dávku relaxu. Lenže z vysnívanej dovolenky sa poľahky môže stať nočná mora. Pokaziť ju môžu nehody či náhody, zdravotné problémy, strata či krádež dokladov či iných vecí a kto vie čo ešte... Známych Košičanov sme sa opýtali, či majú aj oni nejakú takúto nepríjemnú skúsenosť.
* Milan Kolcun skončil s autom mimo cesty
Šmyk dostali na šťave
z cukrovej trstiny
Košický spisovateľ a turistický sprievodca Milan Kolcun si spomenul na nepríjemný a nebezpečný zážitok, ktorý sa mu stal na Kube. "V roku 1999 som pol roka žil na Kube a na záver pobytu sme si chceli urobiť výlet naprieč celým štátom na aute. Jeden náš známy Kubánec nám sľúbil, že nás vo svojej starej Lade povozí po ostrove," prezradil Milan.
Problémom na Kube sú však cesty. "Najhoršie je to tam, kde autá vozia cukrovú trstinu. Kvapká z nej totiž šťava na vozovku a keď zaprší, tak z toho vznikne veľmi šmykľavá zmes. My sme šli len 60-tkou, no aj tak sme zišli z cesty a vyvrátili sme sa. Vzadu sme sedeli traja chlapi a jedno dievča, takže sme ju chudinku všetci poriadne ´popučili´," spomína so smiechom. Vo chvíli havárie mu však do smiechu nebolo. "Všetci sme sa poriadne preľakli. Keď človek vidí, že auto stratilo smer, akým by malo ísť a že sa z polohy horizontálnej prevaľuje na vertikálnu, tak mu nie je všetko jedno. Bál som sa, aby sa v aute čosi nezapálilo a nezačalo horieť. Rýchlo sme všetci povyliezali vonku cez okno, našťastie až na pár malých modrín a odrenín sa nikomu nič nestalo. Pre istotu sme sa všetci šli ukázať do nemocnice, ale nič nám nebolo..."
Viac si následky havárie odnieslo auto. "Kamarát, ktorý bol domáci, zariadil, aby prišiel traktorík a auto vytiahol späť na cestu. Potom tú staručkú Ladu celý jeden deň dávali dohromady, aby sme mohli pokračovať v ceste po ostrove."
kid
* Spevák Andy Ďurica zaplatil v ženevskom metre "mastnú" pokutu
Revízor mu dal pocítiť, že je cudzinec
Košickému spevákovi Andymu Ďuricovi jeden zážitok v Ženeve síce dovolenku nepokazil, ale rozhodne ho nemôže zaradiť medzi to príjemné, čo ho v tomto švajčiarskom meste postretlo. "V podstate to aj bola moja chyba. Moja známa mala kúpený mesačný zľavnený lístok, na ktorom mala svoje číslo a ja som doň vpísal svoje meno. Jazdil som na ňu po meste v pohode celý týždeň," prezradil Andy. Keďže si chcel za tých pár dní mesto poriadne poobzerať, tak dennodenne cestoval metrom. Až kým k nemu v jeden deň neprišiel revízor a nechcel skontrolovať jeho preukážku... "Najprv ma napálil tým, že omieľal, či som zo Slovinska alebo z Chorvátska a ja som mu musel vysvetľovať, že som zo Slovenska a to je čosi úplne iné. Potom si prezrel preukážku a keďže mu nesedelo číslo, tak ma vzal so sebou. Aspoň som mal príležitosť vidieť, ako vyzerá zvnútra dopravný podnik Ženevy," prezradil Andy s úsmevom. Smiech ho však prešiel, keď mu revízor "naparil" pokutu. "V prepočte to vyšlo asi na 5000 korún, čo teda rozhodne nie je málo. Odporúčam každému, nech radšej v cudzine v mestách cestuje na riadny lístok, pretože pokuty v zahraničí sú často oveľa vyššie, ako u nás... Najviac ma však na tom všetkom štvalo to, ako sa ku mne ten revízor správal. Dal mi pocítiť, že som cudzinec a pristupoval ku mne, ako keby som bol z krajiny tretieho sveta, aj keď moja angličtina bola lepšia ako tá jeho. Lenže Švajčiari sú presvedčení o tom, že sú najdokonalejší národ na svete..."
kid
* Tibor Apa Egry na gréckom ostrove Korfu dospával cez deň na pláži
Pod izbami mali anglickú krčmu
Moderátorovi a retrodídžejovi Tiborovi Apa Egrymu sa nepríjemnosť prihodila na gréckom ostrofe Korfu, na ktorý sa vybral spolu s manželku a dvoma deťmi. "Bolo to asi pred šiestimi rokmi. Problém vznikol hneď pri ubytovávaní, pretože hotel, v ktorom sme mali bývať, bol prebookovaný, takže nám museli rýchlo zháňať náhradné ubytovanie. Nakoniec sme bývali na súkromí v jednom malom domčeku blízko pri pláži," prezradil Tibor.
Na prvý pohľad to vyzerá ideálne, no pravda bola iná. "Prvý problém bol v tom, že pod izbami, kde sme bývali, bola anglická krčma, kde sa do rána pilo a hulákalo. Druhý problém bol, že grécky pár, ktorému patril dom, bol tiež hlučný a obaja si radi vypili... Navyše po centre, ktoré bolo neďaleko, sa preháňali motorky a tiež robili príšerný hluk." Počas celej dovolenky sa teda rodinka v noci veľmi nevyspala. "Dospávali sme cez deň na pláži. Ujovi, ktorý strážil lehátka, sme dali vždy nejaký ´bakšiš´, takže keď sme na pláž prišli, vždy sme mali prichystané lehátka a mohli sme si pokojne pospať."
Napriek tomu, že v noci si nepospali, na dovolenku na Korfu spomínajú radi. "Mali sme veľkú terasu obrastenú viničom, takže sme si dopriali vždy výborné hrozno. Príjemne som bol prekvapený v jeden deň, keď som v reštaurácii zabudol slnečné okuliare. Uvedomil som si to až po troch hodinách, vrátil som sa a okuliare ležali na svojom mieste. Aj na pláži sa človek nemusel báť nechať veci bez dozoru ležať na piesku, kým šiel do vody..."
kid
* Karol Gumán dodnes nechápe záhadu pravorukého štiepača dreva
Z Grécka pašoval ostne morských ježkov
Už nejeden z dovolenkárov sa na vlastnej koži presvedčil, že priplatiť si k sume ktorú vám vyrúbe cestovka aj cestovnú poistku, sa veru oplatí. Človek nikdy nevie, aká katastrofa sa mu na výlete za hranice všedných dní môže pritrafiť. Netušil to ani Karol Gumán, podpredseda, alebo ak chcete viceprezident Slovenského zväzu vzpierania, keď sa pred pár rôčkami vybral s rodinou i niekoľkými parťákmi do gréckeho letoviska Kavala. "V mori bolo plno morských ježkov, ale, neviem prečo, útočili iba na moje chodidlá. Raz som višiel z vody vari s dvadsiatimi čiernymi ostňami v bosej nohe. Bolo to bolestivé, ale lekár ďaleko, tak sa na operáciu podujal jeden z pohotových kamarátov. Kdesi našiel kus drôtu z nejakého plota, vonku na betóne si ho nabrúsil, a pustil sa do vysoko odborného zákroku. Samozrejme, bez akejkoľvek dezinfekcie, lebo v Grécku sa na všetko používa metaxa. Zrejme pomohla aj mne, lebo som sa neotrávil, ale pár ostňov mi v nohe zostalo. Nosil som ich tam ešte asi rok, kým sa nejako samé vytratili." A kamaráta, ktorý mal k titulu MUDr. asi tak ďaleko ako Neandertálec k dnešnému Homo Sapiens, povýšil do stavu lekárskeho. Bez štátnic, na základe úspešnej praxe...
Obeťou ďalšieho dovolenkového úrazu nebol Karol Gumán, ale jeden z kolegov učiteľov. A nebolo to na letnej, lež na jarnej dovolenke. Ani nie v Grécku, ale pri táboráku na Čigove. "Bol to asi jediný prípad vo svetovej histórii, keď si človek pri rúbaní dreva pravou rukou zaťal sekerkou do tej istej, teda pravej končatiny, konkrétne do palca. Nikto nepochopil, ako sa to stalo. Ani on nie, lebo počas rúbania bol v miernej alkoholickej narkóze. Ba, on ani nevnímal, že má niečo s rukou. Až na druhý deň, keď sa so zašitým palcom vrátil z nemocnice. Ostatní museli žrebovať, kto ho do tej nemocnice zavezie. Musel ten, ktorý mal vypité najmenej. Kolega síce o palec neprišiel, ale záhada zostala dodnes nevyriešená."
mat
* Pár nepríjemností zažil aj Jaroslav Hlinka
Dovolenku pokazili osy, hnačky i defekt
Starosta Juhu Jaroslav Hlinka síce tvrdí, že vyslovene zlé zážitky z dovoleniek nemá, ale na druhej strane ich dokáže niekedy pokaziť aj maličkosť. "Bolo ich viac, ale spomeniem tie, ktoré pokazili dovolenku tak, že si to pamätám," povedal starosta. "Pred zhruba troma rokmi sme boli celá rodina na dovolenke v Egypte. Postupne, behom pár dní sme nakoniec všetci dostali hnačkové ochorenie. Už si nepamätám, či sme boli jediní z celého zájazdu," spomína J. Hlinka. Možno urobila svoje zlá hygiena v egyptskom letovisku, možno iba mali "šťastie" na nejakú virózu.
Približne o rok neskôr sa opäť celá rodina vybrali do Grécka. "Bolo to v septembri, keď je už vlastne záver sezóny. Tešili sme sa, že turistov bude všade menej." Nikto z nich však netušil, že dovolenku môže poriadne skomplikovať aj hmyz... "Manželka mala smolu. Najprv ju poštípala jedna osa, keď si ju vôbec nevšimla a druhýkrát natrafila pri prechádzke po pláži na ďalšiu osu, ktorá ju poštípala do nohy." Ak niekoho poštípe osa, či iný hmyz nemusí to byť také zlé, pokiaľ na jed nereaguje organizmus alergickou reakciou. Vtedy môže ísť aj o život. "Nakoniec sme museli vyhľadať lekársku pomoc. ´Štípance´ začali riadne opúchať a tak jej pichli injekcie, ktoré potláčajú alergické reakcie," dodal starosta. Aj napriek tejto nepríjemnosti mali vlastne aj šťastie v nešťastí. "Aspoň sme sa presvedčili o tom, že je dobré sa poistiť a pripoistiť, čo sme pred dovolenkou aj urobili. Takže náklady na ošetrenie hradila poisťovňa."
Na inej dovolenke ho zase "potešil" defekt. "Vracali sme sa autom z dovolenky a v Rakúsku sme dostali na diaľnici defekt. To by nebolo až také zlé, lenže v tom čase sa už začalo aj stmievať. Vtedy som zistil, aké ťažké je vymeniť koleso potme, aj mi to nejaký čas trvalo," dodal s úsmevom J. Hlinka.
bm
* Herečke Ľube Blaškovičovej pokazil dovolenkový pobyt v Paríži vnímavý zlodej
Foťáku im ľúto nebolo, viac smútili za fotografiami
Dovolenku dokáže pokaziť kadečo. Herečke Ľube Blaškovičovej pred dvoma rokmi pokazil výlet do Paríža zlodej. "Vyhliadli sme si zlacnené letenky a vybrali sme sa na päť dní do Paríža. Bývali sme v hotelíku neďaleko centra, takže sme sa tešili z toho, že môžeme každý deň chodiť po Paríži a že si obzrieme všetky pamiatky," prezradila.
Nuž a keďže si s manželom chceli uchovať spomienky na tých pár dní v Paríži, fotili ostošesť. "Mali sme nafotené naozaj všetko. V posledný večer sme si povedali, že keďže sme si ešte nefotili večerné mesto, tak zájdeme do centra a niekoľko takých fotografií urobíme. Šli sme teda do metra, kde sme sa postavili k mapke, že si ju preštudujeme a rozhodneme sa, kde vystúpiť. Peter ma pred tou mapkou odfotil a nejaký vnímavý zlodej si zrejme všimol, že sa zablysol bles a uvedomil si, že sme turisti a máme pri sebe foťák. Do vtedy si vždy Peter dával foťák do taštičky pred seba, no keďže sme sledovali mapku, zapol si ju na chrbát. Stačil zlomok sekundy a foťák bol preč. Uvedomili sme si to až vtedy, keď sme sedeli v metre."
Na druhý deň strávili manželia niekoľko hodín na polícii. "Čo tam po foťáku, toho nám až tak ľúto nebolo. Smutní sme boli z toho, že nám zmizli všetky fotky... Ešte som sa nádejala, že možno ten zlodej bude slušný. Ak by si totiž prezrel fotky, ako prvú by videl tú, kde sme odfotení pred hotelom. Stačilo by, keby vybral z foťáku pamäťovú kartu a nechal ju v hoteli... Lenže to bola márna nádej..."
Podobná nepríjemnosť sa nedávno stala ich dcére Tine. "Šla do Londýna a niekto jej ukradol kufor rovno z autobusu. Cestovala v meste dve zastávky, no na tej druhej ktosi vodičovi povedal, nech mu otvorí priestor s kuframi, že si vyberie svoj. A zobral ten jej... Keď si potom pýtala kufor a šofér zistil, že už tam nie je, tak len povedal - no a čo..."
Čo sa týka dovoleniek pokazených z iných príčin, Ľ. Blaškovičová má aj také zážitky. "Keď som čakala druhú dcéru Katku, tak sme sa s manželom i s Tinou, ktorá mala vtedy štyri roky, vybrali na Makarskú riviéru na dovolenku. Ja však mám taký problém, že ak nemám k dispozícii súkromné WC, tak to, čo si prinesiem, si z dovolenky aj odnesiem... Pokiaľ viem, takúto ´sociálnu fóbiu´ má viacero žien. Dosť na tom, že nepomáhalo ani to, že som pila kyslé mlieko a jedla hrozno... Minulo sa to účinku."
Po pár dňoch jej už bolo veľmi zle a k tomu všetkému aj dcéra dostala horúčky... "Manželovi neostalo iné, ako nás naložiť do auta a tou najkratšou cestou sa vracať domov. V istej chvíli som mu však povedala, že mi je príšerne zle a že musí zastať, aby som si na chvíľu ľahla. Ležali sme s Tinou na deke na zemi a Peter sa obzeral okolo seba po kamenistej pôde a zahorekoval, že keď mu tam umriem, tak nevie-nevie, či bude schopný do tých kameňov vykopať hrob," dodala so smiechom.
kid
Autor: "Byť slobodná je diagnóza?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári