dnes od hádzanára 1. MHK Košice Jána Kolesára
Guláš podlieva "desinou", lebo niektorí sú slabší v kolenách
"Doma som trošku lenivý, a v kuchyni sa väčšinou skrývam za manželku, ktorá varí výborne," priznáva dlhoročný reprezentant Slovenska a opora košických hádzanárov Ján Kolesár. Napriek tomu je medzi spoluhráčmi vychýrený kuchár. Po jeho posezónnom guláši si všetci prsty oblizujú. "Predvianočné posedenie má na starosť náš masér Jožko Majný, do toho sa mu nemiešam, ja prichádzam k slovu, keď skončí sezóna a ideme s chlapcami na chatu. Je to už tradícia, ešte z čias starej partie, že varím guláš, či už polievku alebo perkelt, aj nejaké stejky. Voľakedy bol kuchármajster Ďuri Jurajov, od neho som čo-to odkukal. Najmä to, že kotlíkový guláš podlieval pivom. Zachutilo to všetkým." No pivko len s mierou, vraj na veľkosť kotlíka a počet osôb. "Aj to len desinu, lebo niektorí chlapci sú slabší v kolenách, skôr sú stavaní na baldovskú ako na pivo..."
Jeho špecialitou je guláš z diviny. Keď má čas, dodá si ju aj sám. "Poľovníctvo je moje hobby. Ale nie som z tých, že odstrelím hneď to, čo mi príde pod ruku, v prírode skôr relaxujem. Mojou poslednou trofejou bol diviak, vlani pred Silvestrom. Žiaľ, na poľovačku veľa času nie je, k rodičom na vidiek sa dostanem tak raz za pol roka."
Jelení guláš
Suroviny: 1/2 kg jelenieho pliecka, 150-200 Dkg slaniny, 2-3 stredne veľké cibule, 2-3 strúčiky cesnaku, paradajkový pretlak, petržlenová vňať, soľ, sladká červená paprika, čierne korenie, zmes divočina, majoránka, môže byť i feferónka, jeden celý zemiak. Príprava: Mäso premyjeme, nakrájame na stredne veľké kocky, a dáme bokom. Na kocky nakrájanú slaninu necháme opiecť na miernom ohni (odporúčam robiť guláš v tlakovom hrnci, lebo to šetrí energiu), keď pustí masť, pridáme nakrájanú cibuľu, premiešame a necháme trošku speniť. Pridáme trošku červenej papriky, paradajkový pretlak, pretlačený alebo nakrájaný cesnak, všetko premiešame a chvíľu necháme na ohni. Pridáme pár kúskov mäsa, čierne korenie a zemiak, na zahustenie (niekto používa múku), a privedieme do varu. Keď vznikne šťava, pridáme zbytok mäsa, dochutíme korením, soľou a feferónkou. Keďže mäso pustí šťavu, podlievať ho ani netreba, ale ja zvyknem pivom alebo mäsovým vývarom. Guláš dusíme pod pokrievkou 20-30 minút, a po vypnutí ho ešte necháme trochu "dôjsť". Napokon pridám v rukách podrvenú majoránku, čo tomu dodá správnu arómu, a ozdobím petržlenovou vňaťou. Podávať možno s knedľou, zemiakmi i cestovinou.
Dobrú chuť!
mat
Autor: NAD JAZEROM
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári