vyrábal falošné vodičské preukazy. Mladý muž sa nebude zodpovedať z korupcie, ale len z trestného činu zneužitia záznamu na nosiči informácií.
Rudolf G. pred dvoma rokmi pracoval na dopravnej polícii v rámci absolventskej praxe. Vyšetrovateľ z prvého košického okresu ho pôvodne obvinil aj z prijímania úplatku. Zistil, že v období od januára do mája 2005 cez heslá riadnych zamestnancov polície vstupoval do databázy a systému evidencie vodičov. Po vložení nepravdivých údajov do programu vyrábal pre rôznych ludí za peniaze falošné preukazy, ktoré sa nedali odlíšiť od pravých.
Polícia preverovala viac ako sto prípadov, v ktorých absolvent zobral úplatok a vyrobil preukaz. Obohatiť sa pritom mal o viac ako pol milióna koún. Doteraz sa podarilo vypátrať 96 ľudí, ktorí jeho služby využili. Spolu s ním stíha polícia aj dvoch ľudí, ktorí mu dohadzovali záujemcov o preukazy.
Okresný prokurátor neskôr Rudolfa G. obvinení z korupcie zbavil. Dôvodom bolo, že peniaze od ľudí nebral ako verejný činiteľ. "Išlo o zložitú vec, usmernila nás v nej špeciálna prokuratúra. Nebol zamestnaný na polícii v pracovnom či služobnom pomere" vysvetľuje František Šenkýr z košickej krajskej prokuratúry.
Zo zostávajúceho trestného činu prokurátor Rudolfa G. zatiaľ neobžaloval. Vyšetrovanie podľa Šenkýra brzdilo, že sa obvinený aj veľa svedkov nezúčastňovalo potrebných úkonov. "Navyše sa zistilo, že spáchal aj dalšie trestné činy majetkovej povahy, ako krádež mobilných telefónov z predajne a tri úverové podvody pri spotrebiteľských úveroch," povedal.
Zatiaľ čo Rudolfa G. stále stíhajú ako obvineného, desiatky ľudí, pre ktorých preukaz vyrobil, už stoja pred súdom. Časť z nich bola paradoxne obžalovaná z korupcie, aj keď absolventovi obvinenie z prijímania úplatkov zrušili. Väčšina z nich sa však zodpovedá len za používanie falošného preukazu. Prokurátor tento skutok posúdil ako trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Zrejme pre tieto nejasnosti súdy v dvoch prípadoch obžalovaných oslobodili.
Rudolf G. v týchto procesoch vypovedá ako svedok. V júni na jednom z nich podrobne vysvetľoval, ako výroba falošných preukazov prebiehala. So žiadateľmi sa vôbec nestretával, údaje o nich, ktoré potreboval na preukaz, mu dali sprostredkovatelia. Od nich bral aj úplatky a odovzdával im hotové preukazy. "Vystavil som kartu vodiča alebo som pozmenil starú. Dal som jej fiktívne protokolárne číslo. Na vydanie vodičského preukazu mi stačil stokorunový kolok, občiansky preukaz žiadateľa, prípadne starý vodičák," hovoril.
Polícia tvrdí, že podobná kauza sa nemôže opakovať. Svoj informačný systém vraj už vie ochrániť. "Zo strany policajného prezídia aj krajského dopravného inšpektorátu boli vykonané také technickoadministratívne opatrenia, ktoré vylučujú možnosť vstúpiť zamestnancom absolventskej praxe do programového a informačného systému dopravného inšpektorátu," povedal zástupca košickej policajnej hovorkyne Peter Žaludek.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári