Prečo sa vaša ulica volá - Námestie Maratónu mieru
KVETA PODHORSKÁ, kveta.podhorskakorzar.skNajveľkolepejším športovým podujatím mesta Košice je každú prvú októbrovú nedeľu Medzinárodný maratón
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
KVETA PODHORSKÁ, kveta.podhorskakorzar.sk
Najveľkolepejším športovým podujatím mesta Košice je každú prvú októbrovú nedeľu Medzinárodný maratón mieru. Je najstarší v Európe a druhý najstarší na svete po americkom meste Boston. Teší sa vždy masovému záujmu vytrvalcov z celého sveta. Prvýkrát sa bežal v roku 1924.
KOŠICE. Myšlienka usporiadať vytrvalostné bežecké preteky v Košiciach sa zrodila na VIII. olympijských hrách v Paríži. Atletické súťaže tam sledoval aj Vojtech Bukovský. Po návrate mal jediný cieľ - usporiadať každoročne sa opakujúcu športovú akciu v Košiciach. Podarilo sa mu to za rekordné tri mesiace. Preteky na vzdialenosť 42 195 metrov sa uskutočnili 28. októbra a priniesli nové vzrušenie do športového a atletického života Košíc. Z Turne nad Bodvou sa vydalo po košickej hradskej na maratónske dobrodružstvo 8 pretekárov. Do cieľa na ihrisko v Gajdových kúpeľoch ich dobehlo 7. Prvým víťazom sa stal Karol Halla.
Na severnom okraji pamiatkovej rezervácie je urbanistickým centrom Námestie Maratónu mieru, ktoré je pomenované po športovej akcii. Pripomína ju aj socha maratónca od akademického sochára Arpáda Račka. Na jej podstavci sú vyryté mená víťazov každého ročníka. Bronzová socha Posla víťazstva bola odhalená v roku 1959. Jej výška je 320 cm a stojí na podstavci z požárskej žuly.
Ako sa námestie menilo
Plocha námestia sa začala vytvárať v druhej tretine 19. storočia. Mesto dalo Hornú bránu, pevnostné a mestské hradby zbúrať, násypy a valy splanírovať. Voľný priestor od mesta sa zapĺňal postupne. Predĺžením Hlavnej ulice vyrástli kasárne a meštianske dvojpodlažné nájomné domy. V 60. rokoch bola táto voľná plocha pomenovaná Stavebníckym námestím. V rokoch 1883-85 postavili kasárne nesúce meno panovníka, a tak bolo námestie premenované na Námestie Františka Jozefa.
Na prelome 19. a 20. storočia novorenesančná budova Košického múzea bola stavebne ukončená v roku 1901. O sedem rokov neskôr bola skolaudovaná secesná budova vojenského veliteľstva, ktorá bola najväčšou a najmodernejšou stavbou Košíc. Stará budova priemyselnej školy na začiatku Čermeľskej cesty bola zbúraná a postavená nová.
V období prvej Československej republiky sa námestie volalo Husitské námestie, v čase maďarského anektovania Námestie Štefana Báthoryho. Po 2. svetovej vojne Námestie generalissima Stalina. Stála tam aj jeho socha. Po páde Stalinovho kultu sa potichu premenovalo na Námestie Maratónu mieru. Niekoľko rokov tu bol štart i cieľ pretekov.
Zajtra sa dozvieme o Námestí Košických mučeníkov v mestskej časti Nad jazerom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári