Košice - Inšpektorát práce Košice prijal za prvý polrok tohto roka 284 podnetov na vykonanie kontrol, ktoré poukazovali na porušovanie
Kveta Podhorská
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pracovnoprávnych predpisov, nelegálne zamestnávanie, ale aj nedodržiavanie bezpečnostných predpisov. Sťažovatelia najviac upozorňovali na nelegálne zamestnávanie, nevyplácanie mzdy aj za niekoľko mesiacov, nezabezpečenie stravovania, neplatenie cestovných náhrad a problematiku vzniku a zániku pracovného pomeru. Podnety sa týkali tiež nedodržiavania bezpečnosti pri práci, neposkytovania pracovných ochranných prostriedkov, nevykonávania školení a nespisovania záznamov o pracovných úrazoch.
"Vykonali sme 636 kontrol, preverili 1 290 osôb a v 39 prípadoch sme zistili nelegálne zamestnávanie. Z analýzy vyplýva, že k najčastejším porušeniam zákona zo strany zamestnávateľov došlo v oblasti pracovnoprávnych predpisov, na druhom mieste v oblasti mzdových predpisov a na treťom v oblasti bezpečnosti práce. Len v malej miere sme zistili porušovanie predpisov, ktoré upravuje kolektívne vyjednávanie," zhodnotil polrok vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov košického Inšpektorátu práce Kamil Lipták.
Zamestnávateľské subjekty podľa neho porušujú zákon vedome v snahe vyhnúť sa odvodovým povinnostiam. Zamestnancom vyplácajú minimálnu mzdu a aby boli spokojní, zvyšok im doplácajú z nezdanených peňazí, čo aj sami priznávajú. Problémy sa objavia vždy vtedy, keď dôjde k zmene ústnej dohody a "na ruku" im prestanú vyplácať. Vtedy sa začínajú sťažovať, že zamestnávateľ porušuje predpisy.
Polrok sa niesol v znamení ukladania pokút za porušovanie zákona. Inšpektori navrhli 40 postihov vo výške 745-tisíc korún, z toho za nelegálne zamestnávanie 14 vo výške 205-tisíc.
"V dvoch košických stavebných firmách, ktorých majiteľom je jedna osoba, došlo v 26 prípadoch k porušeniu zákona o nelegálnom zamestnávaní. Zamestnávateľ prihlásil zamestnancov do Sociálnej poisťovne s minimálne týždenným oneskorením. Maximálna výška pokuty je milión korún. Odporúčame preto zamestnávateľom, aby nepostupovali podľa starých neplatných predpisov, kedy stačilo prihlásiť zamestnanca do ôsmich dní po nástupe do pracovného pomeru. Nemôžme povedať, že by dochádzalo k poklesu nelegálneho zamestnávania. Do rizika sa púšťajú najmä malé firmy do 10 zamestnancov s cieľom získania, čo najvyššieho zisku. Sú to obchod, služby, reštaurácie a stavebné subjekty," uviedol K. Lipták.
V týchto dňoch sa v rámci celého Slovenska vykonáva mimoriadna kontrolná akcia na nelegálne zamestnávanie so zameraním na subjekty, ktoré majú niečo spoločné so sezónnymi prácami. Inšpektori navštevujú viac ako inokedy reštauračné zariadenia, rekreačné oblasti, poľnohodpodárske a stavebné prevádzky. Zlepšenie nastalo v tých, ktoré už kontrolou prešli v minulosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári