projektu obhliadnu resocializačné centrá v Košickom kraji. Úlohou je monitorovať proces resocializácie a spôsob, akým sa pracuje s klientmi.
"V Košickom samosprávnom kraji (KSK) sú v prevádzke tri resocializačné zariadenia, pričom jedno patrí KSK a zvyšok vlastnia súkromné osoby. Kapacita zariadení je plne obsadená. V súčasnosti sa v ich priestoroch lieči 27 mužov vo veku od 30 rokov," informovala nás krajská koordinátorka pre drogy a drogovú závislosť Ing. Mária Naďová.
Generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Úradu vlády Slovenskej republiky (SR) vypracoval projekt k resocializácii drogovo závislých osôb. Cieľom projektu je zlepšovanie starostlivosti o klientov a poznanie služieb, ktoré poskytujú naše strediská.
Na tvorbe projektu sa podieľali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Asociácia resocializačných stredísk. Projekt bol financovaný z Prechodného fondu Európskej únie sumou 950-tisíc eur a 200-tisíc eurami prispel aj Úrad vlády SR.
"V spolupráci s ostatnými krajinami Európskej únie sa vypracuje analýza, ktorá by mala napomôcť k vylepšeniu služieb poskytovaných resocializačnými strediskami v rámci celej SR. Slovenská komisia si z európskych kandidátov vybrala Francúzsko a Fínsko. Hlavným dôvodom výberu bol rovnaký systém zabezpečenia resocializácie u zvolených krajín a u nás," uviedla manažérka projektu Zuzana Jelenková.
V resocializačných centrách sa ľudia po liečení akejkoľvek závislosti znovu učia žiť v spoločnosti, zmeniť životný štýl. Pobyt je dobrovoľný.
"Na Slovensku je 22 resocializačných centier, ktorých zriadovateľom je Vyšší územný celok, obec alebo právne či fyzické osoby, ktorým musí byť udelená akreditácia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR," doplnila Jelenková.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári