mestskej časti Západ. V Norimbergu sa priúčal medirytectvu, neskôr študoval na nemeckých univerzitách v Altdorfe a v Jene a napokon kartografiu na vojenskej akadémii vo Viedni. Krátko pôsobil ako dvorný matematik saského kniežaťa, bol stoličným matematikom-inžinierom Bratislavskej stolice. Venoval sa najmä melioračným prácam Dunaja a Váhu, ale aj hydroregulačným prácam pri Tate.
V roku 1735 ho menovali profesorom banskej školy v Banskej Štiavnici a inžinierom stredoslovenských banských miest. Počas terénnych prác na výstavbe protipovodňovej hrádze v Trenčíne ochorel a krátko na to zomrel.
Jeho prvá mapa pochádza z obdobia, kedy bol v Norimbergu. Je to mapa Demänovskej ľadovej jaskyne, ktorú vyryl do medi podľa Bucholtzovho náčrtu. Miesto našla aj v diele Mateja Bella Prodromus, kde sa dostali aj jeho ďalšie ilustrácie. Okrem iných aj pohľady na Sklené Teplice a Vyhne.
Mimoriadny talent Mikovíniho vyvolal veľkú pozornosť u nemeckých učencov. Bol poctený členstvom vo vedeckej akadémii v Berlíne, čo bolo v tom čase mimoriadnou výnimkou. Jeho prvé kartografické práce, pri ktorých využíval v značnej miere už aj astronomické pozorovania, sú z čias pobytu v Bratislave. Robil ich zo svojho astronomického observatória, ktoré si urobil v zadnej časti svojho domu.
Mikovíni sa podieľal aj na Bellovom monumentálnom historicko-geografickom diele o Uhorsku, na vydaní ktorého mal veľký záujem cisár Karol VI. Poveril ho vypracovaním mapy. Vzniklo dielo, ktoré nemalo obdobu v Európe. Ako cisársko-kráľovský geometer sa mimoriadne zaslúžil o začiatok "zlatého veku" banskoštiavnického baníctva, kedy sa tam ťažilo najviac striebra v Európe.
Banská Štiavnica bola v roku 1993 zapísaná na Listinu svetového dedičstva UNESCO. Sú tam zahrnuté aj technické pamiatky ako je banský vodohospodársky systém pozostávajúci z umelých vodných nádrží, zberných náhonných jarkov a vodných štôlní, ktorých tvorcom bol Samuel Mikovíni. Okrem stavby nových vodných nádrží opravil prakticky aj všetky dovtedajšie významné vodné nádrže, ktoré slúžili banskej prevádzke. Postavil alebo aspoň opravoval či zväčšoval hrádze vodných nádrží Rozgrund, Veľká Vindšachtská, Veľká a Malá Rich%navská, Evička, Bakomi, Veľká a Malá Kolpašská, Horná a Dolná Hodrušská, Krechsengrund, Kornberg, dve Komorovské, Belianska a dve Michalštôlnianske. Banský vodohospodársky systém vytvorený pred viac ako dva a pol storočím sa zachoval v podstate dodnes.
Zajtra sa dozvieme viac o ulici Milosrdenstva na Juhu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári