Hrišoviec v okrese Gelnica. Zelené stráne, krásny slnečný deň, pokojne sa pasúce ovce. Ale aj drina na salaši, skoré ranné vstávanie... O tom všetkom nám rozpráva P. Šuster, ktorý pracoval pri ovciach. Táto práca ho, zdá sa, poriadne chytila za srdce. Teraz, keď je na dôchodku si atmosféru na salaši pripomína výrobou spomínaných spiežovcov, črpákov, opaskov, valašiek. Ide však o veci, ktoré slúžia iba na parádu alebo ich pri svojich vystúpeniach využívajú členovia folklórneho súboru z Kluknavy.
"Keď som bol mladší venoval som sa bačovstvu. Je to krásna práca aj keď na druhej strane je to poriadna drina. Ráno sa vstávalo o pol štvrtej. Ovce bolo treba podojiť, potom s nimi ísť na pašu. Doteraz som naučený v lete či v zime stávať skoro ráno," hovorí Hrišovčan, ktorý nezaháľa ani v tak úctyhodnom veku. Vyrábať rôzne okrasné predmety súvisiace s prácou na salaši ho lákalo aj predtým, pri práci s ovečkami však na to nebol čas. A vtedy sa skôr myslelo na praktické veci ako na parádu. "Kdežeby s takýmito ozdobnými zvončekmi išli ovce na pašu. Veď by nám ich niekto ukradol, zvon spolu s ovcou. Okrem toho ovečky sa niekedy pásli aj v náročnejších terénoch, paráda by im tak len škodila," smeje sa sympatický majster. Do spiežovcov a črpákov i na geletu (nádoba na mlieko) vyrýva skoro umelecké diela. Zaujímavé horské motívy, stráne, paše, ovečky a k tomu veršíky. Vtedy sa geleta cení, keď sa v nej mlieko pení - aj táto zaujímavá povedačka sa skvie na jednej z nádob. Práca s rydlom si vyžaduje presnú ruku, trpezlivosť a fantáziu.
Opasky sú ďalšou súčasťou zbierky P. Šustera. Mohutné, ťažké, vycifrované, masívne zdobenie. Zdá sa až neuveriteľné, že predchádzajúce generácie mužov si takúto váhu pripli na seba. "Opasok si muži dávali na seba iba vo sviatočný deň v nedeľu. Podľa vybíjania sa dalo spoznať, či muž je majetný alebo chudobný. Za opaskom sa zase nosili peniaze," opisuje majster z Hrišoviec. Na náš dotaz, že vreckári si veru pri takomto spôsobe úschovy peňazí neprišli na svoje, P. Šuster reaguje smiechom. "Kdežeby muži niekedy nosili so sebou veľké množstvá peňazí. A ani o vreckárov nebolo, nie tak ako dnes." Keď valasi a bačovia išli s ovcami na pašu, do kanistry (kapsy) si nabalili poživne. Kanistra musela aj čosi vydržať. Preto sa šila z hovädzej kože. Tí, ktorí mali zmysel pre krásu, neváhali a kapsu si podobne ako opasky náležite vyzdobili.
P. Šuster všetky ozdobné predmety zhotovuje v zime, keď je v dome a na maličkom hospodárstve menej práce. Výsledky jeho šikovnosti potešili ľudí aj v Austrálií či Amerike. Ako správny gazda zužitkuje aj kožený odpad. Romantické duše iste potešia srdiečka s vloženou vlastnou fotografiou alebo svätým motívom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári