v Košiciach Jozefa Weisera vyjadrili včera šéfovia všetkých troch poslaneckých klubov v zastupiteľstve KSK. Túto tému mienia otvoriť aj na najbližom stretnutí predsedov klubov so županom Zdenkom Trebuľom (obaja Smer). Aj podľa toho sa rozhodnú, či riaditeľ bude aj naďalej na výplatnej listine KSK, alebo ich kluby zahlasujú za jeho odvolanie z funkcie.
Ako sme vás už včera informovali, J. Weiser v pondelok na pravidelnej schôdzi zamestnancov a obyvateľov ústavu dával svojim podriadeným podpisovať prehlásenie o podpore ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej (Smer). Niektorí zo 110 pracovníkov mali takúto podporu podpísať z obavy o stratu zamestnania. Hoci podľa riaditeľa sa všetko dialo na princípe dobrovoľnosti, zamestnanci v liste adresovanom našej redakcii ako aj predsedovi KSK Z. Trebuľovi tvrdili opak. Takéto konanie odsúdil nielen Úrad KSK, pod ktorý DD na Skladnej patrí, ale aj strana Smer, ktorá ústami svojho krajského predsedu P. Žigu to označila za zbytočnú nadprácu.
"Akékoľvek podobné akcie nemajú čo robiť v žiadnej našej inštitúcii. Konanie pána riaditeľa určite nepodporujeme a nepáči sa nám, že mohlo ísť o spôsob politického nátlaku na zamestnancov. Miešať politiku do pracovných vecí je veľmi nesprávne. Skôr by som privítal, keby sa pán Weiser staral o tie veci, na ktoré je určený a za ktoré je zodpovedný. Ešte neviem, ako sa zariadime na augustovom zastupiteľstve, no predpokladám, že sa o ňom bude hovoriť. Dopredu však nechcem nič predbiehať," povedal nám šéf väčšinového klubu SMK-Smer-ANO-nezávislí Štefan Zachariáš.
Keďže J. Weiser bol pred "prestupom" do Smeru čelným funkcionárom SMK, zaujímalo nás, ako by "csákyovci" postupovali v jeho prípade. "Zobrali by sme ho na zodpovednosť a odsúdili jeho správanie. Pán Weiser je však teraz v Smere, záleží na tejto strane, ako sa k nemu postaví," skonštatoval Š. Zachariáš.
Podľa šéfa klubu KDH a do júna 2007 ešte aj riaditeľa podobného DD v Spišskej Novej Vsi Michala Bartoša bolo hlavným motívom správania J. Wesiera snaha iniciatívne sa zapáčiť niekomu tam hore. "V demokratickej spoločnosti považujem niečo také za neprijateľné, a to už nehovorím o nátlaku na zamestnancov, ktorí to pred jeho očami nechcú podpísať. Ja si ani len neviem predstaviť, že by sa toto udialo v tom DD, kde som bol riaditeľom. V roku 1991 by som konanie pána Weisera ešte možno chápal, ale v roku 2007 niečo také vôbec nepatrí na pracovisko... A čo ak V. Tomanovú budú chcieť nakoniec odvolať? To sa na Skladnej potom bude podpisovať ďalšia petícia za to, aby ju odvolali? V každom prípade budeme žiadať o vysvetlenie J. Weisera a aj pána predsedu Z. Trebuľu. Podľa toho sa zariadime."
Šéf klubu SDKÚ-DS-HZDS Viliam Novotný si myslí, že petície a podpisové akcie patria skôr občianskym iniciatívam alebo tretiemu sektoru. "Nespomínam si, že by pán riaditeľ patril do niektorej z týchto skupín... A ak už je v Smere, tak aspoň na pracovisku by sa mal tváriť apoliticky. Ak chce podporovať ministerku, nech to robí doma, ale zamestnancov, a to ešte ich v práci, nech radšej nechá na pokoji. My sme ho zvolili, aby riadil domov dôchodcov a nie aby vymýšľal podporné petície pre ministerku. Ak chce získavať pre ňu podpisy, po pracovnej dobe môže vyjsť na ulicu aj s hárkami a zbierať ich... Jednoznačne jeho správanie odsudzujeme a budeme žiadať aj predsedu KSK, aby z toho vyvodil dôsledky..."
Riaditeľ J. Weiser nám ešte v pondelok povedal, že ak sa poslanci rozhodnú iniciovať jeho odvolanie, zoberie to na vedomie. Podľa hovorkyne predsedu KSK Zuzany Bobrikovej sú riaditelia inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK právoplatnými štatutármi samostatných právnických subjektov so všetkými právami i povinnosťami a za svoje konanie nesú plnú zodpovednosť. "Poslanci KSK majú právo interpelovať na rokovaní zastupiteľstva volených predstaviteľov. Ak tak urobia, Z. Trebuľa sa k tomu vyjadrí na rokovaní 27. augusta 2007," dodala.
Marián KIZEK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári