Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Naučte sa A-mužstvu 1. MHK Košice hovoriť Inžinierske stavby Košice

Naprojektujú hádzanári v novej sezóne extraligy aj nejakú medailu?Prezident hádzanárskeho klubu 1. MHK Košice Boris Farkašovský nazval stredajšiu

Naprojektujú hádzanári v novej sezóne extraligy aj nejakú medailu?

Prezident hádzanárskeho klubu 1. MHK Košice Boris Farkašovský nazval stredajšiu tlačovú konferenciu na prahu novej sezóny neobvyklou. Bola naozaj neobvyklá, lebo košickí hádzanári robia tlačovky naozaj zriedkavo, ale tá neobvyklosť tentoraz spočívala v čomsi úplne inom. Išlo o to, aby vedenie klubu pripravilo verejnosť a fanúšikov na radikálnu zmenu - družstvo mužov 1. MHK bude totiž v blížiacej sa sezóne slovenskej extraligy vystupovať pod názvom "Inžinierske stavby Košice"!

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôrazňujeme - iba extraligový celok mužov. Ostatné klubové družstvá budú naďalej užívať pôvodný ´titul´ 1. MHK Košice, a pod ním budú strieľať góly v národných súťažiach. "Právnym subjektom naďalej ostáva 1. MHK Košice, ako občianske združenie. Inžinierske stavby je iba názov, nie právny subjekt, preto tu nedochádza k žiadnemu vzájomnému konfliktu, a hráčov nemusíme preregistrovať, ako nám radili na zväze. Zmluvy s hráčmi sú prikryté 1. MHK," ozrejmuje celú záležitosť s premenovaním prvého mužstva B. Farkašovský. Takéto zviditeľnenie sponzorského partnera nie je v športových kluboch v slovenských končinách nič nové, ale predsa len, trochu prekvapujúce.

"To bola naša požiadavka, aby extraligové mužstvo nieslo náš názov, obchodnú značku Inžinierske stavby Košice. Nechceli sme vstupovať do klubu, nikto z našej firmy nevstúpil do jeho Správnej rady, vedenie klubu ponechávame také aké je, ono nesie celú zodpovednosť," tvrdí predseda predstavenstva IS Košice Jaroslav Jarábek. "Naša podpora hádzanej má viac aspektov. Jedným z nich je aj ten, že Košice sa uchádzajú o titul Európske hlavné mesto kultúry, a kultúra, v širšom slova zmysle, zahŕňa aj šport. Inžinierske stavby už aj v minulosti podporovali hádzanú, i keď iba ženskú. Dlhé obdobie niesol ženský tím naše meno Tatran Inžinierske stavby. Chceme sa však prezentovať trošku viac, preto sme sa rozhodli pre takýto projekt a vstúpili tentoraz do mužskej hádzanej. Radi by sme na hrudiach košických hádzanárov videli inú medailu ako zemiakovú, ktorú získali v uplynulej sezóne, aj keď aj tá je celkom pekná. Máme dôveru voči vedeniu klubu a dúfam, že to spločnými silami zvládneme."

Skryť Vypnúť reklamu

"Inžinierske stavby sú jednou z popredných firiem na Slovensku, a my sme radi, že sa spamätali, keď môžem použiť také slovo, a rozhodli sa podporovať tunajší šport, pretože šport na úrovni mesta je aj ich športom. Môžeme len kvitovať, že sa rozhodli vložiť svoje prostriedky do hádzanej, ktorá tu možno nie je taká populárna ako hokej či futbal, ale stále je jedným z piatich kolektívnych olympijských športov," verí šéf 1. MHK Košice Boris Farkašovský, že nová sezóna (a možno aj tie ďalšie) už nebude iba o prežití. "Aj v uplynulej, ako býva zvykom v našom športe, sme sa z finančného hľadiska dosť trápili. Ale vďaka mestu a hlavnému sponzorovi U.S. Steel Košice, ktorý nám s financiami veľmi pomohol, sme ako-tak prežili a dokončili sezónu. A máme sa kde obrátiť aj v sezóne budúcej. Ale peňazí je stále málo. No po príchode Inžinierskych stavieb som presvedčený, že už teraz máme na stole také finančné prostriedky, že máme zabezpečenú celú sezónu 2007/08. Základnou zmluvou sme získali také zdravé finančné jadro, aby sme do 31. mája, keď sa sezóna končí, nie iba prežili, ale aj fungovali. A hlásili sa aj iní. Sme radi napríklad zmluve s CK Trgotour, ktorá nám sponzorsky vykryje celú dopravu v klube, čo tiež nie je lacná záležitosť. Náklady na dopravu nám narástli do jedného milióna korún na sezónu. A nemôžeme zabudnúť ani na mesto, ktoré nám vychádza v ústrety trebárs halou, ktorá je je jeho majetkom, máme už pripravenú výhodnú zmluvu o prenájme haly na novú sezónu."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď finále, tak s Prešovom!

Teraz pôjde o to, aká medaila bude finančnému bonusu v novej sezóne adekvátna, lebo tradícia košickej hádzanej velí pomýšľať aj na slovenské zlato, nielen okopávať zemiaky v útulnej záhradke. "Samozrejme, chceme získať skutočnú medailu, nielen tú zemiakovú, ale na Správnej rade sme hovorili o vyšších cieľoch. Tým je pre nás hrať finále. A najradšej s Prešovom. Teraz je len na Prešovčanoch, aby tam boli," zavtipkoval si na účet nášho odvekého rivala B. Farkašovský.

O uplynulej sezóne, z košického pohľadu, sa príliš vtipkovať nedá. "Správna rada ju nehodnotila ako úspešnú, lebo naším cieľom bola jednoznačne medaila. Nebudem sa vyhovárať na objektívne príčiny, ale aj tie ovplyvnili naše umiestnenie. Zraneniami bol hráčsky káder taký oslabený, že sme sa s tým v záverečnej fáze súťaže nevedeli vysporiadať, chýbali nám rozhodujúce osobnosti," vraví prezident 1. MHK.

Dve z nich však budú chýbať definitívne, úderná spojka Martin Farkašovský i strelecky potentné krídlo Ján Faith sa totiž začiatkom leta upísali českému majstrovi a tradičnému účastníkovi hádzanárskej Ligy šampiónov HC Baník OKD Karviná. "Tí, ktorí o nás píšu a poznajú nás dlhšie vedia, že káder vždy doplňujeme nie nákupom nových hráčov, ale prechodom mladých sedemnásť až devätnásťročných talentov z našej zásobárne. Stratégiou klubu je doplňovať A mužstvo vlastnými odchovancami."

Ak zdravie vydrží, nie sú obavy

A tu už dostal slovo tréner prvého tímu Ján Hruščák, ktorý sa po odmlke vrátil na jeho lavičku v polovici minulej sezóny. Či s tým, čo v rukách má, môže na tie medaily a finále s "koňarmi" pomýšľať. "Relatívne to nie je až také zlé. Osemnásť rokov som hádzanú hral, desať sezón som tu trénerom, takže si myslím, že košická hádzaná patrí rozhodne vyššie ako sa umiestnila v uplynulej sezóne. Aj s tými mladými chlapcami, pretože v dorasteneckej kategórii sú dlhodobo na Slovensku jednoznačne najlepší. Stále je z čoho dopĺňať, len tí chlapci potrebujú skúsenosti. Vysporiadať sa však musíme nielen s odchodom Martina Farkašovského a Jána Faitha, ale stratou pre nás je aj Maroš Vikartovský, ktorý sa pre dlhodobé zranenia rozhodol ukončiť kariéru. V kádri chýba aj Matúš Miňo, ktorý odišiel do maďarského Dunaferru. Spoliehať sa budeme jednoznačne na kvalitných brankárov, či už skúseného Dušana Olejára alebo mladého Paula, i na rozum družstva Jána Kolesára, ktorému by mal pomáhať najmä Martin Strapko. Na spojkách však máme všeobecne dobrých chlapov, ktorí sa vo výbornom svetle ukázali napríklad na neoficiálnych majstrovstvách Európy klubov, na Partilla Cupe vo švédskom Göteborgu, kde sme hrali finále. Už tradične máme veľmi dobré krídla, a na pivote by mal byť ústrednou postavou kapitán družstva Martin Mazák, i Peter Nuber, ktorý sa dáva dokopy po ťažkej autonehode."

A-mužstvo sa v príprave držalo tradičného itinerára. Týždeň doma, týždeň pod tatranskými končiarmi, a seriál prípravných zápasov doma i v blízkom okolí, s tunajšími či maďarskými súpermi. "Ešte ich máme do štartu extraligy deväť, napríklad s Debrecínom či s Gyöngyösom. Máme ťažký ligový žreb, lebo v prvom kole hráme v Prešove a vzápätí doma s Považskou Bystricou. Ale ja sa viac ako týchto súperov obávam zápasu na palubovke nováčika z Martina v treťom kole. Extraliga sa tam už dlho nehrala, takže hráči i diváci budú nažhavení. Ale teším sa, že hala bude určite plná, ako za starých martinských čias, a my tam vyhráme. A keď nám vydrží zdravie, nemám obavy o celú sezónu," vraví bývalý ligový pivot.

Pivot je aj kapitán mužstva, 23-ročný Martin Mazák, ktorý si pochvaľuje atmosféru vnútri mančaftu. "Po päťtýždňovej dovolenke bol začiatok prípravného obdobia dosť náročný, aj keď nám tréner prízvukoval, aby sme počas nej veľmi neleňošili. Najmä ten výstup so 45-kilovým nákladom na chatu na Rysoch nám dal poriadne zabrať. Ale zvládli sme ho, lebo sme si navzájom pomáhali, ako ozajstná partia. Tatry sa nám však pozdávali, popozerali sme si hory, ale aj zamakali a zhodili pár nadbytočných kíl, ktoré sme nabrali na dovolenke."

Víkendový posun - zo soboty na nedeľu

Ďalšia podstatná zmena, aj keď nemá žiadny súvis so vstupom nového generálneho partnera, sa týka hracích časov. Nielen hodín, ale najmä dní. Roky bolo zvykom chodiť na extraligové zápasy do Hádzanárskej haly vo Všešportovom areáli v sobotu podvečer, hracím dňom pre mužstvo s názvom Inžinierske stavby Košice bude v novej sezóne nedeľa, a 15. hodina. "Doteraz sa to vždy bilo s futbalom, hokejom, mužským či ženským basketbalom. A sú tu ľudia, ktorí sú športoví fanatici a radi by chodili všade, na každý zápas. Najmä im sme takto chceli vyjsť v ústrety. V nedeľu popoludní naše stretnutia nebudú s ničím kolidovať, ani s hokejom, ktorý má začiatky o 17.30h," vraví prezident 1. MHK Boris Farkašovský.

"Nie je nám totiž jedno, či je v hale na ligovom zápase stopäťdesiat alebo tristopäťdesiat ľudí. No nie je to o peniazoch zo vstupného, jednoducho, chýbajú nám ich hlasivky, preto sme sa odhodlali k tomuto kroku. Prirodzene, musíme vyjsť v ústrety aj naším pohárovým zástupcom, Prešovu či Považskej Bystrici. Keď budú hrať európsky pohár v sobotu, my budeme zápas s nimi predohrávať alebo dohrávať v stredu."

Bohuš MATIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 577
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 666
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 796
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 813
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 681
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 719
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 520
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 409
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 273
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 050
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop