Žiaci a študenti zaplatia za cestovné v MHD
v novom školskom roku 275 Sk mesačne
Hoci do konca prázdnin ostávajú ešte dva týždne, už teraz treba myslieť na to, čo všetko treba začiatkom školského roka stihnúť. K neodmysliteľnému septembrovému koloritu patria aj dlhé rady pri vybavovaní bezkontaktných čipových kariet (BČK). Ak sa mu študenti chcú vyhnúť, platí jedna zásada - vybaviť čím skôr. Navyše v MHD platí od 1.7. nová tarifa a s ňou aj nové ceny cestovného.
Predajné miesta DPMK budú už tradične čeliť náporu žiakov a študentov. Čo všetko potrebujú študenti a žiaci na vybavenie BČK? "Jednu aktuálnu fotografiu s rozmermi 3x3,5 cm, vyplnenú žiadanku, ktorú si môžu vyzdvihnúť na predajných miestach DPMK, alebo na stránke www.dpmk.sk. Samozrejme, pri vybavovaní musia predložiť k nahliadnutiu občiansky preukaz (OP), alebo pas, u žiakov ZŠ občiansky preukaz zákonného zástupcu a rodný list žiaka," uviedla JUDr. Jana Maliarová z oddelenia obchodu a odbytu DPMK, a.s.
Študenti stredných a vysokých škôl musia mať žiadanku potvrdenú školou. U žiakov ZŠ netreba predlžovať platnosť BČK, pretože tá je nastavená do 16 rokov, u študentov stredných škôl stačí, ak dajú k nahliadnutiu občiansky preukaz a potvrdenie zo školy. Výnimkou sú študenti stredných škôl - prváci, ktorí potrebujú k vybaveniu rovnaké doklady ako na nový preukaz. Kto už má žiacku BČK, nemusí si kupovať novú ale musí predložiť všetky doklady k jej prepersonifikovaniu. Študenti vysokých škôl zase môžu využiť študentské karty ISIC označené logom EMCARD aj na cestovanie HMD, pričom platnosť karty vyznačuje škola. BČK, vydané dopravcom alebo vysokou školou, ktorá je členom systému EMBASE, sa dajú využívať ako elektronická peňaženka, prípadne predplatný cestovný lístok, ak majú nabitý kredit pre elektronickú peňaženku alebo zakúpené predplatené obdobie v DPMK. "Manipulačný poplatok za prepersonifikovanie alebo urobenie inej zmeny v karte je 10,- Sk. Cena novej BČK je 160,- Sk + 10 Sk za obal."
Študenti, ktorí budú mať BČK zaplatia po novom mesačne za cestovanie MHD 275 Sk. "Otváracie hodiny ostávajú bez zmeny, študenti si môžu BČK vybaviť v predajných stánkoch DPMK na Bardejovskej 6, na Rooseveltovej 3 a vo vestibule železničnej stanice." Návaly na spomínané predajné miesta však ešte nemusia byť také veľké, keďže platnosť BČK pre stredné školy na školský rok 2006/2007 končí 11.9. 2007 a platnosť "vysokoškolských" BČK na školský rok 2006/2007 končí 30.9. 2007. Platí však, že čím skôr si študenti vybavia nové, alebo predĺžia platnosť starých, tým lepšie. Na nával je pripravená aj spoločnosť SAD-KDS, ktorá zabezpečuje prímestskú dopravu. Podobne, ako v prípade DPMK si môžu žiaci aj študenti predĺžiť platnosť čipovej karty (ČK). "Ak žiak, či študent potrebuje novú kartu, na jej vybavenie mu treba tlačivo, ktoré si môže u nás kúpiť za 3 Sk, vyplní ho a dá potvrdiť v škole. Samozrejme, k tomu ešte treba fotografiu s romzermi 3x2,5 cm a doklad totožnosti," uviedla Gabriela Vašková z odboru prímestskej a mestskej dopravy spoločnosti Eurobus.
Poplatok za novú ČK je 150 Sk, za predĺženie platnosti starej na nový školský rok je poplatok 10 Sk. "Tí študenti, ktorí su držiteľmi ISIC kariet si musia platnosť predĺžiť pri zápise do ďalšieho ročníka na univerzitnom terminále, nestačí, že má prologačnú známku. Mnoho študentov však nevie, že ak majú kartu ISIC, či tzv. ´elektronickú peňaženku´, nemusia si už žiadnu ďalšiu kartu vybavovať. My uznávame karty vydané DPMK a naopak," dodala G. Vašková. Ak je žiak, či študent držiteľom ČK Eurobus, DPMK, ISIC, alebo ostatných prepravcov, tak mu stačí predĺženie platnosti karty a zľava sa bude uznávať aj u zmluvných prepravcov. Kredit, ktorý si nabijú, môžu využívať tak isto v DPMK, ako aj u dopravcov inych spoločností, ktorí prevádzkujú systém EMBASE. Pracovná doba pri "okienkach" Eurobusu na autobusovej stanici je cez pracovné dni od 6.00 do 18.00, počas víkendu od 6.30 do 14.00.
bm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári