ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Prokuratúra tvrdí, že nešlo o podvod, ale o dobrovoľné obchodné vzťahy
Košice - Po trojročnom vyšetrovaní končí jedna z káuz nevýhodných obchodov VSŽ a.s. v takzvanej rezešovskej ére. Špeciálna prokuratúra zastavila trestné stíhanie košického podnikateľa Jána Selveka (37), ktorý bol podozrivý, že pred desiatimi rokmi pripravil Východoslovenské železiarne o stovky miliónov korún.
Selvek VSŽ neplatil
Úrad boja proti korupcii začal vyšetrovať obchody firiem, ktoré inžinier Selvek fakticky riadil, najprv ako spreneveru. V auguste 2006 ho vyšetrovateľ pri zachovaní skutku obvinil z podvodu. Mal ho spáchať tak, že po jeho pokynoch v rokoch 1996 až 1999 spoločnosti Inter Trade s.r.o. a Control a.s. odoberali od VSŽ hutnícke výrobky, ale neplatili za ne.
"Do obchodných vzťahov vstupovali pod zámienkou riadneho obchodovania s prísľubom úhrady za odobratý tovar," povedala Andrea Polačiková z policajného prezídia. Podľa protikorupčného úradu tým Selvek v úmysle obohatiť sa uviedol železiarne do omylu a dopustil sa tak podvodu. Sumu, o ktorú VSŽ prišli, polícia vyčíslila na najmenej 770 miliónov korún.
Prokuratúra: Stop
V júni vyšetrovateľ navrhol špeciálnej prokuratúre Selveka obžalovať. Tá rozhodla, že skutok, pre ktorý bol podnikateľ obvinený, nie je trestným činom podvodu a stíhanie zastavila. Podľa dozorujúcej prokurátorky Selvek tým, že za tovar neuhrádzal kúpnu cenu, nikoho vo VSŽ do omylu neuviedol. Vedenie podniku totiž o takomto jeho postupe dobre vedelo.
"Nemusel nikoho uvádzať v omyl. Skutočnosť, že firmy, ktoré zastrešoval, mali problém s platením, bola pre VSŽ všeobecne známa a jasná, stále boli u nej zadĺžené. Napriek vedomosti o zlej platobnej disciplíne s nimi VSŽ dlhodobo obchodovali. Z neznámych dôvodov im vyhovovala zlomková úhrada faktúr a vo výdaji materiálu stále pokračovali. VSŽ preto nekonali v omyle. Išlo o typický obchodnoprávny vzťah založený na dohode dvoch partnerov a nie o trestnoprávne konanie," zdôvodnila rozhodnutie prokurátorka.
Rezeš: Nespomínam si
V Selvekovej kauze Úrad boja proti korupcii vypočúval ako svedka Júliusa Rezeša. Hoci bol v tom čase viceprezidentom VSŽ pre obchod a o dlžníkoch podniku bol informovaný napríklad na pravidelných hospodárskych radách, vyšetrovateľom povedal, že si na odberateľov Inter Trade a Control nespomína.
Vyšetrovania ale zistilo, že tieto spoločnosti mali medzi odberateľmi VSŽ vďaka Selvekovej osobe exkluzívne postavenie. Neplatili pre nich rovnaké podmienky ako pre iné firmy, nemuseli dodržiavať lehoty na splatnosť faktúr, obrovské pohľadávky voči nim VSŽ nijako nezabezpečovala.
Je za tým Penta
Polícia začala Selveka prvýkrát preverovať už v roku 2000 po trestnom oznámení, ktoré podali VSŽ po odchode Rezešovcov a nástupe nového vedenia na čele s Gabrielom Eichlerom. V roku 2004 podalo ďalšie oznámenie Slovenské investičné družstvo a.s. vo vlastníctve spoločnosti Penta Investments a.s., ktorá prevzala nehutnícku časť železiarni a správu jej pohľadávok. "Zástupcovia VSŽ týmto len realizovali svoju zákonnú povinnosť oznámiť spáchanie trestného činu," reagoval Peter Húska, PR manažér finančnej skupiny.
Penta aj dnes trvá na tom, že došlo k podovdu. Podľa jej právnikov firmy, ktoré Selvek zastupoval, na základe zmlúv s VSŽ vyviezli a predali na Slovensku a v zahraničí tovar zo železiarni. Na svoje účty zaň dostali od odberateľov peniaze."Uvedenie do omylu spočívalo v tom, že tieto financie už Inter Trade a Control nepoukázali na účet dodávateľa VSŽ ako to bolo zmluvne dohodnuté," povedal Húska.
Dlhy ostali
Šanca, že niekdajší odberatelia VSŽ, stámiliónové záväzky niekedy splatia, takmer neexistuje. Civilnú žalobu na vyplatenie dlhov od Inter Trade s.r.o. vzal späť sám veriteľ, keď sa ukázalo, že by bola neefektívna. Firma totiž zanikla v roku 2001, keď súd zamietol návrh na jej konkurz pre nedostatok majetku. Control a.s. je v konkurze, ale podľa konkurznej správkyne Ireny Sopkovej uspokojeniu pohľadávky po VSŽ bráni prebiehajúci súdny spor o jej uznanie.
Selvek dnes predáva autá BMW. Je riaditeľom a konateľom firmy Regnum Bavaria s.r.o., ktorá má v Prešove autosalón. Podľa obchodného registra je majiteľom prevažne americký kapitál, menšinovým vlastníkom je Selvekov otec a brat. V predmete činnosti má firma aj obchod s hutníckym materiálom a strojmi.
Rezeš a Selvek odkázali, že sa k prípadu nebudú vyjadrovať.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári