DOTÁCIE NA INTERNÁTY VŠAK NEPOSTAČUJÚ
KOŠICE. Študenti, ktorí neštudujú v mieste svojho trvalého bydliska, môžu počas semestra využívať internátne služby. Tie si určujú podmienky, za akých budú poskytovať ubytovanie.
Medzi kritériami na ubytovanie v internátoch UPJŠ je vzdialenosť, študijné výsledky a sociálne prípady. "Tie patria medzi hlavné kritériá. Môžeme tam zaradiť aj rôzne iné činnosti, ako napríklad vedeckú činnosť," povedal nám Ján Pitlanič, riaditeľ Študentských domov (ŠD) a jedálne UPJŠ. Študentské domovy Technickej univerzity v Košiciach poskytujú ubytovanie len tým študentom, ktorí sú vymenovaní v kritériách pre prideľovanie ubytovania. "Ostatným študentom je ubytovanie poskytované do naplnenia pridelenej lôžkovej kapacity," vysvetlil nám riaditeľ ŠD Technickej univerzity Kamil Podolan.
Výška poplatkov je v kompetencii škôl
"Výška poplatkov na vysokoškolských internátoch je v kompetencii jednotlivých vysokých škôl," povedala nám hovorkyňa Ministerstva školstva Slovenskej republiky (MŠ SR) Viera Trpišová. V súčasnosti sa ceny za ubytovanie v internátoch Technickej univerzity pohybujú od 1 300 do 1 500 Sk. Na Univerzite veterinárskeho lekárstva (UVL) v Košiciach je to za 3-posteľovú izbu suma 1 150 Sk a za 2-posteľovú 1 310 Sk. Tieto ceny by sa do konca tohto kalendárneho roka zvyšovať nemali. "Neplánujeme zvyšovať poplatky za ubytovanie v študentských domovoch," uviedol rektor UVL Emil Pilipčinec. Na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) tiež neplánujú zdvíhanie cien. "Samozrejme, pokiaľ nenastanú zmeny v cenách energie," povedal nám rektor TUKE Anton Čižmár. Ani v internátoch UPJŠ tiež do konca tohto roka nerátajú so zvyšovaním cien za ubytovanie. "V súčasnej dobe lôžko v dvojposteľovej izbe stojí 1 000 Sk a v trojposteľovej 900 Sk," uviedol Ján Pitlanič.
Niektoré internáty sú plné
V internátoch Technickej univerzity je okrem septembra kapacita postačujúca. "Je to preto, že v spomínaný mesiac nastupujú prváci. V ďalších mesiacoch je kapacita postačujúca a v máji a júni sú internáty obsadené na približne 70 %," povedal nám rektor Anton Čižmár.
Univerzite veterinárskeho lekárstva internátne kapacity už nepostačujú. "Je to preto, že nám narastá počet zahraničných študentov študujúcich na univerzite v anglickom jazyku. Okrem toho sú prijímaní študenti v novoakreditovaných študijných programoch. V bakalárskom študijnom programe je to kynológ a v magisterskom študijnom programe farmácia," povedal nám Pilipčinec.
Kapacita internátov UPJŠ je vykrytá na maximum. "Ostalo ešte 300 študentov, ktorí zostali pod čiarou. Tá sa však bude posúvať," ozrejmil Pitlanič.
MŠ SR na ubytovanie v študentských domovoch poskytuje dotácie, ktoré pozostávajú z dvoch častí, a to príspevku na prevádzku študentského domova a príspevku na ubytovaného študenta. "Príspevok na ubytovaného študenta sa poskytuje vo výške 200 Sk za mesiac na každého ubytovaného študenta vo vlastnom ŠD, ale aj na študenta ubytovaného v iných ubytovacích zariadeniach, s ktorými má vysoká škola uzatvorenú zmluvu o ubytovaní jej študentov," informovala nás Trpišová. Príspevok na prevádzku ŠD sa pohybuje v rozmedzí od 100 Sk do 250 Sk za mesiac. Suma je určená v závislosti od veku internátu. Ako nám Pitlanič povedal, "dotácia zo strany MŠ SR nepostačuje ani na vykrytie energie." Také isté stanovisko uviedol aj Podolan. Podľa neho dotácie nepostačujú ani na vykrytie energií, ktoré stoja 60 miliónov Sk.
MAREK PORACKÝ
marek.porackykorzar.sk
Autor: Autobusy Zabíjali
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári