Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

O tom, ako zdravo žiť, by sa mali naše deti učiť už na základnej škole

Čínska naturálna medicína ponúkastravovanie podľa piatich elementovMnohí ľudia, ktorí chcú žiť zdravo, hľadajú rôzne očistné techniky organizmu.

Čínska naturálna medicína ponúka

stravovanie podľa piatich elementov

Mnohí ľudia, ktorí chcú žiť zdravo, hľadajú rôzne očistné techniky organizmu. O detoxikácii tela sa už popísalo veľa. Človek by však mal vedieť, že cieľom nie je konzumovať všetko, a potom sa zbavovať následkov, pretože to vyčerpáva orgány a skracuje život. Oveľa účinnejšie je priebežne sa zdravo stravovať. Ale čo to je zdravá strava? Kontroverzných filozofií o zdravej výžive sú plné nielen časopisy a noviny, ale aj knihy. Existuje však niekoľko základných pravidiel, ktoré by si mal uvedomiť každý, kto chce byť zdravý. Súčasná konzumácia cukru, soli, bielej múky, mäsa, mlieka a výrobkov z nich, niekoľkokrát presahuje odporúčané množstvo. Človek potom nepožíva potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerálne látky. Na vlastnú škodu konzumuje málo obilnín, pritom kedysi to boli základné potraviny jednoduchého človeka. Postupne človek pristúpil k rafinácii cukru a soli, pasterizácii a homogenizácii mlieka, bieleniu múky a ryže. Obilniny by mali tvoriť polovicu prijímanej potravy. Ak teda chceme byť zdraví, musíme sa zdravo stravovať. Čínska naturálna medicína ponúka stravovanie podľa piatich elementov. Viac nám o tom povie Ing. Peter TÓTH (na snímke), diétoterapeut a vedúci Regeneračného centra ENERGY.

Skryť Vypnúť reklamu

"Voda, drevo, zem, oheň a kov, to je päť elementov, ktoré nás neustále obklopujú a majú na nás veľký vplyv. Ak sa s nimi naučíme žiť v harmónii, budeme môcť z nich čerpať energiu a nájdeme svoju vnútornú rovnováhu. Každý človek má jeden dominantný živel, ktorý je pre neho charakteristický. Päť elementov, ktoré sa nachádzajú v prírode okolo nás, vplýva na náš organizmus, myseľ i dušu. Navzájom sa ovplyvňujú, jeden bez druhého nemôže existovať. Je to neustály kolobeh síl. Vďaka vode vzniká drevo (strom), drevo a vzduch živia oheň, oheň produkuje popol, teda vracia drevo do zeme. V zemi vznikajú kovy ( a minerály), ktoré dokáže opäť rozložiť voda. Každý živel má moc nad tým druhým, žiaden však nie je najmocnejší. Na týchto princípoch je založená aj čínska medicína, ktorá pomocou piatich elementov vplýva na človeka a jeho zdravie. Vďaka tejto teórii možno ovplyvňovať emocionálny život i telo. Na piatich základných elementoch stojí jedálny lístok, športové i relaxačné aktivity, dokonca aj výber partnera. Základom je vnútorná rovnováha všetkých piatich síl priamo v tele človeka. Jeden element je vždy dominantný," vysvetľuje diétoterapeut.

Skryť Vypnúť reklamu

ELEMENT DREVA drevo znamená silu. Ak je pre človeka dominantný tento element, je neustále na love za novými výzvami. Drevo neznamená stagnáciu, ale naopak. Príklad si treba vziať z ohybného bambusu. Človek v znamení dreva neustále bojuje so stresom. Pomáha mu teplý kúpeľ s cédrom. Dominantným orgánom je pečeň. Drevo je symbolom veľkej zásoby energie, najmä na jar. Pozor si dávať na oči a problémy so žalúdkom. Pomôže cibuľa, reďkovka, pór. Myseľ upokojí meditácia. Pečeň a žlčník bude podporovať chuť kyslá z prírodne kvasenej zeleniny. Naopak, ocot bude spôsobovať cirhózu pečene. Z obilnín to bude hlavne pšenica, ktorá rozpustí aj žlčníkové kamene. Jačmeň (krúpy) zvláčňuje, zmäkčuje, rozpúšťa cysty v prsníkoch, pomáha riešiť rakovinu prostaty, vytvára psychickú a fyzickú pružnosť. Mladý zelený jačmeň Green Barley možno užívať počas celého roka okrem zimy, pretože v zime by príliš ochladzoval. Ovos nahý obsahuje najviac bielkovín a tukov, preto nie je vhodný pri onkologických problémoch, ale dodáva telu veľa energie a prehrieva. Nie náhodou ním kŕmia kone a dávali ho niekedy aj vojakom.

Skryť Vypnúť reklamu

ELEMENT OHŇA - je aktívny element. Človek v znamení ohňa má žiarivý úsmev, plný energie a nadšenia. Je veľmi aktívny. Mal by si dávať pozor na citlivú pokožku, najmä pri opaľovaní. Dominantným orgánom je srdce a tenké črevo, ktoré podporia horčiny, napr. z púpavy, ale nie z kávy. Z obilnín to je kukurica. Pozor, lebo ochladzuje, a tak ju konzumujeme iba v lete. Tí, čo majú zväčšené srdce, by sa jej mali vyhýbať. Naopak, pri srdcovom záchvate je nápomocná. Pre organizmus je vhodné kakao a ďatle.

ELEMENT ZEME - pokojný element, ovláda žalúdok, slezinu, pankreas. Človek s týmto znamením je pokojný, tolerantný, empatický, takmer nič ho nevyvedie z miery. Títo ľudí sú veľmi premýšľaví, neznášajú povrchnosť. Pozor na únavu, vyčerpanie, problémy s trávením. Pomôže veľa sladkého, nie však čokoláda, ale prírodné sladkosti v podobe sušeného ovocia, alebo ochutenej ryže. Organizmus harmonizuje chuť sladká a pankreas lieči dyňa Hokaido, varená cibuľa a zeleninové nápoje. Naopak, cukor v každej forme tento orgán oslabuje. Napriek tomu, že pšeno je jedna z potravín, ktoré pomáha liečiť cukrovku, diabetici ho takmer vôbec nekonzumujú.

ELEMENT KOVU - pevný element, ľudia v tomto znamení sa nenechajú vyviesť zo svojho rytmu. Majú značnú dávku flexibility. O svoje telo sa musia dobre starať, pretože stres im môže spôsobiť mnohé problémy. Najdôležitejším orgánom sú pľúca a hrubé črevo. Sú náchylnejší na problémy s imunitou, infekcie a srdcovo-cievne problémy. Osoby v znamení kovu by mali konzumovať orechy, sójové produkty, tekvicu, baklažán. Sem patrí chuť pikantná, čo využívajú v tropických krajinách, kde chladnička nie je takou samozrejmosťou ako u nás a musia ju nahradiť pikantnými pokrmami, aby zlikvidovali baktérie v črevách. Preto sa tam často pridávajú do jedál čili papričky. Pre nás však nie sú vhodné a už vôbec nie feferónky. Každodennou pochutinou a liečivom číslo jeden je pasta Miso. Okrem mnohých pozitívnych účinkov je schopné z tela odstrániť aj ťažké kovy a rádioaktivitu. Balzamom na črevo je guľatá ryža Natural (podlhovastá ochladzuje). Je najľahšie stráviteľnou obilninou. Rozvarená v tlakovom hrnci je vhodná pri rakovine hrubého čreva. Prepasírovanú ju môžeme dávať aj dojčaťom.

ELEMENT VODY tečúci element, človek, ktorého ovláda je prispôsobivý a k cieľu sa nedostane vždy najpríjemnejšou cestou. Má silnú vôľu, priťahuje bohatstvo, občas ho trápi strach. Tento typ ľudí charakterizuje suchá pokožka, ktorá potrebuje zvýšenú hydratáciu. Najcitlivejším orgánom sú obličky. Soľ podporuje činnosť obličiek, ale len jej nepatrné množstvo. Musí vždy prejsť varom. Priemerný človek však skonzumuje 5-krát viac soli, ako sú obličky schopné zniesť. Oveľa efektívnejšie je dochucovať jedlá prírodne fermentovanou Miso pastou alebo sójovou omáčkou Shoyu, ktorá dozrieva v drevených sudoch. Istým riešením pre tých, čo majú narušený element vody a majú chuť dosoľovať, je pripraviť si Gomasio z nelúpaného sezamu a morskej soli. Uvoľnené obličky harmonizuje fazuľa Azuki a pohánka, stiahnuté veľká fazuľa.

V zlosti a hneve vyrieknuté slová pôsobia horšie ako bumerang

Nadávky ovplyvňujú auru, oslabujú energiu

Každé slovo, ktoré opustí naše ústa má zvláštnu moc. Nič nie je pravdivejšie ako táto veta. Chráňme sa preto v budúcnosti pred vetami a slovami, ktoré by mohli oslabiť našu auru, energiu. Sem patrí predovšetkým ľudový slovník. Napríklad: "Ja predsa nie som až taká dôležitá. - Kto ma už len môže potrebovať? Som ja ale hlupák. To sa nikdy nenaučím.- Neberte na mňa žiaden ohľad. To nestojí za reč!" Vyškrtnime zo svojho slovníka tieto vety a často používajme: " Rado sa stalo .- Mám radosť, že som vám mohol pomôcť.- Ďakujem vám." Zneužívanie slov nastáva aj vtedy, keď nadávame. Každé negatívne vyslovené slovo uberá energiu nielen nám, ale aj nášmu okoliu. Vyhnúť by sme sa mali najmä používaniu slov ako je: Boh, Ježiš, Panna Mária a podobných, siahajúcich do vyšších sfér. V zlosti a zúrivosti vyrieknuté slová pôsobia horšie ako hodený bumerang a majú veľmi silný negatívny účinok.

"O tom, ako zdravo žiť, by sa malo vyučovať už na základnej škole, kde by si žiaci osvojili zdravý spôsob života. Žiaľ, v súčasnej dobe niet o to záujem," povedal na záver Ing. Peter Tóth.

Vysoký krvný tlak je dôsledkom pasívneho spôsobu života

Namiesto tabletiek mačka alebo pes

Mnohí ľudia dnes trpia na vysoký krvný tlak hypertenziu. Málokto však vie, že to je dôsledok chronicky pasívneho spôsobu života, pokrytectva, vysokej úrovne podvedomej agresie. Je to aj výsledok dlhého obdobia potlačovaného hnevu, nespokojnosti, ukrývania svojich skutočných myšlienok a pocitov. Je to dôsledok deformovaných predstáv o podstate ľudského života. Ide teda o útek pred sebou samým a pred životom, ktorý si človek vytvoril svojimi rukami a svojou hlavou a úplný nedostatok duševných síl na to, aby sa pokúsil niečo zmeniť. Človek sa zameral na nepríjemnosti a veľa času venuje sebaľutovaniu a polykaniu tabletiek, čo mu samozrejme, neprináša žiaden úžitok.

Pokiaľ človek nedokáže prežívať radosti sám zo seba, potom mu nepomôžu žiadne lieky. Vysoký krvný tlak nie je teda choroba, ale dôsledok nezodpovednosti človeka vo vzťahu k procesu vytvárania vlastného osudu. Prestaňme obviňovať seba, svojich blízkych a prijmime zodpovednosť sami za svoj život. Ak ide o ľudí v pokročilom veku, treba si nájsť činnosť, ktorá bude prinášať aspoň základné uspokojenie. Pestovanie kvetín, chovanie psa alebo mačky, určite pomôže viac ako lieky. Hlavne, celé dni neležať, to by bolo najhoršie, čo by ste mohli urobiť. Naučte sa aspoň niečo v živote robiť s úžitkom pre seba.

Nočné mory môžu byť predzvesťou choroby

Podľa profesora E. Hartmana z Bostonu sú ľudia, ktorých navštevujú nočné mory, spravidla odvážni a stavajú sa k problémom priamo. Bojujú s nimi, prekonávajú strach. Ten môže prekročiť psychologickú obranu a vstúpiť do snov. Sú z toho potom zápasy vedomia a nevedomia. Nočné mory mávajú zväčša ľudia precitlivení, puntičkári a v povolaniach veľmi zodpovední.

Nočná mora patrí do kategórie nepriaznivých snov. Vyvoláva ich aj zlá životospráva, alkohol, drogy, stresové situácie. Môžu byť aj predzvesťou ťažkej choroby, ktorú možno ani netušia. V sne sa nočná mora javí ako útočiaci upír alebo iná príšera. Nočnej mory sa môžeme zbaviť predovšetkým skúmaním jej príčin. Odstránením konfliktov sa strácajú aj nočné mory.

Vyhýbajme sa ľuďom, ktorí nám ponúkajú pomoc,

ak sme ich o to neprosili. Neprináša požehnanie

"Miluj svojho blížneho ako seba samého" to je heslo našej existencie. Skladá sa z dvoch častí a našou nevýhodou je, že to často prehliadame. Otočme túto vetu naopak, aby nám bolo jasné, v čom spočíva jej úloha.

"Miluj sám seba aby si svojho blížneho taktiež mohol milovať," nemá nič spoločné s egocentrizmom, ale to je cesta ako sa dopracovať k opatrnejšiemu zaobchádzaniu s ľuďmi vo všeobecnosti, ale i so sebou. Mali by sme sa predovšetkým na sebe naučiť, čo znamená zodpovednosť. Máme dušu i telo, ktoré chceme rozvíjať a chceli by sme so sebou a s vyššími bytosťami, z ktorých pochádzame, byť v ustavičnom spojení. Z tohto pochopenia sa vytvorí striedavý vzťah na vysokej úrovni, ktorý nemá nič spoločné s bezmyšlienkovitým odriekavaním modlitieb a s organizovaním nejakých predčasných rituálov.

"Miluj svojho blížneho ako seba samého!" Láska, láska! Čo sme z toho slova urobili! Pod týmto vznešeným plášťom našich partnerov prežívame svoje pudy, snažíme sa aj cudzím národom vnútiť svoje kultúrne schéma a trápime svoje deti. Ovocie tejto lásky hovorí samo za seba. Láska neznamená urobiť si pohodlie na úkor druhého, prinútiť ho k poddajnosti, ale znamená nechať voľný priechod udalostiam, dať partnerovi slobodu a vedieť odpúšťať. Keď sa naučíme mať radi seba, nebudeme závislí. Máme veľkú možnosť k zmene osamelosti, čo znamená nebyť osamotený. Osamelosť je dar a byť osamelý je skúška. Skúška, ktorá je často chápaná ako trest, pritom nám pomáha dozrieť k tomu, aby sme dokázali byť osamelí. Kto to pochopil, je zrelý na partnerstvo. Ten môže milovať seba i svojho blížneho a vie pomôcť bez námietok.

Vyhýbajme sa však ľuďom, ktorí nám ponúkajú pomoc, i keď sme ich o to neprosili. Táto pomoc totiž neprináša požehnanie. Neodmietnime však nikdy pomoc tomu, kto nás o ňu prosí.

Malva POKORNÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 373
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 924
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 351
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 684
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 991
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 390
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 445
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 300
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 222
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 980
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop