Korzár logo Korzár Košice

Plavčíci

Obdobie, kedy košické kúpaliská praskali vo švíkoch, sa pomaly končí. Rady pred pokladňami zmiznú, v bazénoch nebude hlava na hlave a plavčíkom

skončí ich sezónna práca. Užili si jej veru dosť, veď toto leto bolo oproti vlaňajšku teplejšie a slnečnejšie. Aká však bola tohtoročná sezóna z ich pohľadu sme sa opýtali plavčíkov na Tritóne, Rybe a mestskom kúpalisku.

J. Theiner stihne sledovať bazény aj učiť deti plávať

Vyzul šlapky, stiahol kraťasy a nespratníka chytil ako žabu

Ryba sa túto sezónu dostala do povedomia vďaka svojmu šikovnému plavčíkovi, 64-ročnému Jozefovi Theinerovi (na snímke). Ten totiž v druhej polovici júla zachránil život mužovi, ktorý sa takmer utopil v Hornáde. "Na kúpalisko za mnou pribehol chlapček a povedal: ´Ujo, ujo, tam je utopený človek...´ Okamžite som vybehol von a hneď oproti vchodu ležal chlapík na pol tela von z vody. Okolo neho sa zhŕkli ľudia a pozerali, čo sa deje. Bol celý fialový, preto som pozrel, či dýcha a má tep. Zapchal som mu nos, zaklonil hlavu a začal s umelým dýchaním i masážou srdca. Zhruba po piatich minútach mi ´naskočil´..."

SkryťVypnúť reklamu

Muž sa vraj vybral do krčmy na brehu kupovať cigarety a nikto nevie, ako sa ocitol v Hornáde. "Jeho manželka a brat mi ďakovali. Volali, že ešte 10 dní potom bol v nemocnici. Pred týždňom či dvoma sa mi ozval, poďakoval sa a povedal, že sa ešte ozve. Celkom rád by som ho videl, lebo som zvedavý, koho som to vlastne zachraňoval. Človek je topením zmenený, takže ani neviem, ako vyzerá."

Bol to prvý človek, na ktorom si J. Theiner mohol v praxi uplatniť vedomosti o poskytovaní prvej pomoci. "Plavčíka robím od roku 1969, potom som mal kvôli pracovným dôvodom pauzu a posledné dva roky robím plavčíka opäť. Začal som na Červenej hviezde a od polovice júla som na Rybe," vysvetľuje bývalý prvoligový vodnopólista. Je jedným zo štyroch plavčíkov, pracujúcich na tomto kúpalisku.

SkryťVypnúť reklamu

Počas jeho pôsobenia sa stal len jeden vážnejší úraz. Spôsobil si ho chlapec, tiež vodnopólista, ktorý chcel saltom skočiť do bazéna. Pošmykol sa a rozsekol si hlavu o okraj. "Na temene hlavy mal takú sečnú ranu," ukazuje asi 20 cm. "Bol celý zaliaty krvou. Ošetrili sme ho a zavolali sanitku. Preto som zásadne proti skákaniu do bazénu. Skoky dovolím len keď je v bazéne málo ľudí. Inak hneď funguje píšťalka a som ako výpravca na stanici."

Zlomené krčné chrbtice, otrasy mozgu, narušené miechy i úmrtia, sú bežné dôsledky "blbnutia" v bazénoch. "Na kúpaliská chodia skupinky mladých ľudí, ktorí sa vyžívajú v skupinovom skákaní do vody. Volajú to - bomby. Hádžu sa na brucho a všelijako. Zo zásady som proti tomu. Zodpovedám za ľudí a som povinný zabraňovať úrazom. Nedajbože dôjde k utopeniu a všetka tresno-právna zodpovednosť sa zvezie na mňa." Nielen kvôli zodpovednosti považuje prácu plavčíka za veľmi náročnú. Veď 10-hodinový pobyt na vyše 30-stupňovej horúčave s jedinou obedňajšou prestávkou je naozaj vyčerpávajúci. Okrem toho, plavčík musí byť stále sústredený a ostražitý. Chvíľka nepozornosti a nešťastie môže byť na svete...

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom rajóne si poriadok vie urobiť vždy. S mladými nespratníkmi nerešpektujúcimi príkazy i s dospelými. Hneď na začiatku jeho príchodu na Rybu sa ho šiesti chlapci vo veku 13 rokov intenzívne snažili vyviesť z rovnováhy. Napriek jeho zákazu skákali do vody, behali okolo bazénu a skrývali sa mu... "Keď skočili do vody, vyzul som šľapky, dal dole kraťasy a skočil za nimi. Chlapec dostal záchranársky chmat, vytiahol som ho z bazéna ako žabu, odniesol k vchodovým dverám a vyhodil ho. Urobil som tak ešte s ďalšími dvoma a bol pokoj. Ostatní v sekunde prestali provokovať."

Väčšina návštevníkov zákaz konzumácie jedál a fajčenia pri bazéne rešpektuje. "Málokedy sa stane, že musím niekoho upozorniť. Ľudia však na to nereagujú drzo, možno kvôli môjmu veku alebo preto, že k nim vždy slušne pristupujem. Zvyknem srandovať, či mi nedajú kusnúť...," smeje sa. Niektorí ironickú narážku pochopia hneď, zasmejú sa a odídu. Sú aj takí, ktorí ho ponúknu...

"Prácu plavčíka, môže robiť poctivo iba ten, kto má k nej vzťah. Ja som vitálny človek a aj keby som ju nerobil, by by som stále na kúpalisku. Takto to speňažujem, je to výpomoc k dôchodku." J. Theiner sa pri práci nenudí. Vždy si nájde niečo, čím si ju spestrí. "Viacero detí som tu naučil plávať, iné som v plávaní zdokonalil."

J. Theiner pridal na záver jednu pikošku. Vraj nedávno jednému návštevníkovi pri plávaní vypadla zubná protéza. Na dne bazéna ju objavili deti. "Vyložil som ju na vrátnicu a hoci stojí aj päť tisíc korún, nikto sa na ňu neprišiel pýtať. Možno že sa ten človek hanbil." Zubná protéza je v súčasnosti uložená v šuflíku na vrátnici a čaká na svojho majiteľa.

Na kúpaliski Triton sa v lete strieda až osem plavčíkov

Keď dal plavčík vyhodiť nespratníkov,

počkali si ho ho a dostal "nakladačku"

Tritón obhospodaruje spolu osem plavčíkov. Nie všetci naraz, ale ich počet je každý deň iný. Odvíja sa od počtu návštevníkov. "Pri plnej kapacite tu musíme byť piati, ale tento rok sme tu boli niekedy aj šiesti," vraví 24-ročný Lukáš Horák (na snímke dole), bývalý vodnopólista ŠKP.

Ako študent víta túto možnosť zarobiť si v lete trochu peňazí. Plavčícku prácu považuje za nenáročnú, no... "Najhoršie je, že čas tu ide strašne pomaly a deň sa zdá neskutočne dlhý. Faktom tiež je, že sme celý deň na slnku a po skončení sme zbití tak, ako keby sme robili na stavbe..."

Práca spočíva predovšetkým v prevencii. Dobrý plavčík musí predvídať nebezpečenstvá a snažiť sa im zabrániť. To znamená, nedovoliť ľuďom, aby skákali druhým na hlavy, dohliadnuť na to, aby sa na tobogane šmýkali len bezpečným spôsobom. Tiež pozorovať ľudí, aby včas rozpoznali takého, ktorému by sa urobilo nevoľno... Poskytovanie prvej pomoci topiacemu je totiž poslednou vecou, ktorú môžu urobiť. "Máme dávať pozor aj na to, aby ľudia pri bazénoch nejedli a nefajčili. Nie som toho zástancom, lebo ak má človek pozerať na to, či sa niekto netopí, nemôže dávať pozor aj na to, či tu iný pojedá alebo fajčí."

Jesť chodia k bazénu nielen deti, ale aj dospelí. (Približne v rovnakom pomere.) Nezamýšľajú sa nad tým, že jedlom môžu znehodnotiť vodu. Cigaretu si mnohí nevedia odpustiť ani pri bazéne. Na upozornenia plavčíkov niektorí reagujú veľmi drzo. Buď plavčíkovi vynadajú, alebo bez hanby a rešpektu si napriek zákazu, prídu k bazénu zafajčiť znovu. "Všelijako to skúšajú... Niekedy si človek musí fakt zahryznúť do jazyka, aj ruky do vrecka dať. Vraj keď si zaplatili vstupné, môžu robiť, čo chcú a nikto im nemôže rozkazovať. U nás je taká mentalita ľudí. Kvôli takýmto priestupkom v zahraničí plavčík nemusí ani raz za deň písknúť, lebo tam to ľudia nerobia," porovnáva kultúru správania. "Na mestskom kúpalisku plavčík upozorňoval jednu neukáznenú skupinku, ktorú dal napokon strážnikom vyviesť. Doplatil na to. Tí muži si počkali na záverečnú a plavčík dostal ´nakladačku´. A to vraj boli normálne vyzerajúci muži s rodinkami."

Najviac starostí robia plavčíkom tobogany. Stále sa nájdu výrastkovia, ktorí nechcú rešpektovať príkazy. "Vieme, že niektorí sa naozaj vedia bezpečne šmýkať aj rôznym krkolomným spôsobom, ale nemôžeme im to dovoliť. Podľa ich vzoru by to potom mohli skúšať aj tí menej skúsení."

Hoci to nie je ich úlohou, plavčíci musia často vystupovať aj v úlohe informátora. "Ľudia sa napríklad pýtajú, prečo je taká studená či teplá voda." Inokedy ich zase bombardujú rôznymi požiadavkami. "Napríklad, či sa nemôžu skryť pod náš slnečník, či si môžu požičať naše lehátko alebo stoličku." A čo plavčíkov dokáže na návštevníkoch najviac rozladiť? "Keď niekoho vyzvem, aby rešpektoval zákaz a on hneď na to, ako sa otočím, si aj tak urobí po svojom."

Táto sezóna bola na Tritóne pokojná. Plavčíci nemuseli nikoho z vody vyťahovať a nikomu poskytovať prvú pomoc. "Na toto kúpalisko chodia celkom dobrí návštevníci. Dá sa to tu zvládnuť lepšie, ako napríklad na mestskom kúpalisku, kde som jeden čas tiež pracoval. Je to preto, že tu chodí viac mladších ročníkov, na ktorých môžeme aj zvýšiť hlas a majú aspoň štipku rešpektu. Na ´mestskú´ chodí väčšinou dospelá stredná generácia a tá plavčíkov rešpektuje menej," myslí si plavčík Lukáš.

Na mestskom kúpalisku sa starší ľudia sťažujú plavčíkom na špliechanie, skákanie, hluk aj krik

Po hlavičke do dvojmetrového bazéna skončil na ARO

Mestké kúpalisko má siedmich plavčíkov a denne sú na rajóne traja alebo štyria. Ich povinnosťou je postarať sa nielen o bezpečnosť kúpajúcich sa, ale aj o čistotu. Ráno vystriekavajú prúdom vody chodníky pri bazénoch i vstupné brodítka.

21-ročný plavčík Karol Kamenický (v krúžku), bývalý plavec, robí túto prácu prvý rok a páči sa mu. Napriek tomu, že je jednotvárna, nenudí sa. "Plavčík musí byť v strehu. Výhodou tejto práce je, že sa opálim, som pri vode, môžem si zaplávať. Samozrejme až potom, keď z bazéna odíde posledný návštevník. Nevýhodou je nižšie finančné ohodnotenie, hoci ja ako študent beriem túto prácu ako brigádu a možnosť si v lete privyrobiť."

Najväčšie problémy robia plavčíkom mladí adolescenti, ktorí hromadne nepočúvajú zákazy plavčíkov. "Robia to naschvál. Keď si viackrát nedajú povedať, voláme správcu kúpaliska alebo strážnu službu. Potom sa už väčšinou ukludnia. Skákať do bazéna dovolíme len v plaveckom bazéne zo skokanských stupienkov."

Návštevníci kúpaliska sa na plavčíkov najviac obracajú vtedy, keď niečo stratili alebo sa chcú na niečo, či niekoho posťažovať. Najviac sa sťažujú starí ľudia. Tým vadí všetko. Aj menšie špliechanie, skákanie, hluk, krik. Ako keby nevedeli, kde sa nachádzajú... "Niektoré veci, ktoré kritizujú, sa nedajú zabezpečiť. Nemôžeme predsa mladým ľuďom hovoriť, aby boli ticho a nezabávali sa." Keď sťažovatelia nepochodia u plavčíka, chodia sa k správcovi a poniektorí sa vyhrážajú sťažnosťou u riaditeľa mestského podniku, ktorý kúpalisko prevádzkuje.

Keďže povinnosťou plavčíka je poskytovať nielen prvú ale celkovú zdravotnú pomoc, ľudia si u nich dávajú ošetrovať odreniny, alebo poštipnutie hmyzom. Chodia za nimi aj takí, ktorí si nechávajú ošetriť rany, získané mimo kúpaliska. Ľudia sú vynaliezaví, prečo by kupovali dezinfekčné prostriedky, leukoplast, obväz či zásypy, keď to môžu mať v cene vstupenky. Aj takto sa dá šetriť...

Voľakedy sa hovorilo, že dievčatá letia na plavčíkov. "Nemyslím si. Aspoň som to nespozoroval," smeje sa Karol. "Možno to v minulosti tak bolo, ale teraz to už nefunguje. Zaujímavejšia ako my je skupinka chlapcov, ktorí sa vo vode šalia a predvádzajú. Plavčíci na predvádzanie čas nemajú."

Táto sezóna bola na mestskom kúpalisku napriek enormnej návštevnosti kľudná. Nebolo potrebné vykázať ani jedného návštevníka. "Na začiatku sezóny, keď sme kúpalisko otvárali prví v Košiciach, tak sa tu z nedostatku iných možností objavovali aj návštevníci, s ktorými boli problémy," vraví správca kúpaliska Emil Sokol. "Akonáhle sa však otvorili aj iné kúpaliska, nedisciplinovaní zákazníci sa stratili. Nám zostala stabilná mestská klientela."

O tomto kúpalisku sa rozniesol chýr, že si v ňom treba dávať pozor na dlhoprstých. "Kradne sa tu tak, ako všade inde. Na Slovensku si ľudia musia dávať pozor na veci neustále. Ale presne kvôli tomu, upozorújeme zákazníkov, že za malý poplatok 10 korún si môžu cennosti uložiť do bezpečnostných schránok. Stále vravím, že ľudia by mali na kúpalisko chodiť len v plavkách, bez mobilu a s minimom peňazí, potrebných len na občerstvenie."

Čo sa týka úrazov zazanamenali plavčíci okrem odrenín, škrabancov len jeden vážny úraz. Spôsobil si ho mladý chlapec, ktorý skákal zo stupienka do bazéna. Narazil hlavou o dno, rozbil si hlavu a putoval na ARO. "Doteraz neviem ako mohol vo vode, ktoré má 190 cm, naraziť hlavou o dno. Zhodou okolností tam na mieste bola zdravotná sestra z ARO, takže všetko sa veľmi skoro vybavilo. Viem, že chvíľu si tam poležal, ale dostal sa z toho," dodáva správca.

Stranu pripravila: Andrea BOŽINOVSKÁ

Autor: Baran

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 085
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu