dvere zaklope nový vlastník bytu.
Pozor na sprostredkovateľov
"Obchodovanie s nehnuteľnosťami je ideálnou živnou pôdou pre nečestných ľudí, ktorí si chcú ľahko privyrobiť na nedostatočnej informovanosti človeka," povedala nám mjr. JUDr. Jarmila Petrová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. "Opatrnými treba byť napríklad pri inzerátoch, v ktorých sa ponúkaný byt predáva cez sprostredkovateľa. Ide o prípady ak majiteľ z neznámych príčin odmieta uviesť svoje meno. Tu môže ísť o podvod."
Od 1. septembra sa môžete na internetovej adrese: www.katasterportal.sk bezplatne dozvedieť, komu ktorá nehnuteľnosť patrí. Mal by fungovať 24 hodín denne a priebežne raz do týždňa ho doplnia novými údajmi.
Preverte aj realitku
Kúpu nehnuteľností je možné urobiť aj cez realitnú kanceláriu, ktorá vybaví všetko potrebné a ušetrí vám čas. Zárukou pri výbere realitky je jej členstvo v Národnej asociácii realitných kancelárií Slovenska, dá sa to overiť na: www.narks.sk. Veľký pozor si dávajte na čiernych dílerov, ktorí nie sú zamestnancami kancelárie a pracujú na vlastnú päsť. Ich jedinou snahou je získať profit z predaja, resp. kúpy, pričom sa tvária, že oni sú oficiálne poverenými osobami od majiteľov nehnuteľností.
DOBRÉ RADY PRI KÚPE A PREDAJI
- vyžiadajte si list vlastníctva nie starší ako tri mesiace a geometrický plán z katastrálnej mapy
- nehnuteľnosť si vždy obhliadnite, najlepšie s človekom, ktorý sa v tom vyzná
- preverte, či na nehnuteľnosti nie je vecné bremeno alebo záložné právo.
- zistite, či predávajúci nemá dlhy na službách spojených s užívaním bytu, prípadne dlhy na nájomnom.
- zmluvu o budúcej zmluve, kúpnu zmluvu, rezervačnú zmluvu je potrebné dať vypracovať alebo aspoň skontrolovať právnikovi.
- nikdy neverte sľubom alebo obchodom bez potvrdenia.
- netreba podpisovať nič, čomu nerozumiete, každý má právo povedať NIE!
Miroslav SAMBOR
Autor: Potvrdili epidémiu cholery
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári