Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach profesor Jozef Maršala. Posledná rozlúčka bude v piatok o 10.00 hod. v rodinnom duchu na cintoríne sv. Rozálie v Košiciach.
V roku 1960 sa profesor Maršala stal autorom prvého stereotaxického atlasu mozgu laboratórnych zvierat na svete, ktorý bol preložený do viacerých svetových jazykov a vydaný samostatne v opakovaných reedíciách.
Maršala, narodený v roku 1929, bol jedným z pilierov neurovied na Slovensku. Z jeho iniciatívy bola v roku 2005 založená Slovenská spoločnosť pre neurovedy (SSN), združujúca výskumníkov a klinických pracovníkov v oblasti neurovied na Slovensku. Bol zvolený za prvého predsedu spoločnosti a na jej čele pracoval doteraz.
Je autorom viac ako 230 pôvodných vedeckých publikácií v domácich a zahraničných časopisoch, napísal 7 kníh a monografií. Medzi jeho najvýznamnejšie publikácie patria monografia Tkanivá a orgány človeka a kniha Systematická a funkčná neuroanatómia, za ktorú získal v roku 1988 Národnú cenu SSR.
Výsledky svojho bádateľského tímu dokázal uplatniť v klinickej praxi. Príkladom je metodika epidurálneho chladenia miechy ako ochranného opatrenia počas operácií veľkých ciev pred ochrnutím pacienta. Tento postup sa využíva od roku 1993 na popredných svetových pracoviskách cievnej chirurgie v Spojených štátoch a v Japonsku. Stovky pacientov boli týmto postupom ochránení pred možnosťou ochrnutia ako neurologickej komplikácie pri operáciách aorty.
TASR informoval tlačový tajomník SAV Vladimír Šmihula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári