Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Herečka Marta Sládečková dúfa, že už raz a navždy celému národu vysvetlila, prečo sa nevydala

Som chorá? Chýba mi noha?" Dátum narodenia: 27. január 1958Znamenie: Vodnár Miesto narodenia: Trenčín Rodinný stav: slobodná Relax: chalupa

Som chorá? Chýba mi noha?"

Dátum narodenia: 27. január 1958

Znamenie: Vodnár

Miesto narodenia: Trenčín

Rodinný stav: slobodná

Relax: chalupa

Výber z televíznej a filmovej tvorby:

1981 Pomocník

1982 Veľké šťastie

1984 Ako premôcť vodníka

1988 Prípad poručíka Seeborna

1989 Zlodarov les

1989 Dva lidi v ZOO

1990 Fuente ovejuna

1992 Rozprávky z Hollywoodu

1994 Anděl milosrdenství

1994 Dvaja muži pod posteľou

1996 Konec velkých prázdnin

1997 Tábor padlých žien

1998 Ja nič neviem

Skryť Vypnúť reklamu

2000 Chaos

2000 Král sokolu

2005 Příběhy obyčejného šílenství

Počas júlových košických predstavení v rámci Letných shakespearovských slávnostiach sa na javisku nad Dolnou bránou zišlo naraz niekoľko pozoruhodných dám. Jednou z nich bola i Marta Sládečková, herečka, ktorá sa televíznym divákom opäť pripomenula ako večne strapatá a uletená Marta Sladká zo sitcomu Susedia. Pred jedným z predstavení Sna noci svätojánskej pri šálke kávy o sebe čo-to prezradila.

Veľmi sa tešila i z toho, že vďaka zájazdu s komédiou Sen noci svätojánskej si mohla vychutnať niekoľko príjemných dní v Košiciach. "Zájazdy mám veľmi rada. Dávnejšie sme chodili na rôzne festivaly, kde sme vždy s divadlom ostali aj pár dní. Dnes je tu kruté obdobie ´jednorázoviek´. Prídeme do mesta, odohráme predstavenie a hneď odchádzame. Ľúto mi je to hlavne v Košiciach, Prahe či Brne, kde by som si rada trochu poblúdila po meste," prezradila M. Sládečková.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže však tentoraz v Košiciach boli herci od nedele do štvrtka, M. Sládečková mala dostatok času aj na to, aby zašla na nákupy. "Ako typickú ´babu´ ma Košice dostali na to, že je tu úplne iný sortiment a iné značky, ako u nás v Bratislave. Vždy, keď idem do Košíc, viem, že dobre nakúpim. Aj teraz sa mi podarilo. Pred odchodom na dovolenku do Turecka sa zišli jedny plavky - našla som. A kúpila som nejaké nohavice a tričká. Nie som veľmi vysadená na handry, ale prečo by som ich tu mala nechať? Aby ich nosila nejaká iná?," podotkla so smiechom.

Okrem vydareného nákupu dokáže M. Sládečkovej urobiť radosť príjemný a milý človek. "Práve v Košiciach sa mi však teraz stala nepríjemná vec. Sedeli sme v meste na káve, keď k nám prišiel akýsi bezdomovec. Bol veľmi otravný. Po piatich minútach slušného vysvetľovania, že chceme mať pokoj, začal byť agresívny a povedal mi, že ma tak zbije, až ma ani vlastná mama nespozná a nepomôže mi ani sto policajtov. Ak by tam s nami nebol kolega - muž - tak by som určite dostala strach... Ja však viem, že to nie je Košicami. Takí ľudia sú bohužiaľ všade..."

Skryť Vypnúť reklamu

Škoda, že mala práve v Košiciach takú nepríjemnú skúsenosť. Navyše, ťažko si predstaviť, žeby táto dáma, pri ktorej vám nedá inak, ako sa usmievať od ucha k uchu, na niekoho pôsobila tak, že by jej chcel ublížiť... "Viem, že na ľudí pôsobím tak, že sa začnú usmievať. Asi si ma predstavia ako tú bláznivú Martu zo Susedov - čo tam vystrájam a už sa smejú. Je veľmi príjemné, keď v ľuďoch evokujem ´smiešik´. Vždy som závidela kominárom, ako na ľudí pôsobia a že sa každý v očakávaní, keď ich zbadá, chytá za gombík. Ja som hádam teraz tiež ako taký kominár - kade chodím, všade sa na mňa ľudia usmievajú. Pýtajú si autogramy, chcú sa fotografovať a mne to nerobí najmenší problém."

Bezpochyby si popularitu späť u divákov získala tým, že sa vďaka Susedom znovu objavuje na obrazovkách. A ľudí dobre zabáva, okrem iného aj svojim bláznivým smiechom. "Martu sme chceli nejako odlíšiť od dvoch hlavných párov. Vniká do ich domácností s otázkou - Neruším? a pritom vždy vyrušuje. Má strapatý účes, akoby jej na hlave vybuchla bomba a jej obliekanie pripomína kolotočovú módu. Lenže Martin s Andym povedali, že by mala mať ešte čosi navyše. Keďže ma poznajú ako takého ´smeja´, navrhli mi, či by som sa nemohla nejako divne a príšerne smiať. Najprv sme sa báli, či toho už nebude veľa, ale k tej postave to pasuje."

Aj keď to vyzerá, že tento bláznivý smiech je M. Sládečkovej prirodzený, nie je tomu celkom tak. "Stáva sa mi, že mi ktosi povie - zasmej sa ako Sladká. No ja to neviem. Veď spočiatku som sa aj bála, či sa mi podarí sa vždy, keď to bude vyžadovať situácia na ´pľaci, zasmiať tak isto. Vôbec to nie je jednoduché. Mimo štúdia, kde nakrúcame, sa tak ani zasmiať neviem. Ale keď som v kostýme, na scéne a som Sladká, tak to ide..."

Režiséri ju skúšajú

Síce sa v pozícii komičky cíti dobre, no je rada, že režiséri si ju takto nezaškatuľkovali. "Ak sa herec dostane do jedného ´šuflíčka´, tak je zle. Ja mám to šťastie, že ma dobrí režiséri obsadzujú aj do výsostne dramatických úloh. Veď cenu som dostala za inscenáciu v nitrianskom divadle, kde som vyvraždila polovičku rodiny... Dokonca sa mi zdá, ako keby ma režiséri skúšali. Obsadzujú ma do absolútne opačných polôh, ako sa očakáva - sú zvedaví, čo to spraví. Vďaka bohu za takýchto odvážnych režisérov!"

M. Sládečková začínala v divadle v Martine, neskôr v Nitre, dnes je jej domovským javiskom Astorka Korzo ´90. "Sme také malé a chudobné divadlo, nemávame viac ako dve premiéry ročne. Môžem tak hosťovať na Novej scéne v muzikáloch, v Štúdiu L+S i v Divadle Aréna. Vždy sa teším, keď sa dostanem do nového hereckého kolektívu. Mám rada výzvy. A to nie len na javisku ale i pred kamerou. Len škoda, že sa nenakrúca. Keby nebolo Susedov, možno by som aj zabudla ako vyzerá kamera..."

Rozhodne však nepatrí medzi tie typy, ktoré by sa donekonečna sťažovali na to, že keďže sa u nás nenakrúca, nie je do čoho "pichnúť". "Spolieham sa sama na seba. A to už od čias, kedy som sa rozhodla, že sa prihlásim na VŠMU. Moji rodičia mi povedali, že nie sú dosť bohatí na to, aby mi robili protekciu a že na škole ani nikoho nepoznajú. Mne sa však podarilo spraviť prijímačky na prvý krát. Povedala som si, že to asi takto má byť a keď som si vybojovala toto, tak budem bojovať aj naďalej..."

Pri snahe presadiť sa občas narážala na veľkú a nepreraziteľnú stenu. "V tomto biznise existuje stena kamarátstva, cez ktorú sa len tak nedostanete. Lenže ja nie som ten typ, ktorý by posielal darčeky alebo sa inak snažil vlúdiť do spoločnosti, či spôsoboval niekomu problémy. Ak však dostanem úlohu, o ktorú stojím a viem, že ju urobím dobre a - tak ako to medzi herečkami býva - vzniknú medzi alternantkami problémy, viem si dupnúť."

Konkurencia medzi herečkami iste je - nakoniec, tak tomu je v každej branži. O M. Sládečkovej sa však aj vie, že je dobrou kamarátkou s Ankou Šiškovou, Zuzkou Tlučkovou či Evou Pavlíkovou. "S Aničkou sa najviac stretávame v našom domovskom divadle. Po predstavení mávame chuť si ešte posedieť a poklábosiť o tom, čo má všetko Anka nové v Prahe a podobne. Eva hrá v Nitre, takže si chodíme aspoň na premiéry. No a so Zuzou sa vďaka Susedom vídam najviac, spolu si často robíme ´babince´..."

S chlapmi sa síce "babince" robiť nedajú, ale občas je zábava aj s nimi... "Ja mám chlapov hrozne rada. Dokonca si myslím, že som mala byť muž, lebo mám dosť chlapskú povahu. Na dvore som ako dieťa hrávala hokej, chodila som do zálesáckeho krúžku, zaujímam sa o športy a dokonca si dovolím tvrdiť, že sa vyznám v autách. Niekoľko krát sa mi i stalo, že mi nejaký muž povedal, že sa so mnou o mužských veciach dá baviť lepšie ako s hociktorým chlapom..."

M. Sládečková má tu smolu, že si ju v mnohých spoločenských rubrikách časopisov vždy vyberajú ako reprezentantku nevydatej ženy... "Príde mi to už hlúpe. Preto by som mala byť označovaná ako tá, čo sa nevydala? Byť slobodná je diagnóza? Som chorá? Chýba mi noha? Mala som také obdobie, kedy som to mala tendenciu vysvetľovať, naivne si mysliac, že mi potom novinári dajú pokoj. Dospelo to do štádia, že som prišla na jeden rozhovor a redaktorke som ako prvé povedala - Ak sa ma teraz opýtate, prečo som sa nevydala a nemám deti, tak sa otočím na opätku a odchádzam. Obe sme sa zasmiali. Nakoniec sa na to aj tak nejako vtipne opýtala... Už sa ma však novinári našťastie pýtajú aj na iné veci a ja dúfam, že som už raz a navždy vysvetlila celému národu, prečo som sa nevydala," podotkla so smiechom.

Oddychu si veľa nedopraje

Keďže večery na začiatku prázdnin strávila na javisku vďaka Letným shakespearovským slávnostiam a tretiu sériu Susedov začína nakrúcať už 20. augusta, toto leto si veľa oddychu nedopraje. "Rozložila som si však voľné dni tak, aby som zašla i k moru a aby som pár dní strávila i na chalupe. Aby som sa potom s novým motorom mohla pustiť do ďalšej sezóny. Pochopila som však, že divadelné prázdniny majú svoje veľké opodstatnenie. Sezóna je pre hercov taká vyčerpávajúca, že organizmus sa doslova nevie dočkať leta. Lenže ja som si to tohto roku pokazila a narušila som si biorytmus. Cítim, že telo má čo robiť, aby sa spamätalo. Som dosť unavená, takáto nezvyknem byť... Na budúci rok už tak neurobím, ale doprajem si poriadny oddych."

Navyše ju čaká pomerne náročná sezóna. Začne nakrúcať Susedov, v Štúdiu L+S začne pracovať na novom predstavení, premiéra ju čaká v januári aj v Astorke. "Keď som bola mladá, tak som mala také dni, kedy som stíhala dopoludnia skúšku v divadla, potom dabing, večer predstavenie a z neho som ešte utekala na televízny záznam. O pol noci som si povedala - to bol ale dobrý deň. Vtedy ma to až tak nevyčerpávalo, ale každý motorček sa opotrebuje a ja som si neskôr uvedomila, že niektoré veci musím jednoducho vyselektovať. Aj som sa spočiatku bála, že keď odmietnem nejaký dabing, tak ma na ďalší už nezavolajú. Ale takto to našťastie nefunguje. Už som sa dostala do istého ´levelu´ a ak ma na nejakú prácu chcú, vždy sa dajú prehodiť termíny..."

Ak už má naozaj pocit, že jej v baterkách neostala žiadna zvyšná energia, zaručene si ich dobije na chalupe. "Stačí vidieť stromy, počuť vtáky a niekedy mám pocit, že organizmus ani neprežije toľko čerstvého vzduchu... No ak mám voľný trebárs len jeden deň, tak som ostávam v pyžame, púšťam si hudbu, filmy, čítam si. Volám to ´váľací´ deň..." Chýba už vari len čosi sladké pod zub... "Na sladké ja nie som, mne úplne stačí, že som Sládečková. Hehe. Naučila som sa jesť dobré jedlá, ktoré sú i zdravé a neodrazia sa na postave. Buď si voľačo dobré navarím sama a niekoho si na obed pozvem alebo skočím k Anke Šiškovej, ktorá je úžasná kuchárka. Alebo zavolám Zuzke Tlučkovej a spolu si zájdeme do reštaurácie a celý deň preklábosíme," dodala M. Sládečková s úsmevom.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 648
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 548
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 10 158
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 913
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 549
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 734
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 479
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 456
 9. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 391
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 330
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.

Oddeleniu prokuratúry, ktoré zakročilo proti ĽSNS, hrozí zánik

Novú organizačnú štruktúru pripravuje Žilinka. Odobriť ju musí vláda.

Predseda extrémistickej strany Kotlebovci - ĽSNS Marian Kotleba.
Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop