Najpr ošetrite ľudí v bezvedomí,
až potom volajte na linku 112
Minulý týždeň sme začali rozoberať tému dopravných nehôd a postupu, aký by mali vodič zachovať. Opodstatnenosť je vysoká. Viaceré prieskumy totiž dokázali, že až 80 percent vodičov buď nevie, čo má po vážnej dopravnej nehode robiť, alebo postupuje náhodne, ba dokonca zle. V prvej časti sme sa venovali čísli 112, akm treba nehodu nahlásiť a prvým krokom, ktoré treba urobiť. Dnes v tejto téme úpokračujeme.
Kto potrebuje pomoc najskôr
Profesionálni záchrancovia sa dostavia k miestu nešťastia rádovo za 3 až 20 minút, v odľahlých lokalitách a sťažených podmienkach to môže byť aj dlhšie. Život a zdravie zranených do vtedy závisí na laikoch , ktorý správnym a rozumným zásahom môžu zachrániť život. Podľa lekárskej štúdie a štatistiky je pravdepodobné, že až 40 % zo všetkých usmrtených ľudí pri autonehodách by mohlo žiť keby v priebehu 5 minút dostali zodpovedajúcu prvú pomoc. Kľúčom k úspešnej záchrane je už samotná obhliadka a zhodnotenie stavu zranených.
Podľa nepísaného pravidla postihnutí, ktorí kričia nie sú v priamom ohrození života alebo v sú menšom riziku ako tí postihnutí, čo sú ticho. Osobám v bezvedomí a bez zachovaných životnách funkcií patrí prvá pomoc prednostne ešte pred telefonovaním na číslo 112. Viac svedkov nehody spolupracuje pri súčasnom oživovaní a privolaní prvej pomoci. Často sa zabúda na obhliadku blízkeho okolia kde môžu ležať zranené osoby vymrštené z auta. Čím presnejšie informácie o veku a zraneniach osôb poskytneme dispečingu integrovaného záchranného systému tým lepšia a pripravenejšia bude práca profesionálnych záchranárov.
Okamžité opatrenia
Do súboru týchto opatrení patrí premiestnenie zranených z nebezpečnej zóny, ak by hrozil výbuch auta, unikanie chemickej látky, požiar... Pod okamžité opatrenia podliehajú osoby v bezvedomí, u ktorých vyšetrujeme vedomie dýchanie a pulz. Pokiaľ nemajú zachované životné funkcie začíname z resuscitáciou. Ak osoba dýcha a má pulz tak ju ukladáme do stabilizovanej polohy. Na vytiahnutie čiastočne zakliesnených osôb použúvame tzv. Rautekov hmat. U vodiča aj spolujazdca (čelný náraz) je vysoko pravdepodobné poranenie krčnej chbtice. Vtedy je ideálne z trojrohej šatky alebo novín urobiť improvizovaný krčný golier a až potom vyprosťovať. K prvým a okamžitým úkonom patrí zastavenie silného krvácania. Spomínané opatrenia by mali predchádzať telefonovaniu, pri vicerých záchrancoch laikoch si úlohy rozdeľujeme.
Do príchodu lekárskej prvej pomoci strážime bezpečnosť zranených sledujme ich stav prípadne sa postaráme o zlepšenie nálady. Stredobodom pozornosti sú postihnutý v bezvedomí (kontrolujeme neustále životné funkcie) a so silným krvácaním. Po zabezpečení život ohrozujúcich stavov prichádza na rad oštrenie tržných rán a zlomenín. Na prvý pohľad nezranené osoby nespúšťame z dohľadu a sledujeme ich správanie, hlavne pri ťažkých nehodách. Totiž bezprostredne po náraze sa síce správajú prirodzene a nemusia cítiť bolesť ale pod vplyvom vnútorných zranení a šoku môžu zblednúť, zoslabnúť alebo zkolabovať.
Ak nedôjde k zraneniu
Pri dopravných nehodách bez zranenia prípadne iba z ľahkým zranením si každý vydýchne, že sa nestalo nič hroršie. Stále platí staré známe "pokiaľ nejde o život ide o..." Samotná nehoda je však komplikácia života, práve rozbehnutých poviností, financií a každodenného rytmu. Nehovoriac o škodách na automobile, ktoré už pri malom „ťukesi" letia závratne vysoko. Pod tlakom týchto okolností prichádza na účastníkov nehody depresia, zlosť a snaha viniť všetko iba nie seba. Preto v prvom rade treba upokojiť situáciu na mieste nehody privolať políciu a riešiť „vec" radšej oficiálne. Nezaškodí zaistiť si svedkov nehody a poprosiť isch aby počkali na políciu spolu s Vami.
Útek z miesta nehody situáciu komplikuje a zhoršuje a to aj vtedy ak zrazíte psa alebo väčšie zviera a kôli poistke potrebujete políciu. Prvoradé je zabezpečenie miesta výstražným trojuholníkom, ale z vozidlom sa hýbať nesmie. Je na vodičovi ako si zabezpečí odťah vozidla. Posiťovne a niektoré značky automobilov poskytujú svojim zákazníkom assistenčnú službu a odtiahnutie zdarma. Inak sa musíme spoľahnúť na lokálnu odťahovku a následné náklady na odťah riešiť cez poistku. Systém postarania sa o svojho zákazníka v prípade nehody začína pomaly pracovať aj u nás možnosti si treba overiť u svojej poisťovne či inej členskej organizácii.
Pre istotu volajme políciu
Podľa zákona Účastník dopravnej nehody je povinný ohlásiť nehodu polícii v prípade, ak došlo k usmrteniu osoby, alebo vznikla majetková škoda vo výške desaťnásobku minimálnej mzdy. Pozor - výšku spôsobenej škody nie je jednoduché okamžite na mieste odhadnúť spôsobené škody môžu byť skryté a ich náklady na opravu môžu ľahko prevýšiť stanovený desaťnásobok minimálnej mzdy. Ak vodič nezavolá políciu v prípade zranenia alebo škody prevyšujúcej desaťnásobok minimálnej mzdy, môže prísť o vodičský preukaz. Mnohým vodičom sa vypomstilo, že vypovedali bezprostredne po havárii. Vodič, ktorý je v šoku nemusí vypovedať objektívne, na niektoré skutočnosti môže zabudnúť.
Privolaný policajt na mieste dopravnej nehody spíše o nej záznam, ktorý musí podpísať každý účastník nehody. Keďže zápis sa musí zhodovať so skutočnosťou, vodič by si ho mal vždy poriadne prečítať a až potom ho podpísať. Na mieste dopravnej nehody môže policajt dať vodičovi pokutu najviac do výšky 2-tisíc korún. Ak nedošlo k trestnému činu, je tým celá vec vybavená a ďalší postih mu nehrozí. Ak však došlo pri nehode k trestnému činu, polícia začne s vyšetrovaním. V takom prípade hrozí vinníkovi spravidla pokuta do výšky 7-tisíc korún a zákaz vedenia motorového vozidla do jedného roka. Zistenie alkoholu v krvi vinníka zvyšuje pokutu až na 15-tisíc korún a zákaz viesť motorové vozidlo dva roky.
Čo je kryté povinným poistením
Okrem toho, že povinné zmluvné poistenie je vodič povinný zaplatiť, kým havarijné nie, rozdiel je aj v rozsahu preplatenia škôd poisťovňou.
Predmetom povinného zmluvného poistenia sú škody na zdraví a majetku, ktoré vznikli prevádzkou vozidla. Škody na vozidle, ktoré nehodu zavinilo, sa neuhrádzajú. Havarijné poistenie slúži pre prípady poškodenia, zničenia alebo odcudzenia vlastného auta. Vodič, ktorý uzatvoril havarijné poistenie, má nárok na náhradu škody vzniknutú na jeho motorovom vozidle aj v prípade, ak nehodu zavinil sám. Obvykle to má potom vplyv na výšku poistného na budúci rok. Za bezškodový priebeh sú bonusy, teda zníženie poistky, za škodový sú tzv. malusy, teda zvýšenie poistiek. Vodič, ktorí po nimi spôsobenej nehode predpokladajú, že im poisťovňa poistku zvýši, ju radšej pred jej uplynutím vypovedia a prepoistia sa inde.
Róbert BEJDA
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári