Mozartova
Košice - V mestskej časti Krásna venovali Mozartovu ulicu významnému hudobnému skladateľovi. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) sa narodil v Salzburgu. Jeho otec Leopold bol hudobník veľkého významu. Opisujú ho ako bezcitného človeka, ktorý využíval zázračné dary svojho syna, ktorého kariéra sa začala v jeho siedmom roku, keď ho otec vzal na cestu po Európe.
Prvé skladby napísal ako päťročný, ako šesťročný bol vynikajúcim klaviristom a improvizátorom. Sedemročný skomponoval prvú symfóniu, desaťročný prvé oratórium a dvanásťročný skomponoval operu Bastien a Bastienka. V Ríme sa mu podarilo neuveriteľné, keď po dvoch počutiach spamäti presne znotoval Allegriho skladbu Misererre a pápež ho vymenoval za rytiera Radu zlatej ostrohy. Po návrate sa Mozart zamestnal u salzburgského arcibiskupa Colloreda, ktorý nemal pochopenie pre jeho umenie, odmietal mu koncertné cesty a ponižoval ho.
Jeho posledné turné do Paríža v roku 1776 nebolo úspešné. Medzi Mozartom a arcibiskupom vznikali problémy. Chcel si nájsť iné zamestnanie, ale nič vhodné nenašiel. Za sebou už mal dlhý zoznam opier, symfónií a po parížskom turné začal tvoriť majstrovské diela, ktorými sa preslávil.
V roku 1779 vznikla jeho veľkolepá koncertná symfónia pre husle, violončelo a orchester. Na skutočnú operu dostal objednávku od Mníchovského dvorného divadla, čoho výsledkom bola opera Idomeneo. Prepustenie zo zamestnania v Salzburgu ho priviedlo do Viedne. Jeho prvá viedenská opera Únos zo serailu mu priniesla veľkú slávu. Veľký úspech mala aj Figarova svadba.
Mozart dostal objednávku na operu aj z Prahy. Skomponoval Dona Giovanniho, potom nasledovali ďalšie. Cosi fan tutte (Takí sú všetci) je založená na cynickej a trochu nepravdepodobnej historke o ženskej nestálosti. Ďalej skomponoval dramatickú operu Čarovná flauta, Singspiel. Keď všetko vyzeralo nádejne, Mozart zomrel pravdepodobne na upchanie ľadvín. Hovorí sa, že práve písal zádušnú omšu, ale neexistuje žiadny dôkaz k domnienke, že bol otrávený sokom Salierim. V Rekvieme je Mozartov posledný odkaz geniálne vyjadrujúci tragické tušenie smrti.
Keby Mozart žil, určite by dal svetu viac veľkej hudby. Zanechal dielo obdibuhodné kvantitou i kvalitou. Mnohí ho považujú za najväčšieho zo všetkých hudobných skladateľov. Zomrel vo veku 35 rokov a za ten čas napísal 626 skladieb. Významné miesto v Mozartovej komornej tvorbe zaberajú sláčikové kvartetá, duetá, triá a kvintetá. Sú to trúbkové divertimento, Haffnerova serenáda, serenáda pre dychové nástroje. Najobľúbenejšia skladba je Malá nočná hudba.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Mudroňova ulica na Juhu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári