"Obvinený od roku 1984 do 20. 8. 2007 v mieste trvalého bydliska spôsoboval fyzické a psychické utrpenie svojej 42 - ročnej a ich dvom deťom," uviedol včera Peter Žaludek, zástupca hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. "Poškodené utrpeli zranenia bez PN. Gabriel R. bol umiestnený v cele policajného zaistenia s návrhom na jeho väzbu, hrozí mu trest odňatia slobody v dĺžke 7 až 15 rokov."
Týrané ženy a deti patria k tým, ktorých v štatistikách označujú ako obete domáceho násilia. Pomoc týmto ľuďom je zahrnutá v Koncepcii rozvoja sociálnych služieb v Košickom samosprávnom kraji (KSK) na roky 2007 - 2013. Podľa hovorkyne Úradu KSK Sone Jakešovej, regionálna samospráva v súlade s koncepciou vytvára finančné a priestorové podmienky, ktoré zintenzívňujú pomoc týraným členom rodín.
"V Košickom kraji poskytuje špecifické služby pre obete násilia páchaného na ženách a deťoch päť neziskových organizácií a Stredisko krízovej intervencie (SKI), ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK," uviedla S. Jakešová. "Na činnosť väčšiny neziskových organizácií poskytuje KSK dotáciu v súlade so Zákonom o sociálnej pomoci. Vlani to bolo 1,25 milióna Sk na sociálne poradenstvo a prevenciu, 2,1 milióna Sk na prevádzku zariadení sociálnych služieb poskytujúcich ubytovanie pre ženy a deti, na ktorých je páchané násilie. Rozpočet SKI, ktoré poskytuje aj pomoc týraným ženám v domove pre osamelých rodičov, je 4,35 milióna korún."
Poradenstvo a vo väčšine prípadov aj núdzové ubytovanie poskytujú na území v pôsobnosti KSK neziskové organizácie Fenestra v Košiciach, Pomoc rodine v Michalovciach, SČK Maják v Trebišove, Pro Familia Humenné s pobočkou v Košiciach, Prijatie v Spišskej Novej Vsi a Arcidiecézna charita Košice.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári