sčasti nahradili strunové. Správa mestskej zelene (SMsZ) ich kúpila za cenu približne 500-tisíc korún za kus. V súčasnosti je SMsZ majiteľom piatich mobilných kosačiek.
Oproti strunovým ručným majú samohybné kosačky vlastný systém zbierania, netreba teda ďalších ľudí na hrabanie pokosenej trávy. "Na tú istú prácu, ktorú predtým vykonávali traja zamestnanci, stačí jeden pracovník. Ušetríme tak nielen čas, ale aj pracovné sily," vysvetlil nám výhody kosačkových "autíčok" vedúci dopravno-mechanického strediska SMsZ Rudolf Kmec. Prístroje sú šetrné aj k ľuďom, pretože nespôsobujú taký hluk ako strunové.
"Kosačky majú benzínový motor a za približne 6 až 7 hodín dokážu pokosiť hektár rovného terénu. Popri mobilných kosačkách ešte stále používame aj strunové, pretože sú vhodnejšie na ťažšie dostupné miesta, kde sa samohybné kvôli členitému terénu nedostanú," povedal Kmec. Na kúpu mobilných kosačiek bola vyhlásená verejná súťaž. Pri výbere dodávateľa prístrojov rozhodovala okrem dobrého výkonu aj cena prístroja.
"Určite je teraz kosenie oveľa rýchlejšie ako predtým. Prekáža mi však, že nevidím dobre dole na zem. Občas prejdem po kameni a potom treba meniť nože. Aspoňže som mal šťastie a žiadneho psa a ani iné zviera som nezrazil," priblížil nám prácu na stroji jeden z "vodičov" kosačiek.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári