auguste 1968 invázia vojsk Varšavskej zmluvy v Košiciach. Čísla však nemusia byť konečné, overovanie nových prípadov stále trvá. "Zatiaľ sme nedospeli k iným údajom. Ďalšie informácie vyhľadávame v archívoch v Českej republike," povedal hovorca ústavu Michal Dzurjanin.
Obete po sebe nechala najmä streľba 21. augusta na Námestí obyvateľov. Niekoľko sto ľudí sa tam pred pol jednou napoludnie pokúsilo zastaviť vojenskú kolónu. Dezorientovaní vojaci zaskočení odporom civilistov spustili paľbu, väčšinou naslepo do davu. Niekoľko zhromaždených zrazili prechádzajúce vozidlá. Sedem Košičanov postrelili aj na Prešovskej ceste.
Udalosť je zaznamenaná v situačnej správe Mestskej správy VB Košice odoslanej Krajskej správe ZNB v Košiciach 22. augusta. Označuje ju ako "vážne narušenie verejného poriadku". Píše sa v nej, že bolo usmrtených 6 osôb, 35 ťažko zranených a 28 ľahko. Zranenia utrpeli aj dvaja sovietskí vojaci a jeden zomrel, keď ho zasiahli strely zo zbraní jeho kolegov. Lietajúce skaly zranili dvoch príslušníkov VB.
Podľa pamätníkov streľba začala, keď ľudia začali hádzať na konvoj tehly.
"Brali ich zo staveniska Slovana. Ja, brat a otec sme sa skryli do podchodu, kde už bolo množstvo ďalších ľudí. Počul som detský plač. Všetci boli zmätení, nevedeli, čo sa deje. Keď sme potom šli okolo starého tuzexu, videli sme na zemi postrelených ľudí," spomína Ladislav Gerboc.
Deň po tragédií vládlo podľa správy VB v Košiciach napätie. "Dôvody sú v príchode vojsk, pretože celé občianstvo je presvedčené, že ich príchod nebol nutný a je protiprávny. S týmto vzniká zhlukovanie občanov v skupinách, kde sa diskutuje o situácií, ktorá týmto vznikla a je posudzovaná veľmi kriticky voči spojeneckým vojská," stojí v správe.
Ďalej konštatuje, že skoro vo všetkých závodoch mesta začali krátkodobé štrajky a pripravujú sa ďalšie. "Najväčší závod VSŽ pripravujú generálny štrajk, ak dnešného dňa nevystúpi Dubček v rozhlase alebo televízií. K ich výzve sa pripájajú aj ostatné závody a hrozí ochromenie celého hospodárskeho života," opisovala situáciu v Košiciach VB.
V niektorých prípadoch usmrtenia vyšetrovatelia VB začali trestné stíhanie neznámej osoby. Neskôr ho však prerušili, lebo sa im nepodarilo zistiť ani vojaka, ktorý zranenie spôsobil ani veliteľa jednotky, ktorý bol zodpovedný.
"Po podpísaní Zmluvy medzi vládou ČSSR a vládou ZSSR o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území ČSSR z októbra 1968 boli všetky tieto vyšetrovacie spisy sústredené na vojenských prokuratúrach. O ich ďalšom osude s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodol normalizačný proces, keďže dodnes nie sú známe prípady odsúdenia vojakov, ktorí usmrtenie alebo zranenie nevinných civilistov zapríčinili," vysvetľuje historik Patrik Košický v štúdií My prišli vas spasiť...
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári