alebo partizánoch, veliteľoch či miestach, kde sa bojovalo počas druhej svetovej vojny. Maurerova ulica je toho dôkazom.
Július Maurer (1896-1961) bol robotník, funkcionár KSČ a verejný činiteľ, dvojnásobný držiteľ Radu republiky. Pracoval ako robotník v železorudných závodoch v Krompachoch, potom v Budapešti a Györi. Od roku 1915 bol členom sociálnej demokracie a jedným z popredných predstaviteľov marxistickej ľavice na Slovensku. Členom KSČ bol od roku 1921, kedy sa stal tajomníkom ÚV KSČ v Spišskej Novej Vsi, neskôr Krajského výboru KSČ v Košiciach. Pre revolučnú činnosť ako organizátor triednych bojov bol perzekvovaný.
V roku 1926 emigroval do Sovietskeho zväzu. Stal sa členom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Pracoval ako robotník v Moskve, potom bol pracovníkom Ľudového komisariátu pre financie. Počas pobytu v zahraničí študoval národohospodárske plánovanie na moskovskej akadémii. Krátko bol vedúci plánovacieho oddelenia v Smolensku, štyri roky zástupca vedúceho československého oddelenia národohospodárskych predmetov na Leninskej škole v Moskve. Bol pracovníkom Ľudového komisariátu priemyslu stavebných hmôt v Smolensku. V rokoch 1944-1945 pôsobil ako politický pracovník Sovietskej armády v štábe 4. ukrajinského frontu.
Po návrate do ČSR sa meno Maurera opäť spája s Košicami. Stal sa tajomníkom Oblastného výboru KSČ, predsedom Mestského národného výboru a predsedom Krajského výboru Národného frontu v Košiciach. Bol tiež námestníkom povereníka priemyslu, potom ministra všeobecného strojárstva, ministrom bez kresla a zástupcom ČSR v RVHP. Bol členom ÚV KSČ a poslancom Národného zhromaždenia.
Aktívne pôsobenie v politike bolo ocenené viacerými vyznamenaniami. Radom republiky bol vyznamenaný dvakrát, je držiteľom Radu SNP I. triedy, Radu 25. februára 1948 a viacerých medailí.
Zajtra sa dozvieme o Medickej ulici na Západe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári