organizovaných košickým starožitníkom Karolom Linhartom. Najväčším lákadlom bola výstava O zvonoch košických. Vo vitrínach, ale aj mimo nich zvedavci obdivovali okolo 60 artefaktov, väčšinou zo zbierky a dielne Košičana Róberta Farkaša.
Na vlastné oči mohli vidieť zvony, formu na odlievanie i odliatok zvona, kokily, ktorými sa do foriem vlieva rozžeravený kov, ale aj drevené modely zvoníc vyrobených Karolom Schmögnerom z Košíc, švagrom exministerky financií Brigity Schmögnerovej.
"Najväčší model predstavuje zvonicu umiestnenú v areáli Východoslovenského múzea Košice," povedal nám K. Linhart. "Na strechu autor použil 1 260 drevených, ručne vyrezaných tašiek. Máme tu aj model najväčšieho zvona na svete - Kolokola, ktorého originál obdivujú turisti v Moskve."
Na ďalšiu burzu sa chystá aj vnučka pána Buchnera. Bratia Buchnerovci boli známi košickí zvonolejári, ktorí začali odlievať zvony po 1. svetovej vojne. Vtedy boli mnohé zvonice prázdne, lebo kov zo zvonov použili na výrobu zbraní a nábojov. V roku 1915 alebo 1916 v Košiciach jestvovalo komando, ktoré rekvírovalo zvony na zbrane. Až neskôr prišiel z príslušného ministerstva príkaz, aby brali iba zvony vyrobené po 18. storočí. Dovtedy však mnoho vzácnych zvonov zmizlo nenávratne v taviacich peciach.
"Z historických prameňov vieme, že v Košiciach bola jedna z najznámejších delolejárskych a zvonolejárskych dielní približne v miestach dnešnej Rooseveltovej ulice pri hoteli Slovan. Buchnerovci po vojne odliali viac ako 1 306 zvonov," dodal K. Linhart.
Medzi najznámejšie košické zvony patrí Urban. Viaže sa k nemu legenda o tom, ako pri požiari mesta na ňom zvonár zvonil dovtedy, kým sám neuhorel. A jeho tieň sa vraj dodnes niekedy zjavuje v Urbanovej veži na Hlavnej ulici.
Výstava v Budimíre potrvá celý mesiac a počas nasledujúcej burzy by mali návštevníci vidieť na vlastné oči aj odlievanie zvona R. Farkašom.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári