Pokuty za vážne porušenie dopravných predpisov sa od budúceho roka zvýšia. Vyplýva to
z pracovnej verzie návrhu zákona o premávke na pozemných komunikáciách. Napríklad za prekročenie rýchlosti o viac ako 50 km za hodinu mimo obce vodič zaplatí až 20-tisíc korún.
Zvýšenie pokút sa má dotknúť občanov, ktorí extrémne porušujú dopravné predpisy. Vysoké sankcie sa budú týkať vodičov, ktorí pred jazdou požili väčšie množstvo alkoholu, prípadne drogy, výrazne prekročili povolenú rýchlosť alebo spôsobili závažnú dopravnú nehodu.
Novinkou je aj možnosť odpracovať si uloženú pokutu prostredníctvom verejnoprospešných prác. "Pokuty za štandardné priestupky nezaznamenali žiadnu zmenu. To znamená, že 90 percent všetkých priestupkov sa bude riešiť tým istým spôsobom ako doteraz, aj v rovnakej výške," uviedol včera minister vnútra Robert Kaliňák. "Pripravili sme zvýšené pokuty pre vodičov, ktorí extrémne porušujú dopravné predpisy," vysvetlil. "Nechceme riešiť bezpečnosť na cestách formou pokút, ale cestou našich vlastných opatrení a prítomnosťou polície na cestách," zhrnul.
"Tento nový zákon je pre všetkých slušných vodičov a má za úlohu zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky," pokračoval Kaliňák. Jeho cieľom má byť obmedzenie zvýšených následkov dopravných nehôd a reaguje na ich najčastejšie príčiny.
Návrh zákona sa dotýka aj pohybu vozidiel nad 7,5 tony na cestách prvej triedy a diaľniciach. Nanovo sa ustanovujú časy zákazu jazdy týchto vozidiel v piatok a v dňoch pracovného pokoja, ako aj jeden deň pred nimi od 14.00 do 20.00 h. V sobotu bude zákaz platiť od 7.00 do 11. h. a počas prázdnin sa toto obmedzenie predĺži do 19.00 h.
Zvýšeniu bezpečnosti má prispieť aj zníženie najvyššej povolenej rýchlosti v obci na 50 km za hodinu. Zlepšenie plynulosti premávky na diaľnici má naopak prispieť k zvýšeniu najnižšej rýchlosti na 80 km/h. Taktiež sa zvýši maximálna povolená rýchlosť pre kamióny na diaľniciach na 90 km/h.
Rezort uvažuje aj o rozšírení zákazu predbiehania pre kamióny v úsekoch Bratislava - Malacky a Trenčín - Považská Bystrica. Zákaz sa môže dotknúť aj úsekov diaľnic so zákrutami a stúpaním. Takéto opatrenie sa v súčasnosti osvedčilo na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou.
Zákon navrhuje aj povinnosť používať zimné pneumatiky v období, v ktorom sa na cestách nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu. "Tam, kde sneh napadne, je dôležité, aby vodiči do odstránenia snehovej pokrývky z cesty nepoužívali vozidlá s letnými pneumatikami," objasnil Kaliňák.
Za významný bezpečnostný prvok považuje minister aj zavedenie povinného celodenného svietenia vozidiel.
Zároveň sa ustanovia nové povinnosti pre chodcov a cyklistov, napríklad pre zlepšenie svojej viditeľnosti, by sa mali označiť reflexnými prvkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári