prevedie mestská časť na firmu svoje stále platné stavebné povolenie na výstavbu bytov v lokalite Na hore z roku 2002. Vitra tam postaví súkromné byty. Schválilo to na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí furčianske zastupiteľstvo.
Poslanci uprednostnili Vitru pred druhým záujemcom, bratislavskou spoločnosťou Delta 2005. Tá pritom ponúkala za stavebné povolenie 11,5 milióna, teda viac ako trnavská firma, navyše všetko v hotovosti.
Vitra však už Na hore vlastní skoro celé dva hektáre pozemkov pod staveniskom, takže po získaní stavebného povolenia môže rýchlo začať stavať. Ak by poslanci priklepli stavebné povolenie Delte 2005, ktorá tiež deklarovala zámer stavať byty na komerčný predaj, na pozemkoch Vitry by to nešlo. A tak by sa najprv museli obe firmy navzájom dohodnúť, no k tomu by nemuselo dôjsť, čo by mohlo akúkoľvek výstavbu zablokovať.
"Hoci to už nebudú obecné nájomné byty, s akými v minulosti rátala pôvodná, nezrealizovaná výstavba, ale súkromné, je v záujme mestskej časti, aby sa dostavali, lebo tam budú môcť bývať naši obyvatelia," vysvetlila furčiansky verdikt starostka Monika Smolková (Smer-SD), ktorej koalícia Smer-HZDS má v zastupiteľstve väčšinu.
Opatrní poslanci schválili ako poistku mestskej časti pre prípad zlyhania projektu Vitry, aby sa teraz firma zaručila za zatiaľ nepostavené byty, ktoré má potom dať Furči, zriadením záložného práva v prospech mestskej časti na asi tri štvrtiny svojich pozemkov Na hore. Tie predstavujú niekoľkonásobne vyššiu hodnotu ako budúce byty. "Hoci sme navrhovali ručenie pozemkami s menšou výmerou, je to pre nás akceptovateľná podmienka," reagoval právny zástupca Vitry Pavol Gombos.
Na čo použije Furča hotovosť 6,7 milióna, ktorú firma vyplatí mestskej časti pri podpise zmluvy o prevode stavebného povolenia? "Po konzultáciách s našimi veriteľmi pôjdu tieto prostriedky na mimoriadnu jednorazovú splátku nášho dlhu voči Štátnemu fondu rozvoja bývania (ŠFRB), nad rámec našich bežných mesačných vyše 500-tisícových splátok," odpovedala starostka.
Z pôvodných asi 105 miliónov už klesol dlh mestskej časti za dva a pol roka na aktuálnych okolo 88 miliónov. Vďaka peniazom od Vitry sa teraz priblíži k 81 miliónom, ktoré by mala mestská časť splácať ešte asi 13 rokov.
Furča je totiž od roku 2005 v exekúcii v prospech štátu. Dôvodom je práve neuskutočnená výstavba nájomných bytov Na hore z rokov 2002 a 2003 za štátne peniaze. Z tých bývalý starosta mestskej časti Ladislav Lumtzer (SDKÚ) vyplatil stavebnej firme Kame takmer 90 miliónov. Tá však vykonala len práce za 18 miliónov a byty ani poriadne nerozostavala (dodnes vyzerá stavenisko rovnako - snímka na titulnej strane).
Práve okolo 15 miliónov z týchto 18 miliónov (asi trojmiliónový rozdiel tvoria nehnuteľnosti, ktoré draží exekútor, Vitra sa snaží získať aj tie) chcela dostať starostka pre Furču späť ako finančnú kompenzáciu od Vitry za stavebné povolenie. Nakoniec sa dohodli na odplate 11,2 milióna zloženej z peňažného aj nepeňažného plnenia.
Smolková to označila za maximum, čo bolo možné pre Furču vyjednať. Gombos to považuje za kompromis akceptovateľný pre investora a zároveň vlastníka pozemkov (tie mestskej časti nikdy nepatrili, Vitra ich kúpila od súkromných majiteľov).
Ako mestská časť naloží s dvoma trojizbovými alebo tromi dvojizbovými budúcimi novými bytmi v celkovej hodnote 4,5 milióna, ktoré Vitra postaví a dá Furči, ešte starostka podľa vlastných slov nevie a bude o tom rokovať s veriteľmi mestskej časti.
Podľa zástupcu Vitry Na hore by mohli začať stavať ešte tento rok. Či však stihnú byty skolaudovať už budúci rok, zatiaľ uviesť nevedel. Mohlo by ísť o 200 bytov na komerčný predaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári