slovenskom vynálezcovi Jozefovi Murgašovi (1864-1929). Bol priekopníkom bezdrôtovej telekomunikácie. Ako prvý na svete uskutočnil prenos hovoreného slova. Svojimi patentmi si vyslúžil uznanie celého sveta.
Murgaša zaujímalo najmä maliarstvo. Po maturite na gymnáziu študoval teológiu. V Budapešti začal navštevovať maliarsku školu a zapísal sa na povestnú maliarsku akadémiu v Mníchove, ale opustil ju pred ukončením. Pôsobil ako kaplán, ale cirkevná maďarská vrchnosť ho podozrievala z panslavizmu. Vo všetkých kostoloch, kde pôsobil, namaľoval oltárny obraz. V roku 1896 emigroval do USA a usadil sa v baníckom mestečku Wilkes Barre v Pensylvánii. Bol farárom pre slovenskú kolóniu, ktorú tvorilo asi 300 slovenských rodín. Založil tam školu, knižnicu, telocvičňu, vybudoval kostol, ihriská a kúpele.
Už počas štúdií sa zaujímal o elektrotechniku. V roku 1903 podal vo Washingtone svoju prvú prihlášku na uznanie patentu zariadenia na bezdrôtovú telegrafiu a druhý sa týkal spôsobu prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. Na využívanie jeho patentov vytvorili vo Philadelphii účastinnú spoločnosť. Postavil si laboratórium, vysielacie a prijímacie rádiotelegrafické zariadenie s vežami. Prijímacia veža bola v 30 km vzdialenom mestečku Scrantone. Víchor mu poškodil zariadenie a zrútil veže. Spoločnosť mu nebola ochotná ďalej financovať jeho pokusy.
Prínosom pre ľudstvo boli aj ďalšie patenty ako Vlnomer, elektrický transformátor, zariadenie na výrobu elektromagnetických vĺn, prístroj na výrobu elektrických oscilácií, navijak na rybársky prút a zariadenie na výrobu elektrických oscilácií. Známy bol tiež ako zberateľ húb, nerastov a rastlín. Vlastnil unikátnu zbierku hmyzu s asi 9000 exemplármi.
Počas prvej svetovej vojny sa angažoval na vytváraní spoločného štátu Čechov a Slovákov v Československej republike. Bol jedným zo signatárov Pittsburghskej dohody, zorganizoval zbierku s výťažkom milión dolárov na základný valutový fond ČSR. Na Slovensko sa vrátil v roku 1920 a chcel vyučovať elektrotechniku, ale nikto mu to neumožnil, preto sa vrátil späť.
Zajtra sa pozrieme na Námestie L. Novomeského v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári