MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Nástroj za 5 miliónov dnes predvedú na koncerte
V rímskokatolíckom kostole sv. Košických mučeníkov na Jazere postavili nový píšťalový mechanický organ. Unikátny hudobný nástroj z dielne firmy Bies v Hranovnici pri Poprade je prvým po 56 rokoch, ktorým sa na Slovensku môžeme pochváliť. Dnes od 13.00 do 18.00 hod. ho slávnostne skolaudujú poprední organoví a hudobní odborníci z Česka i Slovenska vedení prof. Ferdinandom Klindom z VŠMU Bratislava.
KOŠICE. Po prvý raz si zvuk organa môžu Košičania vypočuť dnes o 19.00 hod. Hrať bude Václav Uhlíř, profesor hudby z Hradca Králové.
"Farnosť jestvuje šestnásť rokov, kostol dvanásť. Doposiaľ v ňom používali iba obyčajné elektrické varhany. Pred troma rokmi vznikla myšlienka dať vyrobiť organ," povedal JUDr. Jozef Pikla, zástupca farníkov pre dohľad nad stavbou organa. "Na sídlisku máme 26-tisíc obyvateľov, z toho 16-tisíc sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi."
Píšťala s menami darcov
Výroba stála takmer 5 miliónov korún. Aby získali potrebnú sumu, umiestnili vlani ku vchodu do kostola drevenú, 210 cm vysokú organovú píšťalu. Meno každého darcu, ktorý prispel, vypálili do dreva a píšťalu uložili do organa ako poslednú.
"Ako každý iný, aj tento organ je originál," uviedol Gabriel Bies, ktorý sa pred časom podieľal aj na reštaurovaní organu v Dóme sv. Alžbety. "Kovové píšťaly vyrobil Jan Kubát z obce Kaňk, ktorá je súčasťou Kutnej Hory. Remeslo zdedil po otcovi, píšťaly robí pre celú Európu, z jeho rúk ich vyšli už tisíce."
Tímová práca
Organ vyrábali od januára 2006 do marca 2007. V apríli ho stavitelia rozobrali a previezli do Košíc. Šiestim chlapom trvalo skladanie 16 dní. Nasledovalo dvojmesačné intonovanie a ladenie nástroja.
"Z našej firmy sme boli šiesti, potom dvaja píšťalári z Kutnej Hory, dvaja inžinieri, ktorí robili technické výkresy. Kuriozitou je, že sme do organa uložili píšťalu z nástroja, ktorý stojí v evanjelickom kostole v Spišskej Novej Vsi. Dodala ju tam firma Rieger okolo r. 1911. Ide o najstaršiu súčasť nového organa," zdôraznil G. Bies.
Odkaz budúcim generáciám
V nedeľu o 10.00 hod. začne v kostole slávnostná odpustová svätá omša k úcte svätých Košických mučeníkov. Počas liturgie požehná nový píšťalový organ dekan Košickej arcidiecézy Mons. František Šándor. Súčasťou bude aj akt uloženia protokolov a iných písomností súvisiacich s organom do jeho útrob. Podľa staviteľa nástroja G. Biesa, dokumenty spolu s výtlačkom denníka Korzár vložené do červeného vankúšika, vyšívaného striebrom, umiestni v útrobách organa na tajné miesto. Tam si ho vraj o 50 či 100 rokov nájdu reštaurátori.
Otvárací koncert
Slávnostným vyvrcholením snaženia ľudí z farnosti sv. Košických mučeníkov bude v nedeľu o 19.30 hod. otvárací koncert XXXVII. medzinárodného organového festivalu prof. Ivana Sokola. Pôjde zároveň o inauguračný koncert nového nástroja, zahrá na ňom špičkový koncertný majster Marek Vrábeľ.
"Božie cesty sú nevyspytateľné a v tomto prípade ide doslova o symboliku," skonštatoval G. Bies. "Práve zosnulý pán profesor Sokol dal prvý impulz na stavbu organa a mal byť aj umeleckým garantom projektu. Žiaľ, hotového diela sa už nedočkal. A práve Marek Vrábeľ je jeho posledným žiakom."
ORGAN V ČÍSLACH
Takmer dvetisíc píšťal
n prvý čisto mechanický organ vyrobený po 56 rokoch v SR
n výroba trvala 14 mesiacov
n skriňa má rozmery 8 x 6,5 metra, vo vnútri prízemie a dve poschodia
n má 1800 píšťal, z toho 1500 kovových a 300 drevených
n najmenšia má výšku 1,5, najväčšia 500 centimetrov
n skladá sa z 18 000 súčiastok
n najstaršia píšťala má takmer 100 rokov
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári