Pomenovaná bola podľa bieloruského mesta Ovruč, kde padol kpt. Ján Nálepka.
KOŠICE. Bolo to silne opevnené mesto, kde Nemci dislokovali okolo osemtisíc vojakov. Jeho oslobodenie malo pre Červenú armádu strategický význam, lebo nemeckí okupanti sa chystali zničiť dôležité objekty. Účasť na dobytí Ovruče bola posledným bojom 1. čs. partizánskeho oddielu. Jeho príslušníci sa rozhodli pokračovať v zápase za oslobodenie vlasti už v zostave Svobodovej armády.
Popravou bola sloboda
Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa ako dôstojník v zálohe prihlásil Nálepka na front, aby mohol prebehnúť na stranu bojovníkov proti fašizmu. Stal sa náčelníkom štábu a zástupcom veliteľa 101. pluku Slovenskej zaisťovacej divízie. Mal prístup k všetkým dôležitým spisom a rozkazom. Organizoval akcie, ktoré nacistom škodili, dodával partizánom zbrane a muníciu, lieky a potraviny. Upozorňoval ich na akcie, ktoré sa proti nim chystajú a dodával im správy o postaveniach a presunoch nemeckých jednotiek. Viedol útoky na partizánov, vypočul chytených, a potom ich poslal na slobodu. Veliteľstvu hlásil, že ich dal popraviť.
Po prechode k partizánom dostal Nálepka možnosť odletieť do Moskvy a nastúpiť do 1. čs. armádneho zboru, ale rozhodol sa zostať s partizánmi. Generál Saburov 18. mája 1943 vydal rozkaz o vytvorení Čs. partizánskeho oddielu a za jeho veliteľa menoval Nálepku. Ich úlohou bolo ničiť dopravné prostriedky, mínovať cesty a robiť prepady na nemecké kolóny a posádky.
Osudová bitka
Partizánska delostrelecká batéria spustila paľbu na kasárne a železničnú stanicu v novembri. Do bojov sa zapojil aj čs. oddiel. Na štábe sa Nálepka dozvedel, že sa Nemci sústreďujú na železničnej stanici. Vojaci začali boj proti veľkej presile. Práve tam zasiahla Jána Nálepku osudová paľba z guľometu. Po poslednom veliteľskom príkaze "Bite vrahov!" zraneniu podľahol.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Pajorova ulica v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári