Záhradkárov Jána Klapáča a Jána Bašistu nespája len rovnaké meno, ale aj rovnaký koníček.
Obaja sú dlhoroční záhradkári, obaja šéfujú záhradkárskym osadám a oboch nedávno Slovenský zväz záhradkárov ocenil republikovým vyznamenaním II. stupňa.
SPIŠ. Záhradkári si zaspomínali nielen na svoje pestovateľské začiatky, ale popýšili sa aj tým, čo netradičné sa v ich záhradkách urodilo.
Ako jedna rodina
Ján Bašista v roku 1966 so svojou rodinou býval v Spišskej Novej Vsi a túžil mať záhradku. V tom čase sa odovzdávali záhradky na Blaumonte a pri markušovských rampách. Vybral si pozemok pri rampách a s kolegami z podniku Nový domov založil rovnomennú osadu. „Vtedy sa nám smiali, že ľudia na dedinách dávajú pôdu do družstva a ja chcem gazdovať. Začali sme ako jedna veľká rodina, oplotili sme si osadu a začali obrábať pôdu. Dodnes sme v osade ako rodina, nikto sa neškriepi, nekradne," pochvaľuje si.
Hneď v prvý rok objednal v šľachtiteľskej stanici v Klčove ovocné stromy i kríky. Zasadil hrušky, jablká, slivky, čerešne, egreše i ríbezle, ktoré potom rodili dlhé roky. Dopestoval aj dostatok zeleniny. „Nekupujeme ju, dopestujem aj pre všetky tri dcéry. S nebohou manželkou sme s radosťou chodili na záhradku. Oddýchnem si tam. Má pre mňa cenu zlata."
Modré zemiaky
Prívlastok šikovný je namieste, veď J. Bašista pestuje nielen modré zemiaky, ale priamo uprostred Spišskej Novej Vsi tri druhy hrozna! „Kúpil ho zať a nerástlo mu to, chcel ho vyhodiť, tak som ho zasadil na záhrade pri dome." Z pár sadeníc je dnes malá vinica. Jeho hrozno nechýbalo vlani na okresnej výstave ovocia a zeleniny.
Kaleráb gigant
Aj druhý Ján - Klapáč je pravidelným prispievateľom na výstave. Sedemkilový kaleráb gigant, či 20 kilogramov vážiaca tekvica - to je len časť úrody z jeho záhradky v osade Brusník. Spomína, ako jeho mama v roku 1981 kúpila pozemok za tri tisícky. Záhradky sa tu prideľovali baníkom a J. Klapáč ako baník požiadal o záhradku.
Zaobíde sa bez zelovocu
Za posledných 26 rokov trávi J. Klapáč na záhradke veľa času. Pestuje ovocie a zeleninu pre seba aj celú rodinu. „Sme kompletne sebestační. Roky sme tu chovali morky, sliepky, zajace. Ovocie chodím nakupovať len tropické, ríbezle, maliny, jahody si vypestujeme. Keby nám tu rástol cukor, soľ aj múka, celý rok nepotrebujem kupovať v obchode nič," vraví. „Záhradka je pre mňa oddych, chodia sem moje dcéry s vnukmi. Sme tu všetci ako jedna rodina, vážime si pôdu a vychádzame navzájom dobre. Naši záhradkári pochopili zmysel záhradkárčenia, nie ako niektorí chytráci, ktorí tu chceli stavať oddychové zóny, chaty a jazdiť sem autom."
Dobrý rok
J. Klapáč si tento rok pochvaľuje: „Je dobrý na uhorky, za deň som nazbieral sedem sedemdecových fliaš nakladačiek. Aj zemiaky sú pekné, pod jedným kriačkom je ich 8 - 9, ukazuje sa dobrá úroda cibule, aj fazuľa bude pekná. Z jabĺk nebude nič, aj hlúboviny budú slabšie, ale zato bolo veľa jahôd a aj ríbezle sú pekné." Dodáva, že jeho zemiaky nestoja 18 korún ako v supermarkete. „Nestoja nič, len trošku roboty. Keď nasadíme a vyjde nám dobrá úroda, je to dobrý pocit."
MONIKA TOPORCEROVÁ
monika.toporcerovakorzar.sk
Autor: Námestie Košických mučeníkov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári