budove na Štúrovej ulici. V stredu popoludní im musel prísť na pomoc chlapík, vyzbrojený striekacím zariadením a nádobou s prípravkom na ničenie hmyzu. Išlo práve o blchy.
"V budove boli robiť vodári odpisy a pritom zistili, že sa tam nachádza spomínaný hmyz," povedal nám včera Peter Žaludek, zástupca hovorkyne KR PZ v Košiciach. "Odborník všetky priestory vystriekal chemikáliou, ktorá blchy likviduje, dnes by to už teda malo byť v poriadku."
Podľa policajtov šíriteľmi bĺch v priestoroch ich oddelenia vraj môžu byť mačky, ktoré sa rady zdržiavajú na povale ich budovy. Vylúčené nie je ani to, že hmyz priniesli na svojich telách vrabce, holuby, prípadne myši. Blchy totiž parazitujú na vtákoch a cicavcoch, ktoré majú stálu noru alebo hniezdo. Z cicavcov vyhľadávajú hlodavce, mäsožravce a netopiere, jediným primátom, na ktorom parazitujú, je človek.
Doteraz bolo opísaných asi 1000 druhov bĺch. Sú nepríjemné štípaním, saním krvi a nebezpečné, lebo môžu prenášať mor a endemický týfus. Blcha dokáže skočiť až do vzdialenosti 1,5 metra. Jej uhryznutie svrbí, lebo má v slinách látky, zabraňujúce zrážaniu krvi, dráždiace pokožku a vyvolávajúce zápal.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári