Novomeský (1904-1976) sa narodil v Budapešti v rodine krajčíra, ktorý sa presťahoval zo Senice do Maďarska. Tam začal chodiť do školy, potom študoval na učiteľskom ústave v Modre. Pôsobil ako učiteľ a externe sa zapísal na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského.
V roku 1925 vstúpil Novomeský do KSČ a odišiel do Ostravy. Stal sa redaktorom komunistických novín Pravda chudoby. Neskôr prešiel do Rudého práva v Prahe a v ďalších rokoch pracoval vo viacerých tlačových orgánoch KSČ. Patril k najvplyvnejším osobnostiam literárnej skupiny DAV. V roku 1939 sa vrátil na Slovensko.
Patril k popredným organizátorom SNP, bol členom V. ilegálneho vedenia KSS. Po druhej svetovej vojne pôsobil ako politik v oblasti osvety a kultúry. Bol obvinený z buržoázneho nacionalizmu a odsúdený na desať rokov väzenia. V tom čase nemohol publikovať. Z väzenia posielal pašovanou ceruzkou svoje odkazy plné nádejí tým, čo boli na slobode. Po dvoch rokoch ho podmienečne prepustili. Pracoval v Prahe. Rehabilitovali ho až v roku 1963. Presťahoval sa do Bratislavy, kde pracoval v Ústave slovenskej literatúry SAV. Po sovietskej okupácii sa stal členom predsedníctva Ústredného výboru KSS a predsedom Matice slovenskej. V roku 1970 sa na protest proti normalizačnej politike vzdal funkcie člena predsedníctva ÚV KSS a krátko na to vážne ochorel.
Prvé básne publikoval v časopisoch Vatra, Svojeť, Nový rod. Okrem vlastnej básnickej tvorby sa venoval aj prekladom z ruskej literatúry a publicistike. Jeho básnické dielo významne ovplyvnil český poetizmus. Spolu s V. Clementisom patril k prvým slovenským ľavicovým intelektuálom, ktorých akceptovala Európa. Je autorom rozsiahleho publicistického diela. Prispieval do Pravdy chudoby, Spartakus, Rudá záře, Tvorba, Haló-noviny, Ľudový denník, Slovenské zvesti a iných. Významné sú jeho príspevky v Ročenke slovenskej chudoby.
Z jeho tvorby spomeňme zbierky básní Nedeľa, Romboid, Svätý za dedinou, Otvorené okná, Pašovanou ceruzkou, poémy Vila Tereza, Do mesta 30 minút, Stamodiaľ a iné, Nezbadaný svet či cyklus lyrických básní Dom, kde žijem. Zanechal aj bohatú publicistickú tvorbu.
V pondelok sa presunieme na Námestie Maratónu mieru v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári