Vento s. r. o. uplatnením zádržného práva podľa Občianskeho zákonníka pre dlh na nájomnom. Nechala ich vyloviť a premiestniť na neznáme miesto. V nedeľu nám konateľ firmy povedal, že ak Róbert P. (na snímke) dlžobu za prenajaté priestory, kde choval ryby a rastliny na predaj, tento týždeň zaplatí, dostane ich späť.
Mnohí ľudia nevedia, čo to zádržné právo je a za akých podmienok sa môže uplatňovať. Opýtali sme sa na to košického exekútora JUDr. Jána Borovského.
"Zádržné právo môže uplatniť iba prenajímateľ," uviedol exekútor. "Ak zistí nezrovnalosti na nájomnom alebo že nájomca sa začal napriek tomu napríklad sťahovať inam, môže zadržať na vlastné nebezpečenstvo jeho hnuteľný majetok. Do ôsmich dní od tohto kroku však musí požiadať o súpis zadržaných vecí súdnym vykonávateľom. Alebo ich vrátiť. Dôležité je, že prenajímateľ majetok zadržať môže, ale nesmie s ním ďalej manipulovať. Zobrať ho, predať a podobne."
Róbert P. nám tvrdil, že na nájomnom dlhuje firme okolo 15-tisíc korún, ale pritom prišiel o tovar za vyše milióna.
"Zásah musí byť vždy primeraný. Prenajímateľ teda nemôže nájomcovi kvôli 15-tisíc korunám úplne zastaviť a ohroziť jeho podnikanie. A na dôvažok mal zadržať iba veci v hodnote dlhu. Podľa môjho názoru v tomto prípade si prenajímateľ ani nemohol uplatniť zádržné právo len kvôli dlžobe nájomcu. Ten totiž potom nemá ako získať peniaze na úhradu dlžoby a ďalšieho nájomného. Myslím si, že ak nájomca podá žalobu na súd, dokáže vyčísliť škodu, ktorá mu vznikla a tiež to, že sa nezbavoval a neschovával veci, má veľkú šancu súdny proces vyhrať," dodal J. Borovský.
(sam)
Autor: Kraj si z nás robí srandu...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári