štátnych, samosprávnych orgánov, diplomatického zboru, zástupcovia politických strán, hnutí, odbojári, obyvatelia Košíc a Košického kraja položili k pamätníkom neznámeho vojaka a sovietskych vojakov vence vďaky a kytice kvetov.
Medzi sivovlasými bojovníkmi proti fašizmu nechýbal ani a 88 - ročný Štefan Bodnár z Košíc.
"Dňa 29. augusta 1944 zaznel z rozhlasovej stanice v Banskej Bystrici výrok: Začnite so sťahovaním. Bol dohodnutý ako signál prípravy pre začiatok povstania slovenského národa proti nemeckej fašistickej moci," zaspomínal si Š. Bodnár, ktorý v tých časoch slúžil v Turčianskom sv. Martine ako dôstojník Pluku útočnej vozby.
"Udalosti, ktoré sa vtedy udiali vo Vrútkach, Martine a v Žiline mali priamy vzťah s plameňom povstania. V oblasti Turčianskeho sv. Martina vznikol jeden z prvých oddielov či skupín pod velením npor. Žingora, ktorý už v roku 1942 odoprel nástup do vojenskej služby. Predvídal totiž vyslanie k rýchlej divízii Slovenskej armády proti ZSSR. Vytvoril okolo seba menšiu skupinu nazývanú Jánošíkovská družina. Slovo "partizán" nebolo slovenským názvom, vžilo sa priblížením frontu a výskytom bojových skupín sovietskych bojovníkov v tyle nepriateľa. S priblížením sa frontu k bývalým hraniciam ČSSR rozsah partizánskych skupín a oddielov vzrástol aj v priestore Turca. Udomácnili sa mená veliteľov Veličko a Jegorov, došlo k spojeniu jednotiek Žingora a Veličku v Sklabinej."
Podľa Š. Bodnára, v nočných hodinách bolo možné pozorovať svetelné signály formou morzeového vysielania medzi jednotlivými jednotkami a stranami z okolitých lesov. V noci boli časté aj nálety vojenských lietadiel, ktoré zhadzovali potraviny a zbrane.
Fakty o SNP
SNP bolo neoddeliteľnou súčasťou európskeho protifašistického odporu, zúčastnili sa ho príslušníci 32 národov. Z dôvodu mohutnejúcej činnosti partizánov vtedajší prezident Jozef Tiso súhlasil s príchodom okupačných vojsk na Slovensko. Stalo sa tak dopoludnia 29. augusta 1944. Veliteľ ilegálneho vojenského ústredia vydal rozkaz na branný odpor armády, začalo SNP. Východoslovenské divízie boli okamžitým zásahom nemeckého Wehrmachtu odzbrojené, fašisti obsadili hlavné mesto a veľké priestory na západnom a východnom Slovensku. Centrom SNP sa stala Banská Bystrica, nemecké vojská však v noci z 27. na 28. októbra 1944 porazili povstalcov. Tí prešli na partizánsky spôsob boja a pokračovali v ňom až do oslobodenia v roku 1945.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári