Mirka Nešpora (1924-1944), antifašistu a priameho účastníka SNP, ktorého umučili gardisti.
KOŠICE. Pochádzal z veľmi chudobnej a početnej rodiny. Narodil sa v Skalici, odkiaľ sa presťahovali do Holíča, kde chodil do školy. Keďže bol veľmi nadaný, rodičia ho dali študovať na gymnázium v Skalici. Chcel sa stať inžinierom. Politicky sa formoval pod vplyvom rodičov. Otec bol komunista. Začal študovať na Vysokej škole technickej v Bratislave.
Partizánska spojka
Do ilegálnej činnosti sa zapojil v lete 1944. Po skončení prvého ročníka odišiel na prázdninovú prax na stavbu priehrady v Ústí nad Oravou. Spolu s Linhartom sa podieľal na organizovaní a zakladaní národných výborov v obciach. Do vojenských posádok chodil agitovať slovenských vojakov, aby sa pripojili k povstaniu. Robil spojku medzi Oravou a Banskou Bystricou, čo bolo veľmi nebezpečné. Informácie odovzdával redakcii povstaleckých novín Pravda. Partizánska skupina, v ktorej bol, sa presunula do Poľska. Keďže ochorel, poslali ho domov. Žil v ilegalite, ale gardisti po ňom sliedili.
Mlčanie ho stálo život
Pred zatknutím sa rozhodol ujsť do Bratislavy. V Skalici ho zatkli príslušníci Hlinkovej gardy. Po dvojdňovom výsluchu ho previezli do Bratislavy, kde ho čakalo mučenie. Neprezradil však ani jedno meno spolubojovníka. Nešpor bol popravený v pivničnej cele. Podľa oficiálnej správy väzeň spáchal samovraždu obesením. V skutočnosti ho zabili.
Pochovaný je v Slávičom údolí v Bratislave, kde mu postavili pamätník. In memoriam dostal vyznamenanie Hrdina SNP. Pomenovaná bola po ňom bratislavská ulica i vysokoškolský internát, v Holíči má pomník. V súčasnosti je Nešporova ulica v Prešove, Liptovskom Mikuláši a Košiciach. Roku 1946 mu bol udelený titul inžinier.
Zajtra sa dozvieme o Ostrovského ulici v mestskej časti Juh.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári