Zdravotná poisťovňa sa dá zmeniť len k prvému januáru. Poistenec však musí podať prihlášku už do konca septembra.
BRATISLAVA. Kto chce zmeniť zdravotnú poisťovňu od budúceho roka, môže tak urobiť do konca septembra. Po tomto termíne totiž budú poisťovne a úrady prihlášku považovať, ako keby bola podaná až v ďalšom roku. "Ak poistenec podal prihlášku po 30. septembri kalendárneho roka, prihláška sa považuje za podanú 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Poistenec má právo podať prihlášku v zdravotnej poisťovni, ktorú si vybral. "Prihlášku možno podať iba v jednej zdravotnej poisťovni," povedala Balázsiková.
Platná je len písomná prihláška
Prihláška musí mať podľa zákona písomnú formu. "Poistenec podáva prihlášku na verejné zdravotné poistenie do tej zdravotnej poisťovne, ktorú si vybral, čiže do svojej 'budúcej'," povedala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková. Niektoré zdravotné poisťovne sa však snažia vyjsť svojim budúcim poistencom v ústrety a umožňujú vyplniť formulár aj na ich webových stránkach a poslať ho cez internet. Poisťovňa potom pošle na adresu poistenca tlačivo na podpis v papierovej forme. Viac informácií ponúkajú poisťovne na svojich internetových stránkach alebo v call centrách.
Poisťovňa môže odmietnuť len z jedného dôvodu
Zdravotná poisťovňa môže odmietnuť potvrdiť prihlášku v prípade, ak bola podaná aj v inej zdravotnej poisťovni. Odmietnutie prihlášky z dôvodu podania prihlášky aj v inej poisťovni je zdravotná poisťovňa povinná bez zbytočného odkladu oznámiť poistencovi. "Ak však splní poistenec všetky podmienky a dodá všetky doklady, poisťovňa ho nemá prečo odmietnuť," povedala Balázsiková.
Zmenu ohláste zamestnávateľovi
Zdravotná poisťovňa je povinná potvrdiť prihlášku do 15. novembra príslušného kalendárneho roka. Za maloletého poistenca podáva prihlášku jeho zákonný zástupca. Poistenec svoju bývalú poisťovňu o prehlásení nemusí informovať. "Pri odhlásení posiela odhlášku nová poisťovňa pôvodnej zdravotnej poisťovni. Poistenec má len povinnosť odovzdať pôvodnej poisťovni preukaz poistenca," povedala hovorkyňa poisťovne Apollo Radoslava Miklášová. Podľa zákona tak poistenec musí urobiť do ôsmich dní, odkedy sa stal poistencom novej poisťovne, teda do 8. januára. "Zmenu poisťovne potom poistenec oznamuje zamestnávateľovi a svojmu ošetrujúcemu lekárovi prvého kontaktu," povedala Horníková. Ak má poistenec pocit, že jeho žiadosť poisťovňa odmietla neoprávnene, môže sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo na súd. Na úrad sa môže obrátiť aj v tom prípade, ak má pocit, že ho niekto prepoistil bez jeho vedomia.
Bezplatné očkovanie alebo zľavy na kúpaliskách
Poisťovne sa snažia prilákať poistencov poskytovaním služieb alebo produktov nad rámec, ktorý stanovuje zákon. Sú to zväčša preventívne prehliadky, bezplatné vakcíny proti chrípke, informácie o alergénoch alebo aj komerčné služby, ako napríklad zľavy pri nákupoch alebo pri návšteve kúpalísk. Poisťovne zvýhodňujú niektoré skupiny, ako napríklad darcov krvi alebo deti. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová tvrdí, že poistenec má právo zavolať na základe zákona všeobecného lekára k sebe domov. "Po jeho pracovných hodinách preberá povinnosť vyšetriť poistenca v domácom prostredí lekárska služba prvej pomoci, samozrejme v indikovaných prípadoch," povedala Balážová.
VIERA FIDLUŠOVÁ
* * *
PRIHLÁŠKA
Čo musí obsahovať
označenie, že ide o prihlášku,
dátum jej podania a čas,
meno, priezvisko,
rodné číslo,
adresu trvalého pobytu a prechodného pobytu poistenca,
obchodné meno zdravotnej poisťovne, v ktorej je v súčasnosti poistenec poistený,
obchodné meno zdravotnej poisťovne, v ktorej sa prihláška podáva.
K prihláške sa predkladá kópia občianskeho preukazu, resp. rodný list dieťaťa a občiansky preukaz zákonného zástupcu. Zdroj: zákon č. 580/2004, ministerstvo zdravotníctva
Autor: Odvodové povinnosti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári